mobilna fotografia 104 honor 90
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia #104 – Honor 90

Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te smartfonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.

Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.

Jest! Setny przegląd za nami! To już kolejny cykl na moim blogu, który przekracza tę symboliczną barierę. Z tygodnia na tydzień z coraz bogatszymi zasobami, co potwierdza, że w mobilnej fotografii dzieje się coraz więcej. Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie wcale nie tracą na czasie, więc zapraszam też do przejrzenia wcześniejszych artykułów.

  • Michał Sitnik Instax SQ40nubia Z60 Ultra już oficjalnie
  • vivo S18 z doświetleniem Aura Light i podwójnym flashem dla kamerki selfie
  • Honor 90 Porsche Desing w przeciekach
  • są rendery Oppo Find X7 i Find X7 Pro
  • Sony Xperia Pro-II z pierścieniem?
  • kolejne wieści na temat Galaxy S24 Ultra
  • iPhone 17 Pro z potrójnym 48 mega?
  • jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek

1. nubia Z60 Ultra z UDC

O tej nubii (marka ZTE) piszę w fotograficznych przeglądach już od kilku tygodni. W końcu producent przedstawił smartfon oficjalnie i w całości. Niestety, na razie tylko na rynek chiński, ale mimo wszystko, wartych uwagi. Z60 Ultra ma ciekawy zestaw sensorów i flagowe właściwości. Można już sprawdzić pełne parametry poszczególnych aparatów. Nietypowo wygląda „wyspa” z obiektywami. Większość konkurentów stawia na okrągłe moduły. Tutaj mamy ułożenie prostokątne.

Nubia Z60 Ultra oferuje potrójny aparat  na tyle (18, 35 i 85 mm):

  • 50 mpx z f/1.6 (sensor 1/1.49″ 35mm – Sony IMX800) z PDAF, laserowym AF, OIS (to ten sam, który wcześniej widziałem w nubii Z50S Pro)
  • 64 mpx z f/3.3 (peryskopowy teleobiektyw 85mm, 1/2″, OmniVision OV64B), PDAF, OIS, optyczne 3.3x
  • 50 mpx z f/1.8 (sensor 1/1.55″ ultra wide 18mm z 100˚), PDAF, OIS
  • selfie: 16 mpx z f/2.0 (wide) ukryty pod ekranem (12 mpx w edycji międzynarodowej)
smartfony 101 nubia Z60 Ultra
nubia Z60 Ultra (foto: ZTE na Weibo)

Na papierze wszystko wygląda efektownie, ale w przypadku poprzednich generacji też tak było, a jednak oceny DxOMark nie były wysokie. Zatrzymam się jeszcze chwilkę przy frontowej kamerce UDC (Under Display Camera). Piksele mają 2.24μm, by zwiększyć czułość (potrzebną przy pokryciu warstwą ekranu z 400 ppi). Aparat ten ma nawet własny chip z AI do przetwarzania danych. Selfie w takim formacie wymaga nieco innego podejścia, więc należy domniemywać, że oprogramowanie optymalizuje działanie pracy kamerki.

Z ciekawszych informacji wynika, że aparat dysponuje też specjalnymi algorytmami Super frame stabilization dla filmików video.


2. Seria vivo S18 z Aura Light

vivo S18 pro
vivo S18 pro (foto: vivo.com.cn)

Vivo w Polsce brak, ale o jego telefonach pisać nie przestanę. Marka ma zbyt ciekawe Androidy, by je omijać. Linia S jest odświeżana przez chińskiego producenta regularnie i bardzo często. Właściwie to chyba co pół roku! Nowe trio prezentuje się ciekawie. Wciąż charakterystycznym elementem jest doświetlenie Aura Light, ale tym razem nie w pierścieniu obiektywu. Producent zmienił lekko jego konstrukcję. Wciąż jego głównym zadaniem jest poprawa warunków doświetlenia zależnie od otoczenia (adaptacja). Jak zwykle cechą wyróżniającą trybu selfie jest podwójna „lampa” na froncie. Vivo oba wymienione elementy (Dual Flash i Aura Light) oferuje w serii S już od kilku generacji.

