mobilna fotografia 97 OnePlus Open
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) #97 – OnePlus Open

Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te smartfonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji. Celem jest pokazanie, jak szybko zmienia się segment mobilnej fotografii.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.

Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.

Już prawie setny przegląd za nami! Od jakiegoś czasu sygnowany oddzielnym logotypem (jeszcze nad nim popracuję). Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie nie tracą na czasie, więc zapraszam też do poprzednich artykułów.

  • Michał Sitnik Instax SQ40iPhone 15 w video relacji DxOMark
  • Xiaomi 14 i 14 Pro – więcej o trybach Leica
  • iQOO 12 i 12 Pro z peryskopowym 64 mega już wkrótce (przynajmniej w Chinach)
  • vivo X100 odsłonięte (pokazano design). Teleobiektyw z 200 megapikselami?
  • nowe rozwiązania AI dla sensorów 200 mega od Samsunga (m.in. ISOCELL Zoom Anyplace)
  • kolejne przecieki o peryskopowym tele w mniejszych iPhone’ach 16 Pro (nie tylko Max)
  • Realme GT5 Pro skorzysta z potencjału Snadpragona 8 Gen 3 (ma mieć trzy sensory Sony)
  • Galaxy S24 Ultra może wspierać Ultra HDR
  • jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek

1. iPhone 15 Pro w DxOMark

DxOMark dość szybko po premierze iPhone’ów 15 przedstawił wyniki swoich fotograficznych analiz na temat wszystkich czterech telefonów z nowym iOS. Teraz w nowym cyklu prezentuje dane w formie krótkich video podsumowujących osiągi urządzeń. W poprzednim tygodniu Google Pixele 8, a teraz iPhone’y 15. To atrakcyjniejsza w przekazie opinia, więc też będę starał się ją załączać do swoich fotograficznych przeglądów. Dla przypomnienia: bazowe smartfony Apple otrzymały w DxOMark 145 punktów, a pozwoliło mu na zajęcie trzynastej pozycji (w aktualnym zestawieniu).

Czytaj więcej o: iPhone 15


2. Xiaomi 14 i 14 Pro z Leica Authentic i Leica Vibrant

Xiaomi 14
Xiaomi 14 (foto: Xiaomi na Weibo)

Od chyba dwóch generacji partnerem strategicznym Xiaomi w obszarze mobilnej fotografii jest firma Leica. Z tego co pamiętam, umowę podpisano na kilka lat. W europejskich wariacjach flagowych smartfonów optyka niemieckiego specjalisty jest uwzględniana, więc trafiła również i do najnowszego telefonu. Ponownie z trybami Leica Authentic i Leica Vibrant. Oba mają wykorzystywać optymalizację obiektywów. Preferowany styl wykonywania zdjęć możemy ustawić przy pierwszym uruchomienia aparatu, ale potem z opcją przełączania. Czym się różnią? W obu zmianie ulega nasycenie kolorystyczne i profil części ustawień.

  • Leica Athentic – posiada charakterystyczne dla aparatów tej marki mocniejsze kontrasty, ostre cienie i precyzyjniejsze detale (to profil opracowany przez Leicę)
  • LEICA Vibrant – posiada żywszą kolorystykę, jaśniejsze nasycenie (profil opracowany przez obu partnerów – Leicę i Xiaomi).

Czytaj więcej o: Xiaomi 14


3. Więcej AI w nowym 200 mega dla Galaxy S24 Ultra

Samsung był jednym z pierwszy producentów, którzy przygotowali sensor fotograficzny w rozdzielczości 200 megapikseli dla smartfonów. W swoich Galaxy uwzględnił jednak dopiero jego trzecią, dopracowaną odsłonę. Teraz koreański gigant zapowiada m.in. ISOCELL Zoom Anyplace, czyli kolejne rozwiązania, które niebawem trafią do telefonów z aparatem 200 mpx. Samsung optymalizuje efekty i opcje wykorzystania wyższych rozdzielczości. Pomogą w tym nowe układy obliczeniowe i z Qualcomm AI Engine, o którym pisałem w poprzednim podsumowaniu wieści. Szybszy procesor (Snapdragon 8 Gen 3) pozwoli na efektywniejszą obsługę tylu milionów pikseli.

