Ciasteczka powinny być smaczne. Nie wszystkie są, ale dopiero po "poczęstunku", będę wiedział, którymi ugościć moich czytelników.

Blog Post

Smart home tygodnia #26 (przegląd rynku)
Zobacz też: smart home tygodnia #26
hardware

Smart home tygodnia #26 (przegląd rynku) 

smart home tygodnia 25 roomba combo j7 plus
Zobacz też: smart home tygodnia #25

Segment smart home się rozrasta i to w tempie, który trudno ogarnąć. Szczególnie przy próbie relacjonowania sytuacji na małym blogu. Zdarza mi się pomijać istotne komunikaty, bo nie wszystkie nadają się do oddzielnej publikacji z uwagi na zbyt krótkie treści. Będę zbierał je w cotygodniowych podsumowaniach. Takich mini raportach sytuacji panującej na rynku. Podobnie jak w innych cyklach znajdą się tu zapowiedzi, premiery, ciekawostki i najważniejsze wieści na temat smartdomowych rozwiązań.

1. Nowe logo serii Mój Smart Dom

Mój Smart Dom 2022Ostatnio na moim blogu pojawiało się nieco mniej artykułów serii Mój Smart Dom. Troszkę więcej uwagi skupiłem na przeglądach nowości, ale osobiste testowanie nowych rozwiązań wciąż jest ważną częścią działu smart home. To chyba dobry moment, by odświeżyć logotyp serii (jedyny, który nie pasował do pozostałych cyklów). Posiedziałem trochę w ilustratorze i przygotował spójne oznaczenie. To jeszcze nie jest finalny projekt, ale bliski ostatecznemu. Chyba trochę ścisnę grafikę. Chciałem, by nawiązywała do poprzedniej, miała estetykę reszty logotypów i nowocześniejszy motyw.


2. Amazon Astro wezwie policję

W zeszłym tygodniu skupiłem się na najważniejszych nowościach Amazon i pominąłem kilka ciekawych informacji pobocznych. Tych, które nie są jeszcze dostępne, więc mogą poczekać na kolejny przegląd tygodnia. Za taki uznałem nowy tryb dla robota Astro. Alexy na kółkach, która została przedstawiona na zeszłorocznej prezentacji. Robot ma m.in. patrolować naszą posiadłość, więc dodanie mu opcji informowania policji o ewentualnym włamaniu ma praktyczne zastosowanie.

Astro działa pod tym względem w tandemie z kamerkami Ring. Jego „oczy” plus rejestratory w mieszkaniu będą monitorować wnętrze. Amazon wdrożył system Vital Security Guard do swojego robota, więc będzie częścią tego zabezpieczenia. Urządzenie wciąż jest niedostępne dla konsumentów, ale nowe funkcje pokazują, jak będzie wyglądać tego typu gadżet w domu niedalekiej przyszłości. Inteligentnego domu. Inną nowością dla Astro ma być reakcja na domowe zwierzaki. Gdy podczas patrolowego przejazdu robot natrafi w mieszkaniu na psa lub kota, wyśle jego zdjęcia lub nagrania do właściciela (zdalnie).

Amazon oferuje developerom SDK dla Astro, więc mogą implementować mu swoje rozwiązania. Poszerzany jest w ten sposób zasób możliwości domowego robota, czyli jego rozwój.


3. Alexa z upgradem dla smart home

Amazon Echo Show 15Oprócz hardware’owych nowości zeszłego tygodnia Amazon przygotował też upgrade możliwości swojej asystentki głosowej. Alexa w ramach smart home zyska kilka kolejnych ulepszeń. Nie sprecyzowano, kiedy dokładnie zostaną wdrożone, ale można je przewidywać w najbliższych miesiącach. Jedną z nowości będą komendy z określaniem działań planowanych w nieodległej przyszłości. Polecenia będzie można konstruować z wyznaczaniem konkretnej godziny startu/zakończenia lub podając wskazania czasowe (np. „Alexa, wyłącz światło za 10 minut”).

Smart ekrany Echo Show będą teraz prezentować podgląd obrazu z poziomu wielu kamer, czyli w formie panelu monitoringu znanego z ekranów firm pilnujących mienia. Przybędzie też kilka opcji dla rutyn oraz szansa na ich personalizację zależnie od profilu użytkownika.


4. Smartdomowe nowości Google

W zeszłym tygodniu Amazon, a teraz Google. Kolejny gigant pokazuje swoje nowe rozwiązania z działu smart home. Firma z Mountain View ma ich znacznie mniej, ale IMO są konkretniejsze, bo związane ze startem platformy Matter (o tym niżej). Google przedstawiło nowe generacje dwóch urządzeń, a większą koncentrację położyło na przeprojektowaniu swojej aplikacji Google Home i przygotowanie jej pod standardy wspomnianego Matter. Chodzi o gotowość do szybkiego parowania ze smart modułami, czyli łatwej i szybkiej ich konfiguracji we wspólnej sieci. Apka ma też nowy interfejs oraz układ funkcji, dzięki którym przyjemniej będzie korzystać z akcji, rutyn i automatyki, ale też odkrywać nowe zalety integracji sprzętu. O wszystkim napisałem szerzej w oddzielnym wpisie.