  • foto S18: 50 mpx (OmniVision OV50E z OIS) + 8 mpx (OmniVision OV08D10 ultra wide).
  • foto S18 Pro: 50 mpx (Sony IMX920 1/1.49” z OIS) + 50 mpx (Samsung JN1 ultra wide) + 12 mpx (tele 2x).
  • selfie: 50 mega (wide 90 stopni) z AF + podwójny flash LED

3. Snapchat+ z kolejnym AI

Płatne usługi Snapchatu zyskały kolejne narzędzia AI. Pakiet Snapchat+ z My UI został zaktualizowany o kolejne funkcje. Subskrybenci otrzymają szansę na generowanie obrazów (jak robi to ChatGPT) oraz rozwijanie już obecnych (zmieniając im parametry). To kolejne opcje generatywnego AI wewnątrz Snapchatu. Część, jak efekty Dreams dla selfie są bezpłatne, ale za większość trzeba płacić abonament. Dodano też opcję publikowania postów przez prompty, czli na podstawie komend. Aktualnie baza użytkowników, którzy opłacają serwis w wersji + jest już siedem milionów.


4. Honor Magic 6 Pro Porsche Design (przeciek)

O nowej generacji flagowych Magiców od chińskiego Honor mówi się już od ładnych kilku tygodni. Niedawno producent ogłosił współpracę z Porsche Design, a do sieci już wyciekły jego rzekome rendery. Seria ma zadebiutować w styczniu, ale już teraz możemy spojrzeć na wygląd najbardziej high-endowej edycji. Obrazek pojawił się na jednym z kont chińskiego portalu Weibo. Nietypowo prezentuje się wykończenie „plecków”. Skóropodobny tył jest w dwóch kolorach. Oczywiście widać też logotyp samego Porsche Design.

Widzicie pewne podobieństwa z poprzednikiem? Ja tak. Użytkowałem go prawie dwa miesiące. W nowej konstrukcji sensory wydają się ułożone ściślej. Przypomnę, że w telefonie ma zadebiutować peryskopowy aparat w wysokiej rozdzielczości aż 160 megapikseli i zmienną przesłoną (OV50H lub OV50K).


5. Oppo Find X7 i Find X7 Pro (pierwsze przecieki)

W poprzednim przeglądzie wskazywałem, ze Oppo Find X7 może być pierwszym smartfonem z podwójnym teleobiektywem w peryskopowym wydaniu (wskazywały na to schematy), ale nic nie jest jeszcze potwierdzone. W necie znalazłem nowe obrazki prezentujące flagowego Androida chińskiej marki. Nie potwierdzają tamtejszych doniesień (od Digital Chat Station). Może pojawi się jeszcze jakiś wariant Ultra? A może rendery nie zdradzają szczegółów.

Telefon ponownie stawia na okrągły, spory moduł z aparatami, ale ciekawszą stylistykę tyłu. Podobnie jak w przypadku Honor, tu również widać dwukolorowe wykończenie i skórkowe materiały. Przypomnę, że kilka źródeł potwierdza obecność potrójnego aparatu. W odmianach topowych ma to być nowy sensor 50 mega (Sony LYT-90) i dwóch teleobiektywów 50 mpx (Sony IMX890 z 3x i drugim z 6x).


6. Sony Xperia Pro z obrotowym pierścieniem?

Sony Xperia PRO-I
Sony Xperia PRO-I (foto: Sony)

Sony należy do pionierów mobilnej fotografii. Nie tylko poprzez swoje sensory, z których korzysta mnóstwo marek oferujących smartfony, ale też własne rozwiązania dla Xperii. Najwięcej innowacji oferują modele telefonów Sony Xperia Pro. Japoński gigant rozwija je już od kilku lat. W azjatyckich źródłach pojawiają się wieści na temat następcy Sony Xperia Pro-I. Układ aparatów w nowym modelu ma być podobny, ale pojawiły się informacje o wzbogaceniu kamerki obrotowym pierścieniem.