Koreański producent zapowiadał, że przyszłe jego Androidy będę jednymi z najinteligentniejszych w historii (i chyba na rynku). Algorytmy Sztucznej Inteligencji będą miały swój udział także w aplikacji aparatu. W styczniu przewidywana jest premiera Galaxy S24 Ultra, w którym wpływ AI ma być ogromny. Marka zwiastuje kilka ciekawych narzędzi:

  • ISOCELL Zoom Anyplace (możliwość automatycznego przeskakiwania między kadrami w szerokim polu przy śledzeniu obiektu, ale też nagrywanie dwóch wycinków obrazu)
  • szeroki kąt obiektywu 200 mpx ma płynnie przełączać się między zbliżeniami 2x i 4x (wcześniej narzędzie stosowane było jedynie przy matrycach niższych rozdzielczości
  • tryb E2E AI Remosaic, który przetworzy sygnał znacznie szybciej (zdjęcia w wyższej rozdzielczości będą obsługiwane nie tylko w szybszym czasie, ale i lepszym odwzorowaniem obrazu). AI ma przyspieszyć działanie funkcji o połowę (wszystkie etapy przetwarzania mają być jednoczesne a nie sekwencyjne – jak poprzednio)

4. iQOO 12 i 12 Pro z peryskopowym 64 mega

mobilna fotografia 98 iqoo 12
iQOO 12 i 12 Pro (foto: vivo)

Vivo, do której należy submarka iQOO, szykuje na ostatni kwartał tego roku dwie ciekawe fotograficznie serie Androidów. Tym bardziej szkoda, że marka zniknęła z naszego rynku. Obie linie są już zwiastowane. Pierwszą będzie duet iQOO 12 i 12 Pro (7 listopada w Chinach). O zestawie fotograficznym w moich przeglądach już wspominałem przy okazji kilku przecieków. Teraz cały moduł widać już na oficjalnych renderach, choć jeszcze bez potwierdzenia parametrów poszczególnych czujników. Spodziewam się, że dwunasta generacja skorzysta ze Snapdragona 8 Gen 3, a już ta informacja jest jednoznaczna z lepszymi efektami ISP (procesora przetwarzania sygnału obrazu).

Jeśli wierzyć wiadomościom z kilku źródeł, iQOO 12 i 12 Pro otrzymają potrójny aparat o takich właściwościach (nie wiem który z pary, ale zapewne ten lepszy):

  • 50 mpx (sensor główny 1/1.3″ OmniVision OV50H)
  • 50 mpx (sensor ultra wide Samsung ISOCELL JN1 1/2.76”)
  • 64 mpx (sensor tele OmniVision OV64B 1/2″ ze zbliżeniem 3x) – to chyba ten sam, który pojawił się w składanym OnePlus Open, gdzie dysponuje też hybrydowym 6x)

5. Taki będzie vivo x100 (z tele 200 mega?)

Drugi telefon vivo, a raczej trio Androidów, wygląda jeszcze ciekawiej. Nic dziwnego, seria X100 będzie topowa. Chiński producent przygotowuje trzy smartfony i chyba każdy z innym procesorem (X100 ze Snapdragonem 8 Gen 1, X100 Pro z nie przedstawionym jeszcze Dimensity 9300 oraz X100 Pro+ z topowym Snapdragon 8 Gen 3). Na Weibo przeciekł już wygląd modelu, choć nie wiem do końca, w którym wydaniu. Od razu został wrzucony na wiele kont na X (dawniej Twitter). Ponownie główny zestaw będzie podkreślony sporą, okrągłą wyspą. Na ten moment mówi się o tych obiektywach:

