mobilna fotografia 108 oppo find x7 ultra
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) 108 – Oppo Find X7 Ultra (foto: Oppo)

Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te smartfonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.

Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.

Jest! Ponad setny przegląd za nami! To już kolejny cykl na moim blogu, który przekracza tę symboliczną barierę. Z tygodnia na tydzień z coraz bogatszymi zasobami, co potwierdza, że w mobilnej fotografii dzieje się coraz więcej. Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie wcale nie tracą na czasie, więc zapraszam też do przejrzenia wcześniejszych artykułów.

  • Michał Sitnik Instax SQ40co potrafi Honor Magic6 Pro?
  • jest data prezentacji Realme 12 Pro
  • Honor 90 na sesji zdjęciowej (zapowiedź finalizacji materiału z testem)
  • Honor zapowiada nowości dla Polski
  • Huawei P70 ma zyskać upgrade ulra wide
  • debiutuje Samsung Galaxy S24 Ultra
  • na czym zyska mobilna fotografia dzięki algorytmom Galaxy AI?
  • Xiaomi 14 Ultra z UDC i body kit
  • jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek

1. Seria Honor Magic6

mobilna fotografia 109 honor magic6W zeszłym tygodniu seria Magic6 od Honor debiutowała akurat w dniu publikacji poprzedniego foto przeglądu, więc info o smartfonach przeniosłem na ten. Najnowszy duet flagowych Androidów otrzymał (co oczywiste) wysokiej klasy zestawy fotograficzne. W wyższej odmianie pojawił się nietypowy teleobiektyw w peryskopowym wydaniu, bo w aż 180 megapikselach! Ma wpłynąć na naturalność efektów portretowych, ale nie tylko. W marcu ma zadebiutować jeszcze jeden wariant serii – Honor Magic6 Porsche Design, który zyska jeszcze więcej możliwości fotograficznych. Według Digital Chat Station w module pojawi się sensor typu 1″ od OmniVision (pierwszy tego producenta).

Potrójny aparat Honor Magic6 Pro:

  • 50 mpx z f/1.4-2.0 (sensor wide 23 mm), 1/1.3″, z laserowym AF, z PDAF, OIS
  • 180 mpx z f/2.6 (peryskopowy teleobiektyw), 1/1.49″, z PDAF, OIS, optyczne zbliżenie 2.5x i cyfrowym 100x
  • 50 mpx z f/2.0 (sensor ultrawide 122˚ 13 mm), 1/2.76″, AF
  • selfie: 50 mpx z f/2.0 (sensor wide 22 mm) z AF + czujnik TOF 3D (do głębi)

Potrójny aparat Honor Magic6:

  • 50 mpx z f/1.4-2.0 (sensor wide 23 mm), 1/1.3″, z laserowym AF, z PDAF, OIS
  • 32 mpx z f/2.4, (teleobiektyw) z PDAF, OIS, optyczny zbliżenie 2.5x i cyfrowym 50x
  • 50 mpx z f/2.0 (sensor ultrawide 122˚ 13 mm), 1/2.76″, AF
  • selfie: 50 mpx z f/2.0 (sensor wide 22 mm) z AF

Czytaj więcej o: Honor Magic6


2. Realme 12 Pro (zapowiedź tygodnia)

Realme lub zwiastować nowości z dużym wyprzedzeniem, często dozując informacje o detalach przez kilka tygodni. Nie inaczej jest z nową serią Realme 12. O smartfonach marka opowiada już od początku roku. W końcu jednak określiła ich datę prezentacji. Urządzenia zadebiutują 29 stycznia (w Indiach). Zakładam, że tego dnia pokażą się oba modele serii – Realme 12 Pro i Realme 12 Pro+. O wybranych specyfikacjach zestawu sensorów pisałem w poprzednim przeglądzie. Przypomnę go tutaj. W ostatnich postach na X widać więcej detali najnowszego telefonu, który nawiązuje do topowych właściwości Realem GT5 Pro z Chin. Producent mocno podkreślił moduł fotograficzny