Czytaj więcej o: smart nowości Google (2022)


5. Startuje platforma Matter

Po kilku zmianach daty debiutu startuje w końcu Matter. Nowy standard smart home, którego członkami są giganci świata technologii, m.in. Google, Samsung, Amazon, czy Apple. Wielkie marki skonsultowały temat spójnego systemu, by w efekcie synergii przyspieszyć rozwój segmentu ogółem (co zresztą będzie z korzyścią nie tylko dla klientów, ale dla każdego z producentów uczestniczących w projekcie). W skrócie, chodzi o łatwiejsze i szybsze łączenie modułów różnych firm w jednej sieci, by automatyzacja miała więcej możliwości.

Od jesieni 2022 roku zobaczymy wysyp urządzeń z certyfikacją Matter, zapewniającą zgodność z nowymi wytycznymi szybkiej konfiguracji i współpracy z systemami różnych marek. Connectivity Standards Alliance (CSA) przedstawiło specyfikacje Matter 1.0, czyli program certyfikowania. Producenci urządzeń mogą zgłaszać swoje propozycje, które zasilą katalog urządzeń zgodny z platformą.  Technologie Matter to kombinacja Wi-Fi, Bluetooth i Thread, które współtworzą sieć mech z wykorzystaniem wsparcia przeróżnych asystentów głosowych (Alexy, Siri, czy Asystenta Google). Matter 1.0 nie rozwiązał pewnie wszystkich ostatnich przeszkód (przez które były opóźnienia startu), ale da odpowiednie minimum pozwalające na użytkowanie sieci.

Czytaj więcej o: standard Matter


6. Google Home na Wear OS

Tej informacji przygotowałem oddzielny akapit, bo warto. Google odświeżyło platformę Google Home i przy okazji przygotowało się też z apką w wersji wearables. Zaraz zadebiutuje Pixel Watch z Wear OS 3, a w ślad za nim kolejne inteligentne zegarki działające na odnowionym systemie. Część smartwatchy czeka też na aktualizację do Wear OS 3.0 – po ponad roku od jego premiery na Galaxy Watchach 4 (teraz też 5), które posiadały ten soft na chwilową wyłączność (nie licząc nakładki Samsunga).

Wear OS otrzyma nową aplikację Google Home, dzięki czemu pozwoli na sterowanie domem z poziomu nadgarstka. Oczywiście nie wszystkim, a w wybranymi funkcjami. Program na małe ekraniki ma dać podstawową kontrolę smart urządzeń, akcji, rutyn i scen. Tych najważniejszych, do których warto mieć natychmiastowy dostęp prosto z naręcznego gadżetu.


7. Xiaomi Robot Vacuum X10+ odkurzy i wymopuje

Podczas ostatniej prezentacji nowych flagowych smarfonów marka Xiaomi pokazała też trochę nowych urządzeń dla inteligentnego domu. Pojawiło się kilka odkurzaczy. Xiaomi Robot Vacuum X10+ będzie nową, flagową jednostką marki. Możliwościami zbliży się do topowych modeli, których na rynku ostatnio przybywa.

Hybrydowy sprzęt odkurzy i wymopuje, a stacja dokująca pomoże w odłożeniu opróżniania zbiorników na wiele tygodni. Nawet ścierka mopująca będzie to automatycznie myta (i suszona!). X10+ debutował w Chinach już w kwietniu, ale teraz trafi do sprzedaży w Europie. Ma moc 4000 Pa, detekcję dywanów (ultrasoniczne czujniki podniosą mopa) i laserowe pomiary do mapowania przestrzeni. W połączeniu z kamerą RGB i algorytmami Sztucznej Inteligencji robot ma rozpoznawać też przeszkody. Urządzenie wyceniono na 899 euro. Dużo, ale sporo mniej od odpowiedników iRobot.