  • Sony IMX920 z f1/1.57 (sensor gówny)
  • Samsung JN1 (sensor super wide z 15 mm)
  • peryskopowy teleobiektyw (Omnivision OV64B 100 mm) ze zmienną przesłoną f/1.57-f/2.57 i 3X
  • Pro+ może dysponować teleobiektywem 200 mega (unikatowy w świecie telefonów)

To bardzo nietypowo skrojony zestaw (szczególnie aparaty tele). Jak pewnie zauważyliście, bez matrycy 1″ (która ostatnio robiła wrażenie przekątną, ale zniknęła z kilku Androidów – widocznie są lepsze drogi dostarczania efektów). Na pewno optyka skorzysta na powłokach Zeiss T*. EDIT: dosłownie w chwili pisania tego materiału dotarły do mnie informacje o oficjalnej dacie prezentacji nowych telefonów. Vivo przedstawi duet X100 i X100 Pro już 13 listopada w trakcie chińskiego wydarzenia Vivo Developer Conference. Pro+ miałby dołączyć na początku przyszłego roku.


6. iPhone 16 Pro z peryskopem?

Iphone 15 Pro
iPhone 15 Pro (foto: apple.com)

Z bardziej prawdopodobnych wieści na temat szesnastej generacji iPhone’ów zaufałbym tym o peryskopowym teleobiektywie, który w przyszłym roku ma się pojawić w obu odmianach wariantu Pro (nie tylko Max jak aktualnie). W necie pojawiają się kolejne informacje, które mogą to potwierdzać.

Wieści z łańcuchów dostaw sugerują, że Apple opracowuje nowe szkło pozwalające zmieścić peryskopowy moduł w smuklejszej obudowie mniejszego z Pro. Produkcją lżejszego i smuklejszego szkła zajmie się Largan. Zachowa on te same właściwości optyczne, ale w mniejszej konstrukcji. 120 mm powinniśmy zatem doświadczyć zarówno w iPhone’ach 16 Pro Max, jak i iPhone’ach 16 Pro (o ile tak będą się nazywały).

7. Realme GT5 Pro z potrójnym Sony?

W tym tygodniu sporo zapowiedzi chińskich flagowców, ale faktycznie zbliża się gorący okres tego typu premier. Każda z wiodących marek Państwa Środka szykuje dobry fotograficznie model Androida, który wykorzysta potencjał Snapdragona 8 Gen 3. Realme też już oficjalnie takowy zapowiedziało. Zapewne chodzi o GT5 Pro, o którym spekuluje się już od ładnych kilkunastu tygodni.

Digital Chat Station przekazuje, że smartfon otrzyma trzy sensory od Sony:

  • sensor główny Sony IMX966 stacked (1/1.4” ma oferować efekty znane z IMX989 z 1”)
  • 48 mpx Sony IMX581 (ultra wide)
  • 50 mpx Sony IMX890 (teleobiektyw)

Bardzo podobną ofertę ma otrzymać OnePlus 12, ale dodatkowo z peryskopowym teleobiektywem 64 megapiksele.


8. Ultra HDR w Galaxy S24?

Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy S23 Ultra (foto: Samsung)

Wrócę jeszcze do plotek na temat serii Galaxy S24, która, jeśli wierzyć licznym informacjom z sieci, może zadebiutować już w styczniu. Jest bardzo prawdopodobne, że nadchodzące telefony Samsunga wykorzystają tryb Ultra HDR, który Google proponuje w Androidach 14. Ma on umożliwić wyświetlanie zdjęć HDR w formacie HDR, a nie tylko SDR. Niektóre modele flagowych telefonów chińskich marek już to oferują.

Samsung nie zaimplementował tego jeszcze w nakładce One UI 6, ale Ice Universe (znany z Twittera tipster) jest przekonany, że przegląd w HDR powinien wykorzystać efektowną (choć nie rekordową) jasność wyświetlaczy w 2500 nitach (szczytowo). To bardzo dobra wiadomość, ponieważ posiadają możliwości rejestracji zdjęć w HDR będziemy mogli zobaczyć efekty odpowiedniego odwzorowania bezpośrednio na ekranie smartfona. Odczujemy pełny kontrast, jasność, a także zakres kolorystyczny oryginalnego ujęcia.

