mobilna fotografia 102 OnePlus 12
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia #102 – OnePlus 12 (foto: OnePlus Weibo)

Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te smartfonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.

Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.

Jest! Setny przegląd za nami! To już kolejny cykl na moim blogu, który przekracza tę symboliczną barierę. Z tygodnia na tydzień z coraz bogatszymi zasobami, co potwierdza, że w mobilnej fotografii dzieje się coraz więcej. Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie wcale nie tracą na czasie, więc zapraszam też do przejrzenia wcześniejszych artykułów.

  • Michał Sitnik Instax SQ40Samsung w serii Galaxy S25 zamierza skorzystać z sensorów Sony? Szykuje też nowy ISOCELL 200 mpx (1″)
  • debiutuje OnePlus 12 z Hasselblad
  • Realme GT5 Pro z peryskopowym teleobiektywem
  • OnePlus Open ze zmianą ekspozycji
  • Xiaomi 14 Ultra z szybszą zmienną przesłoną?
  • Apple promuje tryb zmiany poziomu głębi w iPhone’ach 15 Pro (filmik marketignowy)
  • Samsung z Camera Assistant dla Galaxy serii A
  • WhatsApp z przesyłem nieskompresowanych zdjęć
  • Pixel Camera z Night Sight Timelapse
  • jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek

1. DxOMark tłumaczy sensory 1″ (kącik edukacyjny)

Staram się wrzucać do przeglądów wszystkie wyniki serwis DxOMark, ale platforma nie w każdym tygodniu ma co opublikować. Wiem, że laboratoriach jest teraz OnePlus Open, ale nie wiem do końca, kiedy spodziewać się rezultatów. W tzw. międzyczasie serwis oferuje ciekawostki dotyczące mobilnej fotografii. W najnowszym materiale serii Decodes tłumaczona jest jakość wynikająca z wielkości sensora. DxOMark wyjaśnia m.in., czym jest matryca typu 1″. Od większych przekątnych oczekuje się lepszej czułości na światło, a więc i finalnych rezultatów. Jak jest w rzeczywistości? Jakie są zalety i wady większych czujników?


2. Galaxy S25 z sensorami Sony?

Samsung ma własne sensory fotograficzne. Korzysta z nich we własnych Galaxy, ale oferuje je też producentom innych smartfonów. We flagowych Galaxy S22 stosował ISOCELL GN5 (50 mpx), a w tegorocznych Galaxy S23 proponował GN3. Tą samą matrycę powinniśmy zobaczyć też w nadchodzącej serii Galaxy S24 (styczeń 2024). Nowe informacje na temat kolejnej generacji sugerują, że Samsung w Galaxy S25 może umieścić czujniki Sony!

Tipster @Tech_Reve w serwisie X (dawniej Twitter) przekonuje, że mimo odległej premiery S25 są pewne przesłanki co do kroków związanych z matrycami Sony. Jednocześnie mówi się, że w trakcie prac jest nowszy sensor ISOCELL w rozdzielczości 200 megapikseli oraz przekątnej zbliżonej to 1 cala. Ten moduł miałby piksele wielkości 0.8µm, tryb dual-pixel AF i matrycowe zbliżenie. Oczywiście szykowany dla topowego Galaxy S25 Ultra. Na ten moment potraktujcie te wieści jak ciekawostki. Na razie uwagę skupiłbym na styczniowej prezentacji Galaxy aktualnej dla roku generacji.


3. OnePlus 12 z LYT-808 i Hasselblad

OnePlus 12OnePlus przedstawił w końcu swój flagowy model smartfona dwunastej generacji. Jak przewidywano, jego zdolności fotograficzne pokrywają się z niedawno zaprezentowanym OnePlus Open ze składaną konstrukcją. Oba Androidy posiadają praktycznie ten sam zestaw funkcji aparatu i bazują na tym samym zestawie sensorów. Świetnie wygląda też wyświetlacz, który odwzoruje wierniej zdjęcia. Obrazowaniem zajmie się najnowszy Snapdragon 8 Gen 3, a w komplecie jeszcze kalibracja kolorystyczna od Hasselblad. Telefon globalnie ma zadebiutować 23 stycznia 2024 roku.

