Kilka tygodni temu podczas Google I/O dowiedzieliśmy się o nowej aktualizacji systemu operacyjnego na smart zegarki. Dwaj giganci – Samsung i Google – połączyły siły, by zbudować hybrydową platformę z najlepszymi cechami Wear OS i Tizen OS. Efektem ma być system Wear OS 3.0. Jego pełna prezentacja jeszcze przed nami, ale już teraz posiadacze starszych modeli działających na wcześniejszym firmware, zastanawiają się, czy ich smartwatch będzie na liście kompatybilności z nowym Wear OS 3.0?

Czy kupować teraz smartwatch z Wear OS, gdy na horyzoncie jest nowa, bardziej wymagająca platforma? Może wstrzymać się z zakupem, bo nie wiadomo, czy nasz model otrzyma update?
EDIT: aktualizacja listy (luty 2022)

Wear OS 3.0 – kompatybilność

Powoli można zbierać informacje na temat listy kompatybilnych z Wear OS 3.0 smart zegarków. Producenci sami zaczynają potwierdzać takie wieści, więc można już zebrać kilka danych. Przede wszystkim o pierwszym przekazie wypowiedziały się Qualcomm oraz Google, a więc dwie najważniejsze firmy związane z wearables dla platformy Wear OS. Producent chipów potwierdził, że system jest w stanie pracować na chipach: Snapdragon Wear 3100 i nowszych Snapdragon Wear 4100 i Wear 4100+.

Posiadaczy starszych generacji taki komunikat zaciekawił, ale dość szybko Google sprostowało, że nowy Wear OS 3.0 wymaga też zgodności z innymi podzespołami, więc nie wszystko jest jeszcze pewne. Jest szansa, że już 28 czerwca na Mobile World Congress 2021 dowiemy się czegoś więcej, gdy przewidywana jest prezentacja softu, m.in. przez Samsunga.

Wszystko ogólnie wygląda na start wyraźnie innego systemu, czyli nowego etapu w rozwoju zegarkowego systemu Google, więc platforma postawi raczej na działanie i promocję z nowymi, wydajniejszymi urządzeniami. Uniknięte będzie wtedy „ranienie” nowego OSu zbyt słabymi, wolniejszymi urządzeniami. Starsze modele miałyby ograniczone funkcje, więc niepotrzebnie psułyby wizerunek nowej odsłony. Dla mnie wystarczające by było, gdyby pracowały po aktualizacji szybciej i sprawniej.

Wear OS 3.0 – lista zegarków

Uważni obserwatorzy segmentu smart zegarków na pewno zauważyli, że ostatnich kilkanaście miesięcy to pewnego rodzaju posucha w premierach nowych urządzeń Wear OS. Kilka firm odważyło się na odświeżenie swojej oferty, kilka rozwijało system swoimi aktualizacjami, ale większość czekała na rozwój sytuacji. Prawdopodobnie wiedząc, co się szykuje. Przedstawię teraz listę smartwatchy, które otrzymają Wear OS 3.0. Większość z nich to nowe modele, są też zapowiedzi, ale i potwierdzenia dla tych niedawno wydanych.

Prawdopodobne modele zegarków zgodne z Wear OS 3.0 (proszę się jednak jeszcze nie sugerować tą listą, gdyż wymaga oficjalnego potwierdzenia producenta):

  • TicWatch E3 (działa na najnowszym Snapdragonie Wear 4100, więc jest szansa)
  • Moto G (przecieki wskazują, że zegarek zadebiutuje w czerwcu z Wear 4100)
  • Oppo Watch 2 (chińska marka opracowuje drugą generację swojego smartwatcha i już na podstawie strategii zastosowanej przy pierwszym modelu, można oczekiwać, że i teraz zaoferuje odpowiedniej jakości gadżet)

W najbliższych tygodniach i miesiącach będę odświeżał powyższą listę. Jestem pewien, że będzie rosła, gdyż wielu partnerów Google widzi szansę w nowej odsłonie Wear OS i dawno nie aktualizowało swojego portfolio zegarków. Pojawią się nowe kolekcje modowe, urządzenia sportowe, ale być może też odmiany od marek, które dotąd unikały współpracy z Google.

Wear OS 3.0 – co nowego?

Pisałem już o najważniejszych, pierwszych ulepszeniach nowego Wear OS w wersji 3.0, ale króciutko je jeszcze tutaj podsumuję (i przekieruję do oficjalnej prezentacji, gdy ta będzie miała swoją premierę). Z najistotniejszych informacji nt największej w ostatnim czasie aktualizacji systemu dla smart zegarków wymieniłbym:

  • hybrydowy format (unifikacja najlepszych cech Wear OS i Tizen OS)
  • wciąż system jest otwarty (możliwość rozwoju producenta pod własnym kątem)
  • nakładki UI/UX (marki będą miały chyba więcej możliwości w modyfikacji interfejsu)
  • dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu (podawane są nawet 2 dni, ale bateria w Wear OS zawsze była piętą achillesową całej platformy)
  • nowe aplikacji natywne dla Wear OS (szybsza praca oraz czas ich ładowania)
  • szybszą pracę całego systemu (nawet o 30% względem poprzedniej generacji)
  • lepsza integracja z usługami fitness (zależnie od producenta, tj. będą ciekawsze odmiany sportowych Wear OS, m.in. wspomniany Fitbit)
  • więcej kart (Tiles) od developerów aplikacji third-party (twórcy aplikacji będą mogli uruchamiać aplikacje w uproszczonych widokach)
  • aktualizacja przebudowanych aplikacji w Google Play (developerzy już przystosowują swoje apki do nowego Wear OS 3.0 wg wytycznych Google)
  • ogólna poprawa optymalizacji całego software’u (system ma sprawiać wrażenie lżejszego)

Jak finalnie będzie to wszystko odbierane? Obyśmy poczuli faktyczny zastrzyk mocy i szybkości działania, bo rywale z lżejszymi platformami mocno naciskają. Wear OS wygrywa z nimi bogatszym zakresem funkcji, m.in. możliwością instalacji aplikacji, czy zbliżeniowymi płatnościami, ale przegrywa wyższymi cenami i krótkim czasem pracy na jednym ładowaniu. Google musiało zareagować, ale wdrażać zmiany adekwatnie do proponowanych funkcji. Niebawem zobaczymy, jak to wszystko wyszło.

Kiedy premiera Wear OS 3.0? Pierwsze modele mogą debiutować już na początku drugiej połowy roku.