mobilna fotografia 103 OnePlus 12
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia #103 – OnePlus 12 (foto: OnePlus)

Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te smartfonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.

Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.

Jest! Setny przegląd za nami! To już kolejny cykl na moim blogu, który przekracza tę symboliczną barierę. Z tygodnia na tydzień z coraz bogatszymi zasobami, co potwierdza, że w mobilnej fotografii dzieje się coraz więcej. Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie wcale nie tracą na czasie, więc zapraszam też do przejrzenia wcześniejszych artykułów.

  • Michał Sitnik Instax SQ40kiedy spodziewać się iPhone’a z kamerką ukrytą pod wyświetlaczem?
  • ZTE zwiastuje kolejną generację nubii Z Ultra z kamerką ukrytą pod ekranem
  • Facebook Messenger testuje wymianę zdjęć i video w wyższej jakości (HD)
  • Tecno przedstawia nowe fotograficzne technologie dla przyszłych Phantomów
  • Honor Magic6 ma otrzymać peryskopowy sensor 160 mpx (teleobiektyw o dużej rozdzielczości)
  • Oppo Find X7 Pro z sensorem Sony LYT-900 (stacked 50 megapikseli z matrycą typu 1″) i dwoma peryskopami?
  • iOS 17.2 ze Spatial Video (dla Vision Pro)
  • Galaxy S24 Ultra utrzyma teleobiektywy 10x i 5x
  • jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek

1. iPhone z kamerką pod ekranem po 2026?

mobilna fotografia 64 nubia Z50 Ultra
nubia Z50 Ultra z selfie ukrytym pod wyświetlaczem (foto: ZTE)

Nie lubicie pewnie znaków zapytania w tytułach, ale to oznaka, że mówimy o spekulacjach, a tych w moich przeglądach całkiem sporo (lubię jak się potwierdzają). Serwis The Elec dotarł do informacji na temat ewentualnego panelu iPhone’a skrywającego pod wyświetlaczem kamerkę selfie. Następca Dynamic Island miałby zadebiutować dopiero po 2026 roku. Efekt „all screen” już już znany w Androidach, m.in. w nubiach. Chińskie marki (ale też Samsung w składanych Foldach) rozwijają koncepcję od kilku lat. Według koreańskich źródeł Apple wdroży standard Under Display Camera (UDC) dopiero za około dwa lata.

LG Innotek jest w zaawansowanych pracach nad UDC. Chodzi o transparentność dostarczającą wystarczającą ilość światła do sensora. Obecnie to największa bolączka tego typu kamerek. Jak wiadomo, Apple ma u siebie wyższe standardy odnośnie nowości, więc wprowadza je zwykle później od rywali oferujących smartfony z konkurencyjnym Androidem. Jakiś czas temu przekazywałem w przeglądach fotograficznych, a raczej robił to Ross Young (z Display Supply Chain Consultants) wiadomości o UD Face ID w iPhone’ach Pro w okolicach 2025 roku. Zwykły iPhone z ekranem bez widocznej kamerki miały zadebiutować dopiero w 2027.


2. nubia Z60 Ultra z kamerką pod ekranem i obiektywem 35 mm

Apropos kamerek ukrytych pod wyświetlaczem. ZTE zwiastuje chińską demonstrację swojego flagowca kolejnej generacji, w którym takie rozwiązania jak UDC są oferowane już od pięciu generacji. nubia Z60 Ultra ma być kolejnym smartfonem z dopracowanym modułem selfie ukrytym pod wyświetlaczem.

Poprzednia generacja dysponowała potrójnym obiektywem z sensorami o wysokiej rozdzielczości i bezramkowym ekranem właśnie z kamerką ukrytą pod panelem. Z50 Ultra miał też topowe specyfikacje. Jego następca pojawi się po 9 miesiącach od premiery tamtego modelu. Już wiadomo, że ponownie zaoferuje obiektyw 35 mm i wyświetlacz z aparatem selfie pod ekranem. Firma zapowiedziała chińską prezentację 19 grudnia. Z pewnych parametrów spodziewam się panelu AMOLED i najnowszego Snapdragona 8 Gen 3.