9. OnePlus 12 z Sony Lytia LYT-T808

OnePlus 12 Sony Lytia 808
OnePlus 12 Sony X Lytia 808 (foto: OnePlus na Weibo)

Pamiętacie jak kilka tygodni temu pisałem o sensorze Sony Lytia LYT-T808? Wyżej już wspominałem o sensorach stacked (ułożonych w stos). OnePlus 12 będzie pierwszym z matrycą o piętrowej konstrukcji w mobilnym wydaniu (tzn. będzie zaprezentowana przed wyżej wymienionymi telefonami i skorzysta ze zmodyfikowanym sensorem 808 z OnePlus Open). Marka właśnie potwierdziła wieści na swoim kanale serwisu Weibo, że sensor przygotowany wspólnie z Sony zadebiutuje za kilka tygodni, a globalnie na początku 2024 roku. 

Zestaw potrójnego aparatu będzie imponujący, a przecież dochodzi pomoc Hasselblad. Wygląda na to (co już podkreślałem), że w najbliższym czasie czeka nas kilka bardzo efektownych Androidów. Warto tu dopisać, że Oppo i vivo też skorzystają z Lytii (w modelach Find X6 i X100).

  • 52 mpx (Sony Lytia LYT-T808 z OIS
  • 48 mpx (Sony IMX581 ultra wide)
  • 64 mpx (peryskopowe tele OmniVision OV64B z zoomem 3x i OIS

Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)

Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. W ostatnich miesiącach dodawałem zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale nieregularnie i pomiędzy hardwarem z nowinkami funkcyjnymi dla aparatów. Uporządkowałem schemat i zrobiłem mały kącik dla tych prac. Będzie czytelniej. Poniżej krótka galeria najciekawszych obrazków wyłapanych na TT i IG:


10. #ShotOnOnePlus

OnePlus nie wrzucił od tygodnia nic nowego. Wciąż promuje składanego Open i jego całkiem niezły zestaw fotograficzny. W ostatniej galerii #ShotOnOnePlus prezentuje teleobiektyw na przykładzie efektownych ujęć znad Dolomitów.


11. #ShotOnZTE

Dawno nie wrzucałem nic od ZTE, ale to też dlatego, że i sama marka nie zapostowała niczego wartego uwagi. Jest już jesień, więc i zdjęcia typowe dla tej pory roku. #ShotOnZTE wykonane Axonem 40 Ultra. Raczej nic specjalnego. Czekam na prawdziwie jesienne kadry.


12. #ShotOnSnapdragon

Qualcomm promuje możliwości ISP (przetwarzanie sygnału obrazu) swoich chipów hashtagiem #ShotOnSnapdragon. Próbuje w odmienny, wyróżniający się sposób. Tym razem zebrał galerię zdjęć nadających się na tapetę telefonu. Kilka ujęć zachodzącego słońca, które można wrzucić na swój smartfon. Najlepiej pstrykać własne.


13. #ShotOnOppo

Pete Lau wrzuca na swój prywatny kanał zdjęcia wykonywane najnowszym składanym Oppo Find N3 (chiński odpowiednik OnePlusa Open). Zachwala poziom detali na przykładzie Iguany. Jak zwykle pochwalę markę za ładnie podpisane obrazki (wiadomo jakim telefonem i jakim obiektywem).


14. #ShotOnXperia

Sony wciąż przypomina o swoim ostatnim smartfonie – Xperii 5 V, która została wyposażona w parę funkcji znanych z flagowego „jedynki”. Mimo, że ubył jeden obiektyw, to podwójny zestaw nadaje się do dobrej jakości portretów. Szczególnie dobrze wygląda opcja Bokeh, gdzie tło jest odpowiednio rozmyte. Mała głębia pozwala lepiej wyeksponować postać.