  • 50 mpx z f/1.7 (nowy sensor LYT-808 „pixel stacked” 1/1.43″, 24 mm) z OIS – to matryca z piętrowymi diodami, o których już kilka razy na blogu pisałem (mają większą czułość)
  • 48 mpx z f/2.2 (ultrawide Sony IMX581 1/2″) z AF
  • 64 mpx z f/2.6 (teleobiektyw 70 mm z optycznym 3x i hybrydowym 6x – efekt 145 mm)
  • selfie 1: 32 mpx w ekranowym otworku

Czytaj więcej o: OnePlus 12


4. Realme GT5 Pro z peryskopowym Sony IMX890

Realme GT5 Pro
Realme GT5 Pro (foto: Realme na Weibo)

Kolejny chiński debiut ciekawego fotograficznie smartfona. Realme GT5 Pro zwiastowano od kilku tygodni, a większość parametrów przedstawiono na portalu Weibo już kilka dni przed prezentacją urządzenia. Teraz mamy jednak pełen obraz tego Androida i trzeba powiedzieć – robi wrażenie. Marka Realme istnieje ledwie od pięciu lat, a już próbuje rywalizować z producentami o znacznie dłuższym stażu. W nowym Androidzie wykorzystano do obrazowania najnowszego Snapdragona 8 Gen 3, a w efektownie wyglądającym module zmieszczono peryskopowy teleobiektyw Sony IMX890 (50 megapikseli z f/2.6) z optycznym zbliżeniem 3x (do tego bezstratnym 6x z wykorzystaniem software’owych sztuczek).

“New era of low-light telephoto imagery” w Realme to nie jedyna opcja z tych z wyższej półki. GT5 Pro składa się z trzech aparatów. Dwa z nich zaliczyłbym do topowych. Ten do ultra szerokokątnych ujęć już nieco odstaje:

  • 50 mpx z f/2.6 (Sony IMX890 sensor 1/1.56″) z optycznym 3x (6x loseless) z PDAF i OIS
  • 50 mpx z f/1.69 (Sony LYT-808 sensor 1/1.4″ 23 mm) z wielokierunkowym PDAF i OIS
  • 8 mpx z f/2.2 (ultra wide 112˚ sensor 1/4.0″)
  • selfie: 32 mega z f/2.5 w ekranowym otworku

Czytaj więcej o: Realme GT5 Pro


5. Pixel Camera z trybem Night Sight Timelapse

mobilna fotografia 94 pixel 8 proNiedawno natywna apka fotograficzna Google Camera dla Pixeli zmieniła nazwę na Pixel Camera. Amerykański gigant chciał ją wyróżniż od tej na pozostałe Androidy inną nazwą, by podkreślić jej dodatkowe funkcje. Teraz program zyskuje nową funkcję, która będzie dostępna wyłącznie na Pixele 8 i 8 Pro. Night Sight Timelapse pozwala na zapis nocnych timelapse’ów. Pięciominutowy filmik 1080p lub dwudziestominutowy 4K wygenerują przyspieszony zapis skrócony do 10 sekund w trybie Night Sight (specjalnej funkcji dla wieczornych ujęć).

Nowa aktualizacja v9.2 dorzuca też ustawienia „Palm timer”: Always on” lub „Only on when 3 or 10 sec timer is on”. W apce znalazła się też oddzielna opcja dla Ultra HDR w zaawansowanych ustawieniach menu.


6. OnePlus Open ze zmianą ekspozycji

mobilna fotografia 97 OnePlus OpenWspomniany już w tym zestawieniu OnePlus Open zyskał nową opcje w aplikacji aparatu. Producent zaktualizował software o konkretne ustawienia ekspozycji. W trybie Photo można określać preferowane wartości, co podniesie możliwości w rękach orientujących się w temacie sztuki fotograficznej. W skrócie – nowy update otworzy drogę na bardziej kreatywne ujęcia i swobodę ustawień. Przypomnę, że w tamach ekspozycji uwagę skupia się na umiejętnym dopasowaniu otwarcia migawki, dobraniu przesłony oraz czułości (ISO). Spodziewam się, że opcje te będą też dostępne w OnePlus 12. Aktualizacja została zauważona w Indiach, ale pewnie niebawem dotrze też do innych regionów.


