wearables tygodnia 52 oneplus buds po 2 lite
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #52

Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.

W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów.

Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):

  • Michał Sitnik avatarChatGPT pojawił się na zegarkach Amazfit i Apple Watch
  • obrotowa, fizyczna ramka wokół ekranu ma wrócić do zegarków Samsunga, ale tylko w Galaxy Watch 6 Pro (moduł był lubiany przez użytkowników, ale koreański producent z niej ostatnio zrezygnował) | wg koreańskiego tipstera @SuperRoader
  • w przeciągu najbliższych dwóch lat kolejne słuchawki AirPods mają zyskać funkcje aparatu słuchowego (i opcje monitorowania zdrowia) | wg Marka Gurmana z Bloomberga
  • zegarki Huawei Watch 3, 3 Pro, GT 3, GT 3 Pro i GT Runner zyskały aktualizację do HarmonyOS 3 (globalnie). System ma być płynniejszy, zegarki działać dłużej
  • Apple Watch z ekranem microLED pojawi się na przełomie 2024 i 2025 roku | wg DigiTimes
  • Fitbit nie będzie już pobierał opłat za Sleep Stages (podobne funkcje pojawiły się w Apple Watchu i od lat są Samsungach, więc krok nie dziwi)
  • smart okulary AR Google Glass ponownie anulowane (tym razem na dobre?)
  • 2% – o tyle spadła w 2022 roku sprzedaż słuchawek TWS (287.2 mln sztuk) | wg Canalys


1. Fitbit Sense 2 na moim nadgarstku (testy tygodnia)

Michał Sitnik Fitbit Sense 2We wrześniu 2022 roku byłem gościem polskiej prezentacji nowych wearables marki Fitbit. Jeden z tych zegarków trafił na mój nadgarstek kilka tygodni później. Od razu ten najbardziej zaawansowany – Fitbit Sense 2. Sportowy smartwatch z doładowaniem rozwiązaniami Google – nowego właściciela Fitbit. Model ma tak dużo funkcji, że swoje testy postanowiłem rozbić na kilka miesięcy. Chcę odpowiednio zapoznać się z potencjałem trackera i sukcesywnie przedstawiać swoje wrażenia w regularnych, krótszych wpisach.

O nowych wpisach dot. urządzenia będę przypominał w każdym przeglądzie wearables tygodnia. W tym analizuję zegarek pod kątem inteligentnych funkcji. Pojawił się update aktywujący połączenia głosowe, a także Mapy Google i Google Portfel, ale dopiero próbuję je aktywować (z tym drugim mam pewne trudności, ale skontaktowałem się już z Fitbit w tej sprawie).

Czytaj więcej:

I jeszcze porcja aktualnych danych zebranych przez mój tracker w ostatnim tygodniu:

  • 80 – tyle km (pieszo) zrobiłem w ostatnie 7 dni
  • 104 – tyle pięter pokonałem w ostatnie 7 dni (nie korzystam z windy)
  • 119000 – tyle kroków przeszedłem w ostatnie 7 dni
  • 60 – takie średnie tętno spoczynkowe wskazuje mi zegarek
  • 2754 – tyle kcal dziennie (średnio) spalał mój organizm w ostatnich 7 dniach
  • 2000 – tyle pięter pokonałem już odkąd na ręce mam zegarki Fitbit

2. Hybrydowe Garmin Lily w nowych edycjach: Sport i Classic

Po ponad dwóch latach Garmin odświeża zegarki Lily, ale wyłącznie w sferze wykończenia. Kobiece zegarki w hybrydowym wydaniu otrzymały nowe opcje kolorystyczne w dwóch edycjach:

  • Garmin Lily Sport Edition („kremowo”- złoty bezel, różowa koperta i sportowy pasek silikonowy)
  • Garmin Lily Classic Edition (podobna ramka, ale szara koperta i skórzany pasek)

The Lily Sport wyceniono na 200€, a Lily Classic na 270€. Funkcje i możliwości fitness są takie same.