Informacje z portalu Weibo sugerują, że ramka ta posłużyłaby do wygodniejszego kontrolowania przesłony, ostrości, zbliżenia, czyli parametrów podobnie sterowanych przy użyciu profesjonalnych aparatów DSLR. Ciekawi mnie, jak uda się ten sterownik zaimplementować do płynnej zmiany przesłony między f/2.0 a f/4.0. Wcześniej słyszałem też o zakresie f/1.2 – f/4.0. Dwustopniowy moduł już w świecie telefonów jest, brakowało fizycznej, wygodniejszej jego kontroli.

A może w ogóle mówimy o zupełnie innym elemencie konstrukcji? Xperie Pro służą też jako zewnętrzne ekrany dla aparatów Sony. Więc może pierścień posłuży do obsługi jakichś funkcji kamery? Jedno jest pewne, Sony Xperia Pro-II na pewno otrzyma upgrade wszystkich trzech sensorów. Sądzę, że debiut jest bardzo możliwy w trakcie marcowego MWC w Barcelonie (obok Xperia 1 VI i 5 VI).


7. Wieści na temat Galaxy S24 Ultra

W tym tygodniu dotarłem do kilku informacji odnoszących się do nowej serii Galaxy S24. Mam tu oczywiście na myśli funkcje fotograficzne. Telefon ma zadebiutować w styczniu, więc informacje na temat poszczególnych parametrów będzie coraz więcej. Oto do czego udało mi się dokopać w związku z aplikacją aparatu:

  • do 2026 roku seria Galaxy Ultra zyska upgrade z 12 do 50 megapikseli w kamerce głównej, a peryskopowy teleobiektyw ma posiadać zmienną ogniskową (co obecnie oferuje tylko Sony) – pozwoli to na zbliżanie matrycowe, gdy aparat natrafi na koniec zooma optycznego) | wg tipstera Revegnus
  • Galaxy S24 Ultra ma pstrykać zdjęcia 24 mega w sposób domyślny (jak iPhone’y 15). Większość telefonów stawia na łączenie pikseli do 12 mpx. Da to sporo detali, ale nie będzie ważyć tyle co natywne rozdzielczości. |wg leakstera Ahmeda Qwaidera
  • w Galaxy S24 Ultra zadebiutuje funkcja Photo Remaster (edycję z AI) oraz ND Filter (który jest obecnie eksperymentalny w Expert RAW Labs | wg jw
  • Galaxy S23 Ultra ma otrzymać ulepszenia trybu nocnego i optymalizowane przez AI zdjęcia 200 mega (algorytm z rozpoznawaniem obiektów i dopasowywaniem ustawień) | wg Ice Universe

8. iPhone 17 Pro Max peryskopowym 48 mpx

Iphone 15 Pro
iPhone 15 Pro (foto: apple.com)

iPhone’y piętnastej generacji mają dopiero kilka miesięcy, a już pojawiają się szczegóły na temat siedemnastej! Jeff Pu przekonuje, że iPhone’y 17 Pro Max, czyli te najbardziej high-endowe, który zadebiutuje jesienią 2025 roku, ma oferować sensor 48 mega dla persykopowego teleobiektywu. Telefon mający mieć premierę dopiero za około dwa lata miałby już konkretną specyfikację dot. samej matrycy. Tak przynajmniej ma wynikać z łańcucha dostaw, który najwyraźniej jest już ustalany (i rezerwowany) z tak dużym wyprzedzeniem. Skąd tak wczesne wieści na temat iPhone’a 17? Chyba z uwagi na głębszą współpracę z goglami Vision Pro (telefony Apple mają lepiej działać ze sprzętem na głowę).