Realme 12 Pro/12 Pro+ mają dysponować:

  • sensorem Sony IMX890 z OIS i ogniskową 24 mm
  • portretowe 3x (71 mm) i matrycowe 6x (m.in. dzięki peryskopowemu teleobiektywowi)
  • bezstratny zoom dla 0.6x, 1x, 2x, 3x i 6x (częściowo wspierany software’owo)
  • system wieloogniskowy (16-142 mm)
  • teleobiektyw w peryskopowym to sensor OV64B 1/2″
  • maksymalne zbliżenie cyfrowe to 120x (tzw. Super Zoom)
  • algorytmy obrazowanie Realme Mastershot

3. Honor 90 na zimowej sesji

Po wstępnym przedstawieniu poszczególnych funkcji fotograficznych dostępnych w Honor 90 czas na trochę zdjęć. Zimą nieco trudniej o jakieś fajne warunki na sesje zdjęciowe, więc starałem się „pstrykać” fotki w sposób bardziej losowy. Tak przy okazji ciekawszych lokalizacji. Udało mi się znaleźć czas na pełną sesję zdjęciową. Jak zwykle spontaniczną, która przerodziła się w kilkugodzinny spacer. Nie miałem jeszcze okazji sprawdzić tegorocznych dekoracji świątecznych, więc skorzystałem z najlepszego możliwego momentu – śnieżnego wieczoru. Nazbierałem sporo materiału. Zajawkę wrzucam w postaci postu na X w ramach hashtagu #HONORMagicMoments (w sekcji z galerią), natomiast ujęcia zza kulis poniżej.

Honor 90

Aha, powoli podsumowuję swoje doświadczenia z aparatem 200 megapikseli. Zaczynam kończyć przygotowywanie artykułu zbiorczego na temat Honora 90 i jego możliwości. Jak zwykle najwięcej czasu zajmie mi selekcja zdjęć. Dochodzę już do tysiąca obrazków. Większość nocnych i w zimowej scenerii, ale taką mamy porę roku. Czeka mnie jeszcze dłuższa sesja za dnia. Muszę jednak znaleźć odpowiednie okienko czasowe, a ostatnio cierpię na niedostatki czasowe.


4. Honor zwiastuje nowości (Polska)

Wczoraj byłem obecny na pierwszym śniadaniu prasowym marki Honor. Chiński gigant wykorzystał początek roku to krótkiego, ale konkretnego w zapowiedzi spotkaniu z mediami. 2024 rok będzie dla marki Honor bardzo ciekawy również w naszym kraju. Do tej pory telefony Honor były oferowane wyłącznie przez operatora Orange, ale od 18 stycznia (czyli od dzisiaj) sytuacja ma się zmienić. Początkowo tylko on-line, ale u trzech sporych sieci elektroniki w Polsce: Media Expert, RTV Euro AGD oraz x-kom. Z czasem Androidy mają pojawić się też na półkach tych sklepów.

To oczywiście nie wszystko. W najbliższych tygodniach ofertę producenta mają wzbogacić flagowe smartfony serii Magic. Przedstawiciel firmy obiecał modele serii Magic6 i składanego Magic V2 (być może nawet w edycji Prosche Design!). Jednostki te mają trafić też do testów, więc spodziewajcie się, że za pewien czas uda mi się pewnie napisać coś o tych telefonach – szczególnie o ich funkcjach fotograficznych. Honor zapowiedział też swoją obecność na targach Mobile World Congress w Barcelonie. Pojawi się tam już 25 lutego. Spodziewam się wtedy premiery topowej wariacji Magic6 Porsche Design, w którym (jak już wyżej wspominałem) może zadebiutować nowy sensor 1″ od OmniVision.