Wyróżniam za: odświeżenie kolekcji o nowe wariacje

Czytaj więcej o: Garmin Lily


3. Aktualizacja Wear OS 3 dla zegarków Tag Heuer Connected Calibre E4

System Wear OS w trzeciej generacji jest już dostępny od dłuższego czasu (z czego większość okresu na wyłączność dla zegarków Galaxy Watch), więc kompatybilne z nim modele powinny otrzymywać update. Wśród jednostek, które są gotowe do przyjęcia nowej odsłony softu Google są zegarki Tag Heuera. Modele Connected Calibre E4 (Sport, Golf i Porsche) otrzymały nawet do tego nową apkę. Firmware jest na tyle duży, że wymagał tak nietypowego podejścia. Na pełną konfigurację potrzebne będzie zainstalowanie na smartfonie aplikacji TAG Heuer Connected. Po aktualizacji zegarki mają działać szybciej i sprawniej, zyskać nowy interfejs powiadomień, czy nowe opcje personalizacji. Będzie też nowy dostęp do ustawień, a także nowy tryb Bedtime.

Wyróżniam za: update zegarkowej platformy do najnowszej wersji

Czytaj więcej o: Tag Heuer Connected Calibre E4


4. Amazfit GTR Mini (premiera tygodnia)

Amazfit oferował już mniejsze odmiany smart zegarka w edycji GTS. Czas na podobny krok z okrągło odmianą GTR. Firma ogłosiła właśnie model GTR Mini z aż 15-dniowym czasem pracy na jednym ładowaniu. Na pokładzie jest też GPS i choć przy aktywnej lokalizacji takich wyników oczywiście nie uzyskamy, to i tak ogólny pakiet w jeszcze bardziej kompaktowym wydaniu wygląda ciekawie. Linia smartwatchy Amazfit GTR oferowała zwykle koperty o średnicy 46 mm, natomiast teraz AMOLEDowy ekranik (1.2″) zmieszczono w obudowie 42 mm. Gadżet ma grubość 9.24 mm i waży ledwie niecałe 25 gramów.

Amazfit GTR Mini udostępni ok. 120 trybów śledzenia aktywności, co w tym progu cenowym należy raczej do rzadkości. Producent wycenił urządzenie na 120$. Wśród czujników widzę pomiary tętna, saturacji, snu, a także interpretacje jakości samopoczucia.

Wyróżniam za: bardziej kompaktowe wydanie bogatego w funkcje smart zegarka w okrągłej edycji


5. Spadki w sprzedaży wearables (Q4 2022)

Zwykle chwalę wzrosty sprzedaży wearables, ale pojawiają się też okresy spadkowe. Ostatni kwartał poprzedniego roku był gorszy nie tylko dla smartfonów i tabletów, ale też noszonej elektroniki. Według raportu Canalys branża odnotowała nietypową, bo aż dwucyfrową zniżkę w okresie, który zwykle generuje lepsze wyniki. Od października do grudnia sekcja ta nigdy nie odnotowała aż 18% spadków. Zwykle ostatni miesiąc roku (święta) ciągnie całą kategorię w górę. Tym razem Q4 wypadło słabiej. Sprzedaż osiągnęła w tym czasie 50 milionów sztuk. Same tylko smartwatche poszły w dół o 17%, a Fitbit aż o 25%. Wszystkie pięć marek, które mają największe udziały odnotowały pod koniec roku spadki (Apple, Xiaomi, Google, Huawei i Samsung). Tylko gigant z Cupertino osiągnął wzrost, ale w ujęciu rocznym.


6. Oura podpowie czy jesteś rannym ptaszkiem czy nocnym markiem

Smart pierścienie potrafią coraz więcej. W tym roku pisałem o kilku nowych modelach (dwa z nich są obecnie w fazie crowdfundingu) z ciekawymi właściwościami. W segmencie jednym z rozpoznawalnych przedstawicieli jest marka Oura. Aktualizuje swój Ring trzeciej generacji różnymi usprawnieniami, a ostatni dotyczy analiz snu. Wearable na palec ma potrafić ocenić, czy nasz organizm preferuje bardziej poranne wstawanie czy późne zasypianie. Innymi słowy, ocena chronotypu i zegaru biologicznego podpowie, czy jesteśmy rannymi ptaszkami, czy nocnymi markami. Coraz więcej ubieralnych urządzeń dysponuje bardziej zaawansowanymi analizami snu, więc Oura chce dotrzymać im kroku (mimo innego formatu dla czujników).


