wearables tygodnia halo sleepsure monitor
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #44

Zauważyłem, że lubicie moje cotygodniowe podsumowania, więc dorzucam do kilku moich flagowych serii (ogólnego TechMixa, przeglądów crowdfundingu, smartfonów, mobilnego grania oraz fotograficznych nowości w telefonach) kolejną. Tym razem skupiającą się na ubieralnych urządzeniach. Wearables z kwartału na kwartał mają wyraźne wzrosty sprzedaży. W segmencie tym dzieje się sporo, a ja znajduję czas tylko na najważniejszy przekaz tygodnia. Trochę to zmienię i postaram się zmieścić więcej wieści o nowinkach i premierach w odrębnym zestawieniu.

Jak zwykle na początek kącik ciekawostek:

  • 3000$ – nawet tyle mogą kosztować gogle/okulary Apple
  • Apple opracowuje też też tańsze jednostki (bardziej konsumenckie, przystępniejsze zwykłemu zjadaczowi chleba)
  • 13 – tyle kolejnych tytułów zapowiada Sony dla gogli PS VR2
  • w aplikacjach testowych dla Windows 11 pojawiły się odniesienia do xrOS oraz do realityOS (systemu operacyjnego dla gogli/okularów AR od Apple)
  • przecieki wskazują na nową generację smartwatch Mobvoi. TicWatch Pro 5 byłby drugim po Oppo Watch 3/3 Pro z chipem Snapdragon W5+ Gen 1 (2x lepsza wydajność, 50% lepsza praca na baterii niż poprzednik). Nadal z systemem Wear OS, ale czy wciąż z podwójnym ekranem? Widać nowy design koperty.


1. Fitbit Sense 2 na moim nadgarstku (testy tygodnia)

Michał Sitnik Fitbit Sense 2Kilka tygodni temu byłem gościem polskiej prezentacji nowych wearables marki Fitbit. Teraz jeden z tych zegarków trafił na mój nadgarstek. Od razu ten najbardziej zaawansowany – Fitbit Sense 2. Sportowy smartwatch z doładowaniem rozwiązaniami Google – nowego właściciela Fitbit. Model ma tak dużo funkcji, że swoje testy postanowiłem rozbić na kilka miesięcy. Chcę odpowiednio zapoznać się z potencjałem trackera i sukcesywnie przedstawiać swoje wrażenia w regularnych, krótszych wpisach.

O nowych wpisach dot. urządzenia będę przypominał w każdym przeglądzie wearables tygodnia. W tym analizuję zegarek pod kątem inteligentnych funkcji. Pojawił się update aktywujący połączenia głosowe, ale czeka jeszcze Asystent Google, Mapy Google i Google Portfel.

Czytaj więcej:

I jeszcze porcja aktualnych danych zebranych przez mój tracker w ostatnim tygodniu:

  • 98 – tyle km (pieszo) zrobiłem w ostatnie 7 dni
  • 77 – tyle pięter pokonałem w ostatnie 7 dni (nie korzystam z windy)
  • 140000 – tyle kroków przeszedłem w ostatnie 7 dni
  • 60 – takie średnie tętno spoczynkowe wskazuje mi zegarek
  • 3056 – tyle kcal dziennie (średnio) spalał mój organizm w ostatnich 7 dniach

2. Galaxy Watch5 i Watch4 z updatem smart home

W końcu smartwatche sprawdzają się lepiej jako podręczne (a raczej naręczne) gadżety do szybkiego sterowania smartdomowymi funkcjami. Zarówno w Wear OS, jak i w watchOS (Apple Watch) przybywa micro narzędzi do kontroli poszczególnych urządzeń lub scen w naszym smart home. Teraz także Samsung zaktualizował część rozwiązań dla swoich Galaxy Watch i platformy SmartThings. Czwarta i piąta generacja zegarków koreańskiej marki zyska sterowanie termostatami, roletami, czy klimatyzatorami lub nawilżaczami powietrza.

Małe wyświetlacze pokażą też podgląd obrazu z monitoringu (mieszkanie i ganek z obiektywu inteligentnych dzwonków). Mowa o wsparciu modeli Ring i Nest z WebRTC. Przez smartwatch będzie można nawet porozmawiać z gościem stojącym przed naszym wejściem. Update uwzględnia też kontrolę smart telewizorów Samsunga (tych z Bluetooth). W sam raz na erę Matter, do której Samsung się odpowiednio przygotował.