7. Xiaomi 14 Ultra z większym zakresem zmiennej przesłony

najlepsze fotosmartfony 2023
Aktualny Xiaomi 13 Ultra – dostępny wyłącznie na wybranych rynkach (foto: Xiaomi)

Xiaomi próbuje włączyć się do walki o miano najlepszego foto-smartfona, ale mimo oczywistych poprawek w wynikach, nie jest jeszcze specjalnie blisko czołówki. Flagowe Androidy dysponują niezłymi parametrami, ale nie zajmują wysokich pozycji w rankingach. Tegoroczny Xiaomi 13 Ultra wyglądał obiecująco, ale przegrał w DxOMark nawet z Mi 11 Ultra z początku 2021 (miałem przyjemność go testować). Xiaomi się jednak nie poddaje i pracuje nad ulepszeniami dla czternastej generacji topowej linii. Xiaomi 14 i 14 Pro przedstawiono niedawno, ale na Ultra trzeba będzie poczekać jeszcze kilka miesięcy.

Najnowsze przecieki wskazują, że Xiaomi 14 Ultra ma otrzymać poczwórny aparat 50 mega z szybszą i szerszą przesłoną o zmiennym otworku. Jeśli wierzyć pierwszym plotkom, przesłona dla głównego aparatu ma mieć wartość /1.6-f/4.0. Nadal będzie chyba dwustopniowa. Dla porównania, 13 Ultra dysponuje maksymalnie f/1.9. Wcześniejsze przecieki mówiły o zastosowaniu sensora głównego Sony LYT-900. Do tego wszystkiego opcja zmiany optyki w trakcie rejestrowania video. Łącznie może dać interesujące wyniki.


8. iPhone 15 Pro z edycją głębi po fakcie

Apple umie w reklamy. Mówi się, że dobra reklama jest dźwignią handlu, ale tak naprawdę amerykańska marka jedzie cały czas na nieco innym modelu przyciągania klientów (ale to temat na głębsze rozważania w innym czasie). W każdym razie, w Cupertino potrafią zrobić odpowiedni marketing. Sprzęt z nadgryzionym jabłuszkiem w logo jest promowany mieszanką zwykłych clipów z tymi umiejętnie eksponującymi poszczególne funkcje. Najnowsza materiał podkreśla zdolności edycji zdjęć w iPhone’ach 15 Pro. W humorystyczny sposób marka pokazuje, co potrafi smartfon już po wykonaniu zdjęcia. Mowa o ustawieniach głębi ostrości. W poprzednich modelach iPhone’ów takie opcje również były możliwe, ale wymagały wykonania ujęcia w specjalnym trybie. W dwuminutowym video ”Zamień swoje zdjęcia w portrety” widać, jak działa przy portrecie do okładki albumu – stąd tytuł nagrania „Album Cover”. W Androidach też znajdziemy takie rozwiązania. To w zasadzie nic nowego.


9. Camera Assisant w smartfonach Galaxy A

Samsung Galaxy A54 5G
Galaxy A54 (foto: samsung.com)

Stockowa aplikacja Camera Assistant dla flagowych Galaxy rozszerza funkcje aparatów Samsungów o sporo funkcji. Można m.in. zmieniać szybkość migawki, czy wybrać cropa 2x (zoom). Koreańska marka daje mocniejszym telefonom więcej opcji fotograficznych. Teraz aplikacja dzięki aktualizacji do nakładki One UI 6 doczeka się programu Camera Assistant dla serii Galaxy A. Mowa o modelach A53 i A54.  Znajdziecie ją w sklepiki Galaxy Store.

Oba telefony powinny zyskać dzięki niej automatyczne przełączanie obiektywów, Quick Tap Shutter oraz możliwość wyłączenia Auto HDR. W zasobach nowości widzę też tryb Soften Pictures, który ma redukować zbyt ostry obraz. Podejrzewam, że z czasem Camera Assistant dla Galaxy A będzie zyskiwać kolejne funkcje.


10. WhatsApp z opcją przesyłki nieskompresowanych zdjęć i video

O tym już zapowiadałem. WhatsApp dołącza do kolejnych (wciąż nielicznych) aplikacji, które pozwolą w komunikatorze na wymianę oryginalnych formatów plików graficznych i filmików.