O następcy (iPhone 16 Pro) też już pewne rzeczy są wiadome (wciąż nieoficjalnie oczywiście). Przyszłoroczny smartfon z iOS ma oferować 48 mega dla sensora ultra wide (iPhone 15 Pro ma 48 mpx dla aparatu głównego). To by oznaczało, że iPhone 17 Pro/Max może być pierwszym w historii z potrójnym 48 mpx. Zwracam uwagę, że cały czas mówimy o niepotwierdzonych wiadomościach, czyli wciąż spekulacjach na podstawie przecieków.


9. Honor 90 (zapowiedź testów)

mobilna fotografia 104 honor 90
Honor 90

W moje ręce wpadł kolejny Honor. Co prawda, chińska marka zaprezentowała niedawno w Chinach jego następną generację, ale tenże trafi do nas pewnie dopiero za kilka miesięcy. Przez ten czas sprawdzę aktualny jeszcze (u nas) model telefonu Honor 90. Jak zwykle skupię głównie na potencjale fotograficznym. To klasa średnia, więc i zestaw sensorów adekwatny. Wyjątkowy jest aparat główny i kamerka selfie. W obu przypadkach matryce otrzymały wysokie rozdzielczości i właśnie te dwa elementy będę analizował dokładniej.

Z tyłu 200 megapikseli, z przodu 50 megapikseli. Sam jestem ciekaw, ile warte są te dwa obiektywy. Jeszcze nie wiem, jak długo będę miał okazję sprawdzić urządzenie, ale na pewno wystarczająco, by sprawdzić funkcje fotograficzne oferowane przez Honor. Wrażenia będę opisywał regularnie w fotograficznych przeglądach tygodnia. Finalny, pełny test w przyszłym roku. Na razie przypomnę, jakim zestawem dysponuje ten telefon:

  • 200 mpx z f/1.9 (sensor wide 1/1.4″) z PDAF
  • 12 mpx z f/2.2 (sensor ultrawide 112˚) z AF
  • 2 mpx z f/2.4 (czujnik głębi)
  • selfie: 50 mpx z f/2.4 (ultrawide 100˚)

Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)

Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. W ostatnich miesiącach dodawałem zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale nieregularnie i pomiędzy hardwarem z nowinkami funkcyjnymi dla aparatów. Uporządkowałem schemat i zrobiłem mały kącik dla tych prac. Będzie czytelniej. Poniżej krótka galeria najciekawszych obrazków wyłapanych na TT i IG:

10. #ShotOnZTE

Rzadko w tej galerii są zdjęcia z kanału ZTE, więc chętniej je wrzucam (marka stara się promować możliwości aparatu z pozycji atakującego mocniejszych rywali). W ostatnim poście chińska firma pokazuje rozwiązania nocnej fotografii. Właściwie to astrofotografii, bo widać na ujęciu Drogę Mleczną. Zdjęcie wykonano modelem Axon 40 Ultra, ale nie podejrzewam, że przy użyciu konkretnej funkcji, a raczej ustawień pro, czyli manualnego dostosowania parametrów (jeśli telefon daje taką kontrolę to w odpowiednich warunkach można takie efekty jak na poniższym obrazku uzyskać).


11. #ShotOnSnapdragon

W ramach #ShotOnSnapdragon też nocny kadr, ale miejski. Qualcomm chwali możliwości fotograficzne jakiegoś smartfona ze Snapdragonem – jak zwykle nie wiadomo, jakiego konkretnie (ani z jakim chipem). Singapur po ciemku prezentuje się efektownie, prawda? Fotki z odbiciem od wody zawsze mają swój urok.


12. #XiaomiImageryAwards2023

Xiaomi szykuje się do #XiaomiImageryAwards2023 i zbiera zdjęcia. Jest jednym z większych producentów smartfonów, więc zgłoszeń z dobrymi pracami na pewno nie zabraknie. Część z materiałów marka umieszcza na swoich kanałach społecznościowych, by pokazać, jaki będzie poziom konkursu. 


13. #ShotOniPhone

W ostatnich tygodniach narzekałem nieco na zdjęcia publikowane w ramach #ShotOniPhone na instagramowym kanale Apple, ale ostatnia galeria znacznie odbiega od nudnych i powtarzalnych ostatnio kadrów. Świetne zdjęcia skał, wypiętrzeń górskich i formacji skalnych z efektami świetlnymi.