5. Huawei P70 z lepszym ultra wide

mobilna fotografia 67 huawei p60 pro
Huawei P60 (aktualny flagowiec marki)

Swoje flagowe serie na 2024 rok przedstawiły już praktycznie wszystkie marki. Huawei z serią P70 dopiero przed premierą i właściwie nie do końca wiadomo, kiedy konkretnie jej się spodziewać. Ming-Chi Kuo twierdzi, że debiut nastąpi w pierwszej połowie roku, więc rozrzut czasowy jest spory. Wspomniany analityk, którego wieści często są zgodne z rzeczywistością, przekazuje też, że za obiektyw ultra wide w nowych flagowcach odpowiedzialne będzie Genius Electronic Optical. Aparat do ujęć ultraszerokokątnych ma zatem przejść jakiś upgrade. Nowe ultra wide ma się składać z unikatowego systemu soczewek. Pisałem o tym kilka tygodni temu. 1G6P to połączenie jednej szklanej i sześciu plastikowych elementów optyki. Do tego matryca 1″ (vs 1/1.56″ jako rynkowy standard). Nie zapominajmy też o efektach platformy XMAGE (m.in. przez chipy NPU).

Kolejny raz pojawia się przekonanie, że Huawei zwiększy sprzedaż telefonów, a co za tym idzie również udział w rynku. Kuo podaje, że modele serii P70 mają sprzedać się w 100-120% wzrostów P60 (a te przecież też w tym roku się podniosły). Przypomnę, że smartfony Huawei mają zaoferować modemy 5G.


6. Samsung Galaxy S24 Ultra z Galaxy AI

Samsung Galaxy S24 Ultra
Galaxy S24 Ultra (foto: samsung.com)

Przyszedł czas na high-endową, flagową propozycje Androida od Samsunga. To niemal ostatnia z premier topowych smartfonów na ten sezon, więc powoli mogę szykować się do zbiorczego podsumowania najlepszych fotosmartfonów na 2024 (materiał w przygotowaniu). Czym zaskoczy Galaxy S24 Ultra? Koreański gigant dopracował moduł fotograficzny i zaoferował kilka ulepszeń, o których już w ostatnich tygodniach w przeglądzie informowałem. Przecieki się potwierdziły. Telefon zyska opcje zakresów zbliżenia, ulepszenia algorytmami Sztucznej Inteligencji i kilka innych. O najważniejszych elementach poniżej. Najpierw jednak specyfikacje poszczególnych sensorów:

  • 200 mpx z f/1.7 (sensor wide 23 mm i 1/1.3″), wielokierunkowe PDAF, laserowe AF, OIS
  • 10 mpx z f/2.4 (teleobiektyw 69 mm i 1/3.52″), Dual Pixel PDAF, OIS, optyczne 3x
  • 50 mpx z f/3.4 (peryskopowe tele 115 mm i 1/2.52-„), PDAF, OIS, optyczne 5x (hybrydowe 10x i cyfrowe 100x). Nowy sensor ma poprawić efekty zbliżeń 10x
  • 12 mpx z f/2.2 (ultrawide 120˚ 13 mm i 1/2.55″), Dual Pixel PDAF, ze Super Steady video
  • selfie: 12 mega z f/2.2 (wide 26 mm) z Dual Pixel PDAF

O Galaxy S24 Ultra napisałem sporo i szczegółowo w oddzielnym materiale, więc tutaj tylko wylistuje najnowsze ulepszenia, m.in. narzędzia AI wspierające obrazowanie (przy użyciu Galaxy AI oraz potencjału podkręconego Snapdragona 8 Gen 3 for Galaxy).