Meta obiecywało, że użytkownicy nie będą już musieli się martwić kompresją przesyłanych obrazków. Zdjęcia przed wysyłką przechodziły wyraźny downgrade, co mocno psuło efekt. W końcu wśród funkcji WhatsApp (przynajmniej na iOS) znajdzie się opcja „HD photos”, czyli szansa na dzielenie się zdjęciami w pełnej rozdzielczości. Standardowej alternatywy nie zabraknie (gdybyśmy chcieli szybciej przesyłać pliki). Pamiętajcie, że mimo zachowania oryginalnej rozdzielczości, jakaś kompresja nadal będzie. Pytanie, jak inwazyjna. Niezależnie od jakości, wszystkie zdjęcia będą przesyłane w trybie szyfrowania end-to-end. Aktualizacja będzie docierała do urządzeń falami w przeciągu kilku najbliższych tygodni. Tryb „HD” obejmie też video (720p).


Aby przesłać oryginalnej jakości plik będziemy musieli załączyć go jako dokument. Limit pliku do 2 GB. Funkcja działa w iOS i nie wspomniano kiedy dotrze do Androidów. Co ważne, posiadacze tych drugich mogą odbierać pliki od użytkowników iOS.


Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)

Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. W ostatnich miesiącach dodawałem zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale nieregularnie i pomiędzy hardwarem z nowinkami funkcyjnymi dla aparatów. Uporządkowałem schemat i zrobiłem mały kącik dla tych prac. Będzie czytelniej. Poniżej krótka galeria najciekawszych obrazków wyłapanych na TT i IG:

11. #ShotOnZTE

Rzadko pojawiają się tu zdjęcia z telefonów ZTE, więc zacznę galerię właśnie od pracy z kanału tej chińskiej marki. W ramach #ShotOnZTE chyba nocne ujęcie. To chyba gwiazdy? Astrofotografia jak z Pixeli to to nie jest. Wykonane modelem Axon 40 Ultra. BTW: 19 grudnia marka ma przedstawić w Chinach nubię Z60 Ultra. Ponownie z kamerką selfie ukrytą pod ekranem.


12. #ShotOnSnapdragon

Ta prace to już w moich zestawieniach norma. Qualcomm regularnie promuje fotograficzne zdolności smartfonów ze Snapdragonami na pokładzie. Mamy już prawie zimę, ale zdjęcia z ciepłych pór roku może ogrzeją trochę otoczenie. Krajobrazowy kadr. Wygląda na ultra wide.


13. #ShotOnOnePlus

OnePlus może już promować zdjęcia z dwunastej generacji swojego flagowca, ale woli chyba poczekać do globalnej premiery (jest przewidywana w styczniu). W swojej ofercie ma dobry sprzęt do zdjęć. To niedawno zaprezentowany OnePlus Open. Oba nowe Androidy posiadają praktycznie ten sam zestaw sensorów, więc jakość powinna być porównywalna. Górski krajobraz z efektownej perspektywy:


14. #CapturedOnHuawei

Na razie w większości obrazki z telefonów chińskich marek to dokończę serię. #CapturedOnHuawei promuje mobilną fotografię zdjęciem z Huawei Mate 50 Pro jednego ze swoich klientów. Ponownie mamy letni kadr. Pustynnie. Minimalistycznie. Coś na tapetę.


15. #XiaomiImageryAwards2023

Xiaomi ma teraz jakieś warsztaty fotograficzne dla mobilnej fotografii, ale cały czas przypomina też o #XiaomiImageryAwards2023. Tematem przewodnim ostatniej galerii na X (dawniej Twitter) jest woda, a właściwie odbicia od jej powierzchni. Cztery odmienne prace: wschód i zachód słońca, wieczór oraz zimowa biel. Fajne zestawienie.


16. HonorMagicMoments

Honor też krajbrazowo. W ramach #HONORMagicMoments coś pod światło. Tu również wodne odbicia, ale i czerń zarysów drugiego planu (środkowego).


17. #ShotOnOPPO

I kolejna chińska marka. Zauważyliście, że dominują? Muszą się bić o uwagę, bo konkurencja spora (nie tylko globalna, ale i lokalna). Oppo pokazało miejskie zdjęcia w ramach wewnętrznego konkursu. Miasta Shenzhen i Chengdu aparatami pracowników marki.


18. #TeamPixel

Google cały czas promuje możliwości fotograficzne Pixeli historiami. Zdjęcie w ramach #TeamPixel z Santorini nad Morzem Egejskim.  Przybrzeżna kapliczka w bardzo słoneczny dzień na greckiej wyspie. U nas za oknem biało, ale cieszmy oczy wakacyjnymi ujęciami.