Czytaj więcej o: Galaxy Watch 4 i Galaxy Watch 5

Wyróżniam za: rozwój funkcji kierowanych dla fanów smart home


3. Ciśnieniomierz w Huawei Watch D (z okładki)

Od całkiem niedawna na europejskim rynku dostępny jest jeden z bardziej zaawansowanych pod względem monitorowania zdrowia smart zegarków – Huawei Watch D. Jeden z pierwszych z prawdziwym ciśnieniomierzem na nadgarstek. W sprzedaży są modele, które w jakiś sposób oceniają te parametry, np. wybrane generacje Samsungów z serii Galaxy Watch, ale robią to przez czujniki PPG i okresową kalibrację z normalnym ciśnieniomierzem. Miałem okazję sprawdzić, jak działa rozwiązanie od Huawei.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Michał Sitnik (@smartniej)

W Huawei Watch D do pomiaru ciśnienia krwi zastosowano specjalną poduszkę powietrzną pod paskiem oraz malutką pompkę wewnątrz koperty zegarka. Razem oferują badanie przypominające to klasyczne (na ramieniu). Na załączonym obrazku widać jeden z moich wyników. Margines błędu w wearable to ±3 mmHg, ale mimo tego producent postanowił podkreślić, że ich urządzenie nie jest narzędziem medycznym. Niestety nie miałem okazji na dłuższe spędzenie czasu z gadżetem, a sprawdziłbym jeszcze działanie z programowaniem pomiarów. Zauważyłem, że w aplikacji zegarka jest opcja planowania pomiarów, by budować historię profilu.

Wyróżniam za: pierwszy powszechnie dostępny ciśnieniomierz w smart zegaru

Czytaj więcej o: Huawei Watch D


4. Apple winne naruszenia patentu Masimo

Apple Watch series 6
Apple Watch Series 6, foto: apple.com

Zaskakująco często Apple jest oskarżane o naruszanie patentów. Amerykański gigant walczy w podobny sposób z rywalami (m.in. czepiając się detali logotypów i nazw produktów), a okazuje się, że musi też tłumaczyć się z rozwiązań w swoich urządzeniach. Równo dwa lata temu marka Masimo oskarżyła giganta z Cupertino o naruszenie należących do niej technologii. W 2022 roku sąd w USA ogłosił, że Apple faktycznie wykorzystało rozwiązania Masimo. Chodzi o czujniki saturacji krwi. Pulsoksymetry w Apple Watchach Series 6 i kolejnych generacjach zegarka korzystają z z sensorów funkcjonujących na zasadach technologii wspomnianej firmy.

Cztery inne zarzuty sąd odrzucił, ale ten jeden może spowodować zakaz importu smartwatchy Apple. To jest jeszcze rozstrzygane. Podejrzewam, że zakończy się jakąś karą finansową, bo firmy dojdą pewnie do porozumienia. Apple oczywiście się nie zgadza, co ogłosił w oświadczeniu.


5. Laktator Willow z apką na Apple Watche

Willow to smart laktator określany przez swojego producenta jako wearable. Od kilku lat twórcy oferują wsparcie aplikacją na smartfony, by monitorować i kontrolować urządzenie. Teraz aplikacja Willow 3.0 otrzymała pomoc apki na smart zegarki, by poprawić wygodę korzystania z rozwiązania. Aplikację dostarczono na najpopularniejszy smartwatch na rynku, czyli Apple Watcha. iPhone wciąż będzie jednak potrzebny. Musi być w zasięgu obu peryferiów. Z poziomu nadgarstka mamy będą mogły uruchomić lub wstrzymać laktator, ale też aktywować stymulacje lub inne tryby (oraz ich poziom intensywności). Ekranik zegarka przedstawi też kilka danych, które były wyświetlane na telefonie (np. poziom mleka).

Wyróżniam za: podniesienie komfortu użytkowania innego urządzenia dzięki aplikacji na zegarek

Czytaj więcej o: Willow


6. Garmin Vivomove Trend (przeciek tygodnia)

Garmin oferuje już kilka generacji i odmian hybrydowych smart zegarków, ale szykuje się kolejna. Do sieci wyciekły (źródło: winfuture.de) rendery smartwtacha skoncentrowanego na damskiej grupie klientów. Wciąż z analogowymi wskazówkami i ekranem wkomponowanym w cyferblat. Model Trend ma być nową opcją z kolekcji bardzo podobnych Vivomove. Z paletą damskiego wykończenia. Wearable będzie mniejsze (40 mm), a panel z dotykową obsługą, co sugeruje brak przycisków. Wyświetlacz LCD ma posiadać małą rozdzielczość, ale wystarczającą do przekazania powiadomień ze sparowanego telefonu i odczytów z wbudowanego trackera aktywności. Nie powinno zabraknąć chipa NFC i płatności zbliżeniowych Garmin Pay. Przewidywana cena to ok. 300$. Aktualnie w sprzedaży są Vivomove Style i Vivomove Sport.

Wyróżniam za: mniejszą wariację hybrydowego zegarka


8. Najciekawsze smartwatche (2023)

Galaxy Watch 4 update 2022
Foto: samsung.com

Jak zwykle na zakończenie przypomnienie o moim subiektywnym podsumowaniu najciekawszych smart zegarków, które w 2023 roku rywalizują o uwagę klienta. Raczej tego z zasobniejszym portfelem. Przygotowałem listę modeli z wyższej półki, ale w szerokim spektrum cenowym (ale też funkcyjnym). Wybrałem najlepsze propozycje dla sportowców, czy podróżników, ale też osób kierujących się estetyką, no i oczywiście praktycznością. Zestawienie będę się starał w ciągu roku aktualizować.

Czytaj więcej o: najciekawsze smartwatche na rynku (2023)