8. Xiaomi Truclean W10 Wet Dry Vacuum w wersji Pro i Ultra

Oprócz autonomicznego robota Xiaomi ma też dwa modele pionowe. Truclean W10 Ultra i W10 Pro to odkurzacze ręczne o bardzo bogatym zakresie funkcji. Jeden z nich nawet mopuje. Wariant Ultra czyści w temperaturze 75 stopni, segreguje i dzieli zabrane brudy na te suche i mokre, więc lepiej „zarządza” sprzątaniem. Stacja dokująca go wyczyści i przygotuje do kolejnej pracy. Działa to podobnie do X10+, gdzie też wymieniana jest woda i czyszczone mopy. Pro z kolei ma bardziej obrotową szczotkę, czyli elastyczniejsze docieranie do trudnych miejsc. Xiaomi przygotowało tutaj także specjalną konstrukcję głowicy do oczyszczania problematycznych krawędzi i narożników. Oba modele mają inteligentne wykrywanie zabrudzeń, pod które dobierana jest moc ssania. Poprawi to czas pracy na jednym ładowaniu, ponieważ system będzie lepiej optymalizować wykorzystanie energii (do 35 minut pracy). Xiaomi Truclean W10 Ultra Wet Dry Vacuum ma kosztować w Polsce 4399 złotych. Nie podano, ile Pro?


9. Koniec projektu Amazon Glow

projektor Amazon GlowNie tylko Google zabija swoje projekty (dość często zresztą). Amazon też nie wszystko realizuje. Rok temu gigant zademonstrował interaktywny projektor dla dzieciaków. Niestety gadżet się nie sprawdził i propozycji nie ma już w sprzedaży. Bloomberg twierdzi, że producent zdecydował się anulować produkcję urządzenia. Bardzo możliwe, że koniec pandemii zmniejszył też zapotrzebowanie na takie rozwiązania. Trzeba zauważyć, że Glow był częścią programu Grand Challenge, czyli eksperymentalnych pomysłów. Ciekawe, co będzie z subskrypcją na usługi, które były oferowane z projektorem.

Czytaj więcej o: Amazon Glow


10. Kącik ostatnich testów i poradników

Przez kilka najbliższych tygodni będę przypominał moje ostatnie testy w ramach serii Mój Smart Dom. W ostatnim czasie pracował u mnie Roborock i router D-Link:

Jak uruchomić tryb ramki do zdjęć w Google Nest Hub

ramka na zdjęcia Google Nest HubW tygodniu przygotowałem króciutki poradnik i kilka informacji na temat trybu Photo Frame w smart ekranach od Google. Ramkę do zdjęć w Nest Hubach można aktywować z poziomu urządzenia lub aplikacji Google Home na smartfonach. Slajdy bazują na albumach z usługi Google Zdjęcia, więc jeśli chcemy oglądać obrazki na wyświetlaczach Nestów musimy wrzucić je do chmury Google. Photo Frame ma kilka dodatkowych ustawień oraz sterowanie przy użyciu Asystenta Google. Zdjęcia powinny prezentować się dobrze, szczególnie, że czujnik światła dostosuje jasność wyświetlania do panujących wewnątrz warunków.

Czytaj więcej o: tryb Photo Frame w Google Nest Hub


Router D-Link R15 z siecią mesh

D-Link R15 EAGLE PRO AI testW tym tygodniu opublikowałem test smartdomowego routera D-Link R15 i wzmacniacza sieci mesh D-Link E15. Niedrogiego zestawu o sporym potencjale. Samo urządzenie spisało się dobrze w zasięgu rozprowadzenia sieci po moim domu, a przecież w zanadrzu są jeszcze extendery.

Sprzęt ma kilka fajnych standardów, m.in. Wi-Fi 6, kilka rozwiązań inteligentnie optymalizujących pracę (stąd dopisek AI w nazwie) oraz wsparcie sterowaniem głosowym przy użyciu Alexy, Siri oraz Asystenta Google.

Sprawdź mój test routera D-Link R15 EAGLE PRO AI


Roborock Q7 Max+ też mopuje

Mój Smart Dom Roborock Q7 Max+Wracam z obiecanym testem Roborocka w głębszym wydaniu. Po kilku tygodniach od pierwszego kontaktu z hybrydowym robotem mogę w końcu wypowiedzieć się o jego poszczególnych technologiach. Dbał o mieszkanie wystarczająco długo, by dało się ocenić jego możliwości.

W pierwszym artykule przedstawiłem jego ogólne właściwości. Teraz nieco więcej konkretów z pierwszej ręki. Oceniłem kilka najważniejszych funkcji, sprawdziłem sprzęt w pracy i dałem mu szansę w bezpośrednim porównaniu z moją Roombą. Wypadł całkiem nieźle! Zresztą, sprawdźcie sami.

Głębszy test robota sprzątającego Roborock Q7 Max+

2 Comments

  1. lok

    Telefony i smartwatche są naprawdę spoko, ale jeśli chodzi o roboty to jednak wolę roombę, która się specjalizuje w tej właśnie działce.

  2. roty12

    Telefony i smartwatche są naprawdę spoko, ale jeśli chodzi o roboty to jednak wolę roombę, która się specjalizuje w tej właśnie działce.

Dodaj komentarz

Required fields are marked *

Motyw WordPress stworzony przez Shufflehound. Copyright © 2023 smartniej.pl by Michał Sitnik. Supported by Jakub.