3. Messenger testuje przesył mediów w HD

W zeszłym tygodniu przekazywałem o nowej opcji jakości HD w WhatsApp (zdjęcia i video przesyłane komunikatorem bez kompresji), a teraz info o podobnych rozwiązaniach w Facebook Messengerze (oba serwisy należą do Meta). Facebook testuje „szerowanie” mediów w HD w małych grupkach Messengera. Jakość tak przesyłanych obrazów i filmików ma być oczywiście wyższa. Jeśli testy się powiodą, a tak zapewne będzie, usługa powinna trafić do wszystkich użytkowników platformy. Warto jeszcze na koniec dopisać, że Messenger będzie szyfrowany obligatoryjnie, a nie opcjonalnie, więc nasze zdjęcia wysyłane przez chat Facebooka powinny być bezpieczniejsze.


4. Tecno demonstruje zmienną przesłonę, płynną optykę i peryskopowe tele

W moich fotograficznych przeglądach tygodnia dominują międzynarodowi giganci świata technologii, ale trafiają się też mniej znane marki. Niektóre podgryzają nawet swoimi rozwiązaniami liderów branży. Tecno to producent, który ostatnio uaktywnił się na wielu polach mobilnych koncepcji. Podczas corocznego Future Lens 2023 Event zaprezentował nowości z dziedziny mobilnej technologii. Mają oczywiście pozwolić dogonić konkurencję.

W Szanghaju marka przedstawiła trzy innowacyjne (jak podają) technologie dla mobilnej fotografii, które mają trafić do smartfonów Phantom nowej generacji:

  • W-shaped adjustable aperture – to inspirowany okiem mątwy otwór redukujący odblaski w trudniejszych warunkach świetlnych (np. przy mocnym oświetleniu od tyłu). Ciekawe z jakim sensorem i optyką Tecno połączy moduł w kształcie W?
  • płynna optyka dla peryskopowego teleobiektywu – pierwsza taka propozycja w branży. Obecnie moduły w konstrukcji peryskopowej przeżywają rozkwit, więc płynne ulepszenie może wnieść na rynek coś ciekawego, np. dynamiczną zmianę ostrości nawet do trybu makro 5 cm. Zmniejszy to zniekształcenia, które pojawiają się w trybach makro stosowanych w obiektywach z ultra szerokim kątem widzenia.
  • technologia Universal Tone z kolei ma wykorzystać trzy silniki AI do poprawy odwzorowania tonacji skóry na zdjęciach. Multi-Skin Tone Restoration Engine ma wykorzystać macierz danych z badań na kolorystyką odmian skóry. Local-Tuning Engine wyróżni osoby z otoczenia kadru, by lepiej zmapować kolorystykę. Computational Portrait Engine ma finalnie wszystko dopieścić. Innymi słowy, sporo software’owych narzędzi korygujących efekt końcowy.

Tecno nie sprecyzowało kiedy nowe rozwiązania zadebiutują, ale spodziewam się, że pierwszymi będą topowe odmiany z serii Phantom X. Najprawdopodobniejszym momentem prezentacji takich telefonów będą marcowe targi Mobile World Congress w Barcelonie.


5. Honor Magic6 z peryskopowym tele 160 mega

mobilna fotografia 63 honor magic5 pro
Aktualny flagowiec – Honor Magic5 Pro (foto: Honor)

Coraz bliżej premiery flagowej serii nowych Magiców szóstej generacji. Honor jeszcze ich nie zwiastuje, ale do sieci przenika coraz więcej informacji na temat telefonów, m.in. ich fotograficznych możliwości. Najnowsze wieści przekazuje Digital Chat Station, którego źródła dość często się potwierdzają. Według nich Honor Magic6 ma otrzymać potrójny aparat, w którego skład wejdzie peryskopowy teleobiektyw o dużej rozdzielczości 160 mega.

Już wspominałem, że bardzo możliwy jest tu nowy sensor OV50K typu 1″ (na wzór stacked od Sony). Do tego bardzo możliwe jest zastosowanie zmiennej przesłony, dzięki której lepiej dostosujemy poziom wpuszczanego światła, czyli ostrzejsze zdjęcia w dobrym świetle i wyraźniejsze (oraz z mniejszymi szumami) w trudniejszych warunkach świetlnych.