  • w zakresie zbliżeń pojawi się optyczne 5x (zamiast 3x). W sumie dostępne będzie: 3x, 5x, 10x oraz 100x (tu oczywiście wciąż cyfrowo). Aparat ma zatem oferować ujęcia: 0.6x (sensor ultra wide), 1x (sensor 200 mega), 3x (teleobiektyw) i 5x (peryskop). Do spory zakres 13-115mm
  • Nowy Quad-Tele System ma wykorzystać dane z kilku obiektywów, by poprawić analizowanie warunków jeszcze przed naciśnięciem „spustu” migawki
  • nowy ProVisual Engine ze specjalny ISP Block do redukcji szumów. To narzędzie z kilkoma rozwiązaniami Sztucznej Inteligencji.
  • Nightografia skorzysta na efektach AI. ISP Block dla obu stron aparatu ma lepiej korygować szumy
  • Samsung dopracował też zbliżenia w ramach nocnych Nightography Zoom
  • poprawa zakresu optycznej stabilizacji obrazu, która na pewno wpłynie na jakość nocnych ujęć „z ręki”
  • tryb Super HDR, pozwalający na podgląd efektów przed wykonaniem zdjęcia
  • dostęp do natywnej apki aparatu na Instagramie i Snapchacie (z wykorzystaniem części z wymienionych rozwiązań)
  • Insta Slow-Mo. Filmiki w zwolnionym tempie i wyższej rozdzielczości będą wzbogacane przez AI o więcej klatek, dzięki czemu uzyskamy płynność bez rejestracji video w slow-mo.
  •  nagrywanie video: 8K w 24/30 fps, potem jest 4K z 30/60 fps oraz 1080p z 30-960 fps

Czytaj więcej o: Galaxy S24 Ultra


7. Bazowe Galaxy S24/S24+ (sensory bez zmian)

Galaxy S24
Galaxy S24 (foto: samsung.com)

Bazowe duet serii Galaxy S24 nie imponuje już aż tak właściwościami, jak high-endowy Galaxy S24 Ultra. Co więcej parametry potrójnego zestawu na tyle obudowy praktycznie nie otrzymały żadnych zmian! Najwyraźniej Samsung uznał, że optymalizacja i wzmocnienie przetwarzania sygnału obrazu nowymi chipami oraz pomoc algorytmów Galaxy AI będą wystarczające. Zobaczymy. Efekty kilku funkcji zostały wzbogacone, więc użytkownicy powinni odczuć różnicę. Szkoda, że obrazowaniem w modelach europejskich ponownie zajmie się Exynos, a nie najmocniejszy Snapdragon. Ubiegłoroczne podejście, w którym Galaxy S23 oferowały topowy układ Qualcomm we wszystkich regionach było wyjątkowe i chyba jednorazowe.

  • 50 mpx z f/1.8 (sensor wide 24 mm i 1/1.56″) z Dual Pixel PDAF oraz OIS
  • 10 mpx z f/2.4 (teleobiektyw 67 mm i 1/3.94″) z PDAF, OIS, optycznym zbliżeniem 3x
  • 12 mpx z f/2.2 (sensor ultrawide 120˚. 13 mm i 1/2.55″) ze wsparciem Super Steady video
  • selfie: 12 mega z f/2.2 (sensor wide 80°, 26 mm) z Dual Pixel PDAF

Skrótowo, co zyskamy dzięki nowym algorytmom AI w ramach pomocy aparatowi:

  • Instagram i Snapchat otrzymają dostęp do natywnej aplikacji aparatu, więc wykorzystamy opcje Super HDR, Nightografię czy wsparcie stabilizacji video
  • podgląd Super HDR przed wykonaniem zdjęcia
  • edycja zdjęć z usuwaniem i przesuwaniem obiektów (np. swojej sylwetki) – to wszystko chyba tylko przez dostęp do sieci, bo Generative Fill tego potrzebuje
  • tryb slow-mo w wyższej rozdzielczości przez dodanie dodatkowych klatek przez AI (dowolne video jest przetwarzane przez Sztuczną Inteligencję, by wyglądało jakby było rejestrowane w trybie slow-mo)
  • poprawa stabilizacji obrazu w trybie nocnym (ulepszenia dla ujęć „z ręki”)

Czytaj więcej o: Galaxy S24/S24+


8. Xiaomi 14 Ultra z UDC i Photography Kit

Przewiduje się, że w lutym czeka nas globalny debiut serii Xiaomi 14. Mniej więcej w tym samym czasie (prawdopodobnie w pierwszym kwartale roku) w Chinach zobaczymy też trzeciego członka flagowej serii – model Ultra. W sieci pojawiło się kilka informacji na temat tego topowego telefonu. Wiosną możemy zobaczyć dwie wersje Xiaomi 14 Ultra, przynajmniej wg GSMChina.