14. #TeamPixel

Google prezentuje galerię prac z samach ósmego sezony Google Pixel Creator Labs, czyli zdjęć wykonywanych przez partnerujących marce artystów. Oczywiście, wszystkie z prac opublikowanych na Instagramie w ramach #TeamPixel zostało wykonanych smartfonami Google Pixel.


15. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na Insta zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi smartfonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG. Jak już wcześniej zauważałem, w moich rękach jest Honor 90 z aparatem 200 mega i selfie 50 mpx. Od kilkunastu dni badam możliwości obu aparatów. Niebawem więcej ujęć. Na razie szukam ciekawych miejsc.


16. Honor Magic 5 Pro (mój foto test)

Honor Magic 5 Pro

Po kilku tygodniach intensywnego pstrykania zdjęć Honorem Magic 5 Pro w końcu przygotowałem zapis i krótką relację z tego okresu. Przez ponad miesiąc użytkowania udałem się na kilka dłuższych sesji tematycznych oraz kilka mniejszych nieplanowanych. Sprawdziłem potrójny zestaw 50-megapikselowych sensorów i z efektów jestem bardzo zadowolony.

W trakcie testów miałem przy sobie swojego iPhone’a 14 Pro, więc przy okazji udało się porównać możliwości obu telefonów. Honor wygrał, szczególnie przy ujęcia tele. Z tych opcji korzystałem w trakcie analiz najczęściej. Moje wrażenia? Zapraszam do czytania i oglądania (załączyłem obszerne galerie zdjęć):

Czytaj więcej: test Honor Magic 5 Pro


17. Instax Square SQ40 (ostatnio testowany)

Michał Sitnik Instax SQ40W lipcu miałem okazję „pobawić się” aparatem natychmiastowym. Jak wiecie z moich relacji oraz kilku ostatnich przeglądów tygodnia, zapoznawałem się z tym rodzajem kamerki. Najnowszy Instax Square SQ40 to model analogowy, do którego ograniczeń trzeba się przyzwyczaić. Podjąłem wyzwanie i spróbowałem popstrykać urządzeniem Fujifilm oraz zrozumieć ideę istnienia takiego rejestratora. Początkowo mi nie szło, ale na szczęście miałem aż pięć pakietów filmu, co pozwoliło mi zmienić podejście do wykonywania tego typu ujęć. To sprzęt o innych właściwościach i innej koncepcji. Doświadczenie ciekawe, inne.

Ciekawi efektów? Poniżej przekierowanie do testu. Jestem pewien, że to nie jest ostatnia styczność z fotografią natychmiastową. Teraz kieruję wzrok na modele hybrydowe. Instax ma kilka takich.

Czytaj więcej o: test Instaxa Square SQ40


18. Ostatnie foto smarthacki:

smarthacki maksymalne zbliżenie aparat iphoneOd kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i zapewne wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). Obecnie w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.


19. Czym „strzelam”?

iPhone 14 Pro i 14 Pro Max Dynamic IslandNo w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych właściwościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, że trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.

Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.

Załączam ostatnie zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022), ale powoli czas szykować aktualniejszą listę na 2023 rok.


20. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2023)

najlepsze fotosmartfony 2023
Xiaomi 13 Ultra (foto: Xiaomi)

Odświeżyłem listę najciekawszych smartfonowych propozycji do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba czwarte takie zestawienie. Tegoroczne modele w większości pokrywają się z poprzednimi, bo segment zdominowała grupa producentów, którzy z roku na rok dopracowują swoje układy aparatów.

Jeśli zastanawiasz się nad topowym telefonem do mobilnej fotografii to poniżej załączam przekierowanie do mojej listy z kategorii premium. Spróbowałem zawrzeć w niej najważniejsze informacje dot. poszczególnych smartfonów. Nie jest to jednak porównanie

Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2023)