6. Oppo Find X7 Pro z LYT-900 (50 mpx z 1″) i podwójnym peryskopem?

Również high-endowy Android marki Oppo jest już na horyzoncie. Sądzę, że zadebiutuje gdzieś w pierwszym kwartale 2024 roku, a więc stosunkowo niedługo. We wrześniu chiński producent wspólnie z Sony ogłosił strategiczną współpracę przy rozwoju sensora Lytia dla Find X7 Pro. Japoński partner pokazał właśnie na kanale Weibo pierwsze zapowiedzi matrycy LYT-900 dla nadchodzącego smartfona Oppo. Ma posiadać rozdzielczość 50 mega i przekątną typu 1″. Oczywiście konstrukcję stosu stacked, co poprawi warunki zbierania światła. Do tego wszystkiego jeszcze kalibracja Hasselblad Hyper Tone oraz wysokiej jakości zbliżenia. Obrazowaniem zajmie się najnowszy Snapdragon 8 Gen 3, więc całość może zaoferować bardzo konkretne poprawki w mobilnej fotografii.

To nie wszystko. Ice Universe przekonuje, że Oppo Find X7 Pro może być pierwszym, w którym znajdziemy podwójny teleobiektyw w peryskopowym wydaniu! Wskazują na to schematy urządzenia. W sumie widać na nich cztery aparaty. Jeden z tele miałby zbliżenie 6x (Sony IMX 858 1/2.51″), a drugi 3x (najprawdopodobniej IMX 890 1/1.56″). Dwie pozostałe kamerki to prawdopodobnie calowy sensor główny (znany z poprzednika) i zapewne aparat 50 mpx ultra wide. Prawda, że efektowny zestaw? Ależ to by był komplet!


7. iOS 17.2 ze Spatial Video dla gogli Vision Pro

Apple udostępniło system iOS 17.2, w którego skład weszła opcja rejestrowania filmów w trybie Spatial Video dla gogli Vision Pro. O tej opcji już w przeglądach tygodnia wspominałem. To w uproszczeniu zapis video w 3D przy użyciu najnowszych iPhone’ów 15 Pro i 15 Pro Max.

Spatial Video iPhone 15
Nagrywanie w Spatial Video dostępne jest jedynie w iPhone’ach 15 Pro/15 Pro Max (i zapewne kolejnych generacjach). Foto: apple.com

Gogle/okulary Apple mają oferować nietypowy format video, którego efekty doświadczymy jedynie przy użyciu Vision Pro. Mają one wyświetlać nagrania w przestrzenny sposób, czyli z efektem 3D widzianym przez headsetowy hardware (myślę, że inne gogle też powinny umożliwiać obserwacje podobnego formatu). Video musi być oczywiście odpowiednio nagrane. Możliwości rejestracji zapewnią dwa obiektywy wspomnianych iPhone’ów piętnastej generacji – główny w tandemie z ultra wide (nie licząc podobnej funkcji w samych goglach)

Vision Pro nie są jeszcze dostępne (tylko wybrani developerzy), a premiera przewidziana jest dopiero na przyszły rok, ale rozwiązania są już testowane, by gotowy produkt posiadał je w zasobach od początku sprzedaży. Pliki z formacie przestrzennego video są nagrywane w jakości 1080p w 30 fps przez aparat główny i ultra wide. Apple podało, że minuta takiego zapisu ma ważyć aż 130 MB. Na razie tylko słyszę o efektach (lub czytam opinie osób mających szansę na ich ocenę) i bardzo ciekawi mnie, czy faktycznie jest tu aż takie WOW.


8. Honor 90 (zapowiedź testów)

mobilna fotografia 104 honor 90
Honor 90

W moje ręce wpadł kolejny Honor. Co prawda, chińska marka zaprezentowała niedawno w Chinach jego następną generację, ale tenże trafi do nas pewnie dopiero za kilka miesięcy. Przez ten czas sprawdzę aktualny jeszcze (u nas) model telefonu Honor 90. Jak zwykle skupię głównie na potencjale fotograficznym. To klasa średnia, więc i zestaw sensorów adekwatny. Wyjątkowy jest aparat główny i kamerka selfie. W obu przypadkach matryce otrzymały wysokie rozdzielczości i właśnie te dwa elementy będę analizował dokładniej.