15. #CapturedOnHuawei z XMAGE Awards 2023

Huawei Halloweenowo. Bardzo kreatywne, nietypowe ujęcie straszącego cienia. Przy okazji chiński gigant przypomina o XMAGE Awards 2023. Już 6 listopada ma ogłosić jakąś ważną zapowiedź. Śledźcie #CaptureOnHuawei oraz #HuaweiXmage. Zresztą… w następnym przeglądzie na pewno o tym napiszę.


16. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na Insta zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi smartfonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG. Dzisiaj nietypowo. Ostatnio mam fazę na LEGO, a pod koniec testów Honora Magic 5 Pro bawiłem się aparatem z bliska.


17. Honor Magic 5 Pro (mój foto test)

Honor Magic 5 Pro

Po kilku tygodniach intensywnego pstrykania zdjęć Honorem Magic 5 Pro w końcu przygotowałem zapis i krótką relację z tego okresu. Przez ponad miesiąc użytkowania udałem się na kilka dłuższych sesji tematycznych oraz kilka mniejszych nieplanowanych. Sprawdziłem potrójny zestaw 50-megapikselowych sensorów i z efektów jestem bardzo zadowolony.

W trakcie testów miałem przy sobie swojego iPhone’a 14 Pro, więc przy okazji udało się porównać możliwości obu telefonów. Honor wygrał, szczególnie przy ujęcia tele. Z tych opcji korzystałem w trakcie analiz najczęściej. Moje wrażenia? Zapraszam do czytania i oglądania (załączyłem obszerne galerie zdjęć):

Czytaj więcej: test Honor Magic 5 Pro


18. Instax Square SQ40 (ostatnio testowany)

Michał Sitnik Instax SQ40W lipcu miałem okazję „pobawić się” aparatem natychmiastowym. Jak wiecie z moich relacji oraz kilku ostatnich przeglądów tygodnia, zapoznawałem się z tym rodzajem kamerki. Najnowszy Instax Square SQ40 to model analogowy, do którego ograniczeń trzeba się przyzwyczaić. Podjąłem wyzwanie i spróbowałem popstrykać urządzeniem Fujifilm oraz zrozumieć ideę istnienia takiego rejestratora. Początkowo mi nie szło, ale na szczęście miałem aż pięć pakietów filmu, co pozwoliło mi zmienić podejście do wykonywania tego typu ujęć. To sprzęt o innych właściwościach i innej koncepcji. Doświadczenie ciekawe, inne.

Ciekawi efektów? Poniżej przekierowanie do testu. Jestem pewien, że to nie jest ostatnia styczność z fotografią natychmiastową. Teraz kieruję wzrok na modele hybrydowe. Instax ma kilka takich.

Czytaj więcej o: test Instaxa Square SQ40


19. Ostatnie foto smarthacki:

smarthacki maksymalne zbliżenie aparat iphoneOd kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i zapewne wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). Obecnie w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.


20. Czym „strzelam”?

iPhone 14 Pro i 14 Pro Max Dynamic IslandNo w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych właściwościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, że trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.

Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.

Załączam ostatnie zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022), ale powoli czas szykować aktualniejszą listę na 2023 rok.


21. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2023)

najlepsze fotosmartfony 2023
Xiaomi 13 Ultra (foto: Xiaomi)

Odświeżyłem listę najciekawszych smartfonowych propozycji do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba czwarte takie zestawienie. Tegoroczne modele w większości pokrywają się z poprzednimi, bo segment zdominowała grupa producentów, którzy z roku na rok dopracowują swoje układy aparatów.

Jeśli zastanawiasz się nad topowym telefonem do mobilnej fotografii to poniżej załączam przekierowanie do mojej listy z kategorii premium. Spróbowałem zawrzeć w niej najważniejsze informacje dot. poszczególnych smartfonów. Nie jest to jednak porównanie

Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2023)