Xiaomi 13 Ultra Professional Photography Kit
Xiaomi 13 Ultra z Professional Photography Kit
  • model specjalny z kamerką selfie pod ekranem (Xiaomi chce wyróżnić flagowca sensorem ukrytym pod wyświetlaczem, jak robiło to już w składanych MIXach)
  • bazowy model z normalnym aparatem selfie (w oczku lub wcięciu)
  • dalsza współpraca z Leica (dopracowaną pod konkretny zestaw sensorów)
  • aparat główny 50 mpx ze zmienną przesłoną f/1.6 – f/4.0
  • sensorem głównym ma być Sony LUT-900 (1″ z OIS)
  • poczwórny zestaw 50 mega (główny, ultra wide, tele i peryskopowe tele)
  • obrazowanie przy pomocy Snapdragona 8 Gen 3
  • wsparcie Photography Kit (jak w poprzedniku, czyli z wygodnym gripem przekształcającym telefon w wygodniejszy aparat ze spustem migawki, pierścieniem na filtry i dodatkową baterią – Xiaomi 13 Ultra z tym modułem załączyłem na grafice) – info o tej przystawce odkryto w chińskim 3C

Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)

Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. W ostatnich miesiącach dodawałem zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale nieregularnie i pomiędzy hardwarem z nowinkami funkcyjnymi dla aparatów. Uporządkowałem schemat i zrobiłem mały kącik dla tych prac. Będzie czytelniej. Poniżej krótka galeria najciekawszych obrazków wyłapanych na TT i IG:

9. #ShotOnNubia

Jak zwykle zestawienia fotek rozpoczynam od producentów, którzy w tej sekcji widnieją najrzadziej. nubia wrzuciła w końcu coś na swoje kanały społecznościowe. Zdjęcie wykonano najnowszym flagowcem, czyli modelem Z60 Ultra.


10. #ShotOnRealme

Pisałem wyżej o zapowiedziach serii Realme 12 Pro. Marka codziennie promuje nowe jednostki, których oficjalną premierę zaplanowało na końcówkę stycznia. Na X chińska firma podkreśla potencjał sensora Sony IMX890 ze wsparciem optycznej stabilizacji obrazu. Poniżej pierwsze próbki.


11. #WowXperia

Sony promuje ostatnio nowy hashtag – #WowXperia (a przecież ma też w zanadrzu #TakenWithXperia i #ShotOnXperia). Aktualnie japoński producent jest w trakcie kampanii #CaptureTheNights. Na X-tterze wrzucił kilka nocnych fotek tajwańskiego twórcy – Yina.


12. Xiaomi z #EveryShotIconic

Moje ulubione zdjęcia to z długim czasem naświetlania. Gdy testowałem Xiaomi Mi 11 Ultra miałem do dyspozycji sporo opcji „malowania światłem” (brakuje mi się w każdym innym smartfonie, choć ostatnio natrafiłem na podobne chyba w Huawei). Xiaomi wrzuciło na X kilka efektownych ujęć w tym motywie. Na dzisiejszej sesji z Honorem udało mi się wykorzystać statyw i zachować podobny moment przy użyciu Xiaomi 13 Lite mojego brata. Obie fotki wykonano modelem Redmi Note 13.


13. #CapturedOnHuawei

Huawei wrzucił na social media ujęcia krajobrazowe. Dwa bardzo malownicze zdjęcia górskie. Pięknie! Do tego szczegółowo i bardzo dobrze jakościowo.


14. #HONORMagicMoments

Honor trzyma się zimowych scenerii w ramach #WinterWonderJoy dla serii #HONORMagicMoments. Kolejny tydzień z rzędu z świątecznym kadrem w zamkniętym obiekcie. Nawet konfetti robi tu za śnieg. Bardzo ładne #WinterWonderJoy!