Z tyłu 200 megapikseli, z przodu 50 megapikseli. Sam jestem ciekaw, ile warte są te dwa obiektywy. Jeszcze nie wiem, jak długo będę miał okazję sprawdzić urządzenie, ale na pewno wystarczająco, by sprawdzić funkcje fotograficzne oferowane przez Honor. Wrażenia będę opisywał regularnie w fotograficznych przeglądach tygodnia. Finalny, pełny test w przyszłym roku. Na razie przypomnę, jakim zestawem dysponuje ten telefon:

  • 200 mpx z f/1.9 (sensor wide 1/1.4″) z PDAF
  • 12 mpx z f/2.2 (sensor ultrawide 112˚) z AF
  • 2 mpx z f/2.4 (czujnik głębi)
  • selfie: 50 mpx z f/2.4 (ultrawide 100˚)

9. Galaxy S24 Ultra utrzyma 10x, zyska 5x

Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy S23 Ultra (foto: Samsung)

Coraz bliżej stycznia, a więc premiery kolejnej generacji flagowych Galaxy od Samsunga. Najnowszy raport od koreańskich źródeł serwisu The Elec potwierdza, że w składzie Galaxy S24 Ultra utrzymane będę dwa teleobiektywy. Jeden ma posiadać zbliżenie 10x, drugi 5x, czyli nieco lepsze od aktualnego 3x.

Przypomnę, że topowy Galaxy najnowszej generacji ma oferować aparat 200 mega (wide), 12 mpx (ultra wide) i 50 mega (tele 5x) oraz 10 mega (tele 10x). Zestaw bardzo zbliżony do S23 Ultra. Najważniejsze, że wciąż domeną tego modelu będą efektowne zoomy.


Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)

Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. W ostatnich miesiącach dodawałem zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale nieregularnie i pomiędzy hardwarem z nowinkami funkcyjnymi dla aparatów. Uporządkowałem schemat i zrobiłem mały kącik dla tych prac. Będzie czytelniej. Poniżej krótka galeria najciekawszych obrazków wyłapanych na TT i IG:

10. #shotonnubia

Nie przypominam sobie, by zdjęcia telefonami nubia trafiły do mojej galerii. Właśnie dlatego w tym tygodniu przegląd rozpocznę od kadru tej submarki ZTE. W ramach #shotonnubia pojawiło się wysokogórskie ujęcie. Nie wiadomo jakim modelem wykonane. Wrzucam na zachętę.


11. #ShotOnOnePlus

W przypadku OnePlusa publikuję post prezentujący galerię zdjęć na wystawie  International Photography Awards. Na wydarzeniu pojawili się członkowie społeczności miłośników marki oraz ich prace. OnePlus Global Photography Exhibition odbyło się w Shenzen. Była to okazja do obejrzenia zdjęć, sprawdzenia nowych smartfonów marki oraz porozmawiania o mobilnej fotografii.


12. #TakenWithXperia

Podoba mi się strategia promocji mobilnych właściwości fotograficznych w Xperiach. Sony na swoich kanałach publikuje galerie kojarzone z tematycznymi dniami. Z okazji Międzynarodowego Dnia Gór na X (dawniej Twitter) pojawiły się górzyste, bardzo ładne kadry krajobrazowe użytkowników Xperii. Szkoda, że nie podane, jakimi modelami „ustrzelone”.


13. #HONORMagicMoments

Honor ma bardzo bogato obsadzone zdjęciami posty na swoich kanałach społecznościowych. Cały czas chińska marka promuje #HONORMagicMoments konkretnymi hashtagami tematycznymi. Obecnie jest to #WinterWonderJoy. Zdjęcie tygodnia fajne, ale z troszkę powtarzalnym już ujęciem tunelowej perspektywy. Mało oryginalne, ale dobrze wykonane.