19. #ShotOniPhone

U Apple’a jak zwykle podobnie. Zdjęcia czarno-białe na przemian z fotografią detali i kreatywnego poszukiwania kadrów. Tym razem dominuje róż, a konkretnie budynki z taką fasadą. Wdzięczny temat mimo swoich ograniczeń. Proste, oczywiste wręcz pomysły, ale ładnie wykonane. Takie pod naukę. Szkoleniowe.


20. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na Insta zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi smartfonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG. Mam w swojej galerii kilka zaplanowanych do publikacji zdjęć, ale w ostatnich dniach nie bardzo miałem czas je przygotować. Niedługo będę miał ich więcej. Mogę już oficjalnie zapowiedzieć, że w najbliższych tygodniach będą oceniał fotograficzne zdolności Honor 90. Skupię się na aparacie 200 megapikseli. Sprawdzę, czy tak duże rozdzielczości są warte uwagi i jak je ciekawie wykorzystać.


21. Honor Magic 5 Pro (mój foto test)

Honor Magic 5 Pro

Po kilku tygodniach intensywnego pstrykania zdjęć Honorem Magic 5 Pro w końcu przygotowałem zapis i krótką relację z tego okresu. Przez ponad miesiąc użytkowania udałem się na kilka dłuższych sesji tematycznych oraz kilka mniejszych nieplanowanych. Sprawdziłem potrójny zestaw 50-megapikselowych sensorów i z efektów jestem bardzo zadowolony.

W trakcie testów miałem przy sobie swojego iPhone’a 14 Pro, więc przy okazji udało się porównać możliwości obu telefonów. Honor wygrał, szczególnie przy ujęcia tele. Z tych opcji korzystałem w trakcie analiz najczęściej. Moje wrażenia? Zapraszam do czytania i oglądania (załączyłem obszerne galerie zdjęć):

Czytaj więcej: test Honor Magic 5 Pro


22. Instax Square SQ40 (ostatnio testowany)

Michał Sitnik Instax SQ40W lipcu miałem okazję „pobawić się” aparatem natychmiastowym. Jak wiecie z moich relacji oraz kilku ostatnich przeglądów tygodnia, zapoznawałem się z tym rodzajem kamerki. Najnowszy Instax Square SQ40 to model analogowy, do którego ograniczeń trzeba się przyzwyczaić. Podjąłem wyzwanie i spróbowałem popstrykać urządzeniem Fujifilm oraz zrozumieć ideę istnienia takiego rejestratora. Początkowo mi nie szło, ale na szczęście miałem aż pięć pakietów filmu, co pozwoliło mi zmienić podejście do wykonywania tego typu ujęć. To sprzęt o innych właściwościach i innej koncepcji. Doświadczenie ciekawe, inne.

Ciekawi efektów? Poniżej przekierowanie do testu. Jestem pewien, że to nie jest ostatnia styczność z fotografią natychmiastową. Teraz kieruję wzrok na modele hybrydowe. Instax ma kilka takich.

Czytaj więcej o: test Instaxa Square SQ40


23. Ostatnie foto smarthacki:

smarthacki maksymalne zbliżenie aparat iphoneOd kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i zapewne wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). Obecnie w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.


24. Czym „strzelam”?

iPhone 14 Pro i 14 Pro Max Dynamic IslandNo w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych właściwościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, że trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.

Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.

Załączam ostatnie zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022), ale powoli czas szykować aktualniejszą listę na 2023 rok.


25. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2023)

najlepsze fotosmartfony 2023
Xiaomi 13 Ultra (foto: Xiaomi)

Odświeżyłem listę najciekawszych smartfonowych propozycji do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba czwarte takie zestawienie. Tegoroczne modele w większości pokrywają się z poprzednimi, bo segment zdominowała grupa producentów, którzy z roku na rok dopracowują swoje układy aparatów.

Jeśli zastanawiasz się nad topowym telefonem do mobilnej fotografii to poniżej załączam przekierowanie do mojej listy z kategorii premium. Spróbowałem zawrzeć w niej najważniejsze informacje dot. poszczególnych smartfonów. Nie jest to jednak porównanie

Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2023)