15. #ShotOnOPPO (Find X7 Ultra)

Oppo ma teraz efektowną gwiazdę w ofercie – topowego Find X7 Ultra z podwójnym teleobiektywem w peryskopowym formacie. Nic zatem dziwnego, że pokazuje zdjęcia wykonane high-endowcem. Szkoda, że jest zarezerwowany dla rynku chińskiego. Ciekawi mnie, czy w Europie pokaże się odmiana Pro i ile elementów z Ultra zostanie do niej przeniesione.


16. #ShotOnApple

U Apple stabilnie – znów artystyczne kadry. Trzeba przyznać, że spójne i kreatywne. Ujęcia urbanistyczne.


17. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na Insta zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi smartfonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG. Poniżej obiecany wcześniej kadr pod hashtagiem #HONORMagicMoments i #WinterWonderJoy:


18. Honor Magic 5 Pro (mój foto test)

Honor Magic 5 Pro

Po kilku tygodniach intensywnego pstrykania zdjęć Honorem Magic 5 Pro w końcu przygotowałem zapis i krótką relację z tego okresu. Przez ponad miesiąc użytkowania udałem się na kilka dłuższych sesji tematycznych oraz kilka mniejszych nieplanowanych. Sprawdziłem potrójny zestaw 50-megapikselowych sensorów i z efektów jestem bardzo zadowolony.

W trakcie testów miałem przy sobie swojego iPhone’a 14 Pro, więc przy okazji udało się porównać możliwości obu telefonów. Honor wygrał, szczególnie przy ujęcia tele. Z tych opcji korzystałem w trakcie analiz najczęściej. Moje wrażenia? Zapraszam do czytania i oglądania (załączyłem obszerne galerie zdjęć):

Czytaj więcej: test Honor Magic 5 Pro


19. Instax Square SQ40 (ostatnio testowany)

Michał Sitnik Instax SQ40W lipcu miałem okazję „pobawić się” aparatem natychmiastowym. Jak wiecie z moich relacji oraz kilku ostatnich przeglądów tygodnia, zapoznawałem się z tym rodzajem kamerki. Najnowszy Instax Square SQ40 to model analogowy, do którego ograniczeń trzeba się przyzwyczaić. Podjąłem wyzwanie i spróbowałem popstrykać urządzeniem Fujifilm oraz zrozumieć ideę istnienia takiego rejestratora. Początkowo mi nie szło, ale na szczęście miałem aż pięć pakietów filmu, co pozwoliło mi zmienić podejście do wykonywania tego typu ujęć. To sprzęt o innych właściwościach i innej koncepcji. Doświadczenie ciekawe, inne.

Ciekawi efektów? Poniżej przekierowanie do testu. Jestem pewien, że to nie jest ostatnia styczność z fotografią natychmiastową. Teraz kieruję wzrok na modele hybrydowe. Instax ma kilka takich.

Czytaj więcej o: test Instaxa Square SQ40


20. Ostatnie foto smarthacki:

smarthacki maksymalne zbliżenie aparat iphoneOd kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i zapewne wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). Obecnie w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.


21. Czym „strzelam”?

iPhone 14 Pro i 14 Pro Max Dynamic IslandNo w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych właściwościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, że trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.

Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.

Załączam ostatnie zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022), ale powoli czas szykować aktualniejszą listę na 2023 rok.


22. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2023)

najlepsze fotosmartfony 2023
Xiaomi 13 Ultra (foto: Xiaomi)

Odświeżyłem listę najciekawszych smartfonowych propozycji do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba czwarte takie zestawienie. Tegoroczne modele w większości pokrywają się z poprzednimi, bo segment zdominowała grupa producentów, którzy z roku na rok dopracowują swoje układy aparatów.

Jeśli zastanawiasz się nad topowym telefonem do mobilnej fotografii to poniżej załączam przekierowanie do mojej listy z kategorii premium. Spróbowałem zawrzeć w niej najważniejsze informacje dot. poszczególnych smartfonów. Nie jest to jednak porównanie

Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2023)