14. #ShotOnXiaomi

W ostatnich tygodniach próbowałem wstawiać tu jesienne zdjęcia, ale nie było ich zbyt wiele. Przyszła zima (mimo, że jeszcze nie kalendarzowa) i nieco zepsuła klimat trzeciej pory roku. Co powiecie na kadry okresu przejściowego? Takie łączące elementy obu pór roku? Xiaomi wrzuciło na sociale kilka zdjęć miksujących to co najczęściej kojarzone z jesienią i zimą:


15. #TeamPixel od Google

Google, co już wyróżniałem, prezentuje zdjęcia na swoim Instagramie w nieco odmienny sposób. W ramach #TeamPixel publikowane są historie związane z przedstawianym ujęciem. IMO z kadrami powinny kojarzyć się chwile i warto się też nimi dzielić (w sensie, nie tylko samym obrazem). Sporo zdjęć pozowanych jest często efektowniejszych, ale brakuje im duszy. Google najwyraźniej chce to zmienić (lub po prostu się wyróżnić) i promuje fotki z bogatszymi opisami.


16. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na Insta zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi smartfonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG. W tym tygodniu jeszcze jedno ujęcie z dnia Święta Wojska Polskiego. Bardzo fajnie wkradł mi się w kadr pewien jegomość 🙂


17. Honor Magic 5 Pro (mój foto test)

Honor Magic 5 Pro

Po kilku tygodniach intensywnego pstrykania zdjęć Honorem Magic 5 Pro w końcu przygotowałem zapis i krótką relację z tego okresu. Przez ponad miesiąc użytkowania udałem się na kilka dłuższych sesji tematycznych oraz kilka mniejszych nieplanowanych. Sprawdziłem potrójny zestaw 50-megapikselowych sensorów i z efektów jestem bardzo zadowolony.

W trakcie testów miałem przy sobie swojego iPhone’a 14 Pro, więc przy okazji udało się porównać możliwości obu telefonów. Honor wygrał, szczególnie przy ujęcia tele. Z tych opcji korzystałem w trakcie analiz najczęściej. Moje wrażenia? Zapraszam do czytania i oglądania (załączyłem obszerne galerie zdjęć):

Czytaj więcej: test Honor Magic 5 Pro


18. Instax Square SQ40 (ostatnio testowany)

Michał Sitnik Instax SQ40W lipcu miałem okazję „pobawić się” aparatem natychmiastowym. Jak wiecie z moich relacji oraz kilku ostatnich przeglądów tygodnia, zapoznawałem się z tym rodzajem kamerki. Najnowszy Instax Square SQ40 to model analogowy, do którego ograniczeń trzeba się przyzwyczaić. Podjąłem wyzwanie i spróbowałem popstrykać urządzeniem Fujifilm oraz zrozumieć ideę istnienia takiego rejestratora. Początkowo mi nie szło, ale na szczęście miałem aż pięć pakietów filmu, co pozwoliło mi zmienić podejście do wykonywania tego typu ujęć. To sprzęt o innych właściwościach i innej koncepcji. Doświadczenie ciekawe, inne.

Ciekawi efektów? Poniżej przekierowanie do testu. Jestem pewien, że to nie jest ostatnia styczność z fotografią natychmiastową. Teraz kieruję wzrok na modele hybrydowe. Instax ma kilka takich.

Czytaj więcej o: test Instaxa Square SQ40


19. Ostatnie foto smarthacki:

smarthacki maksymalne zbliżenie aparat iphoneOd kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i zapewne wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). Obecnie w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.


20. Czym „strzelam”?

iPhone 14 Pro i 14 Pro Max Dynamic IslandNo w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych właściwościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, że trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.

Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.

Załączam ostatnie zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022), ale powoli czas szykować aktualniejszą listę na 2023 rok.


21. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2023)

najlepsze fotosmartfony 2023
Xiaomi 13 Ultra (foto: Xiaomi)

Odświeżyłem listę najciekawszych smartfonowych propozycji do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba czwarte takie zestawienie. Tegoroczne modele w większości pokrywają się z poprzednimi, bo segment zdominowała grupa producentów, którzy z roku na rok dopracowują swoje układy aparatów.

Jeśli zastanawiasz się nad topowym telefonem do mobilnej fotografii to poniżej załączam przekierowanie do mojej listy z kategorii premium. Spróbowałem zawrzeć w niej najważniejsze informacje dot. poszczególnych smartfonów. Nie jest to jednak porównanie

Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2023)