Ocena naszego ciała będzie wymagała aż 90-dniowego okresu analiz, w których badane będą: aktywność fizyczna, okresy zaśnięć i pobudek oraz fluktuacje temperatury. Pamiętajcie, że ludzie faktycznie mają w sobie pewne predyspozycje do odpowiedniego funkcjonowania za dnia zależnie od pory wstawania, więc dobrze wiedzieć, którym typem jesteśmy. Ponoż nie warto z tym walczyć. W przyszłości kolejny update ma rozwinąć nową funkcje o wskaźnik naszego skupienia, najlepszego momentu do ruchu i regeneracji. Zakres Sleep Scores ma się rozwinąć o szersze wskaźniki. Oura zapewnia również, że wyniki uda się lepiej odnieść do danych z poprzednich dwóch tygodni odczytów.

Wyróżniam za: rozwijanie zakresu pomiarów z poziomu palca

Czytaj więcej o: Oura Ring 3


7. Nowe paski Rugged Sport dla Galaxy Watch 4/5

Paski to bardzo ważne rozwinięcie oferty akcesoriów dla smart zegarków. Najwięcej ma ich chyba Apple, ale bezpośredni rywale starają się proponować możliwie bogate kolekcje. Samsung pod tym względem nawet trochę kopiuje amerykańskiego rywala. Jego Galaxy Watche 4 i 5 (oba z Wear OS) zyskały nowe odmiany pasków sportowych. Rugged Sport przypominają paski Ocean do Apple Watcha Ultra, choć mają inne zapięcia. Nowe paski przygotowano do zniesienia większej aktywności (nie tylko przy bieganiu). Są wytrzymalsze. Samsung wycenił je na 50$. Odpowiednik Apple kosztuje aż 100$ (jak to zresztą u Apple – zawsze grubo). Seria będzie oferowana w różnych kolorach i długościach. Na razie nie we wszystkich regionach, ale pewnie dotrze i do naszego.

Wyróżniam za: nowy rodzaj paska dla smartwatchy Galaxy Watch 4 i 5


8. Fitbit uwalnia część usług Premium

Korzystam z usług Fitbit Premium, więc znam korzyści płynące z dodatkowych rozwiązań płatnego wersji serwisu. Części z nich naprawdę by mi brakowało, gdybym musiał powrócić do bazowej oferty dostępnych funkcji. Jedną z nich jest

Fitbit Sense 2 EKG
Fitbit Sense 2 EKG

Dashboard trendów Fitbit nie będzie już ograniczony do ostatnich siedmiu dni. Analizy zdrowia (HRV, SpO2, oddech, temepratura skóry i tętno spoczynkowe będzie można śledzić na grafach 30 i 90 dniowych bez opłat. Daily Readiness Score (Raport Codziennej Gotowości) czy bardziej zaawansowane dane ze snu wciąż będą opcjami dostępnymi za paywallem (Fitbit Premium). Najwyraźniej ostra konkurencja w dziale trackerów zdrowia wymusza takie kroki. Dla klientów z ogromną korzyścią. Aktualizacja powinna dotrzeć do użytkowników kompatybilnych urządzeń Fitbit w przeciągu najbliższych tygodni.

Wyróżniam za: oddanie użytkownikom wybranych opcji Premium bez opłat


9. Nothing Ear (2) z LHDC 5.0 i IP54

Nothing sprytnie dozuje informacje o nadchodzącej drugiej generacji swoich słuchawek TWS (robi tak zresztą przy okazji wszystkich swoich produktów – wciąż jeszcze nielicznych). 22 marca zostanie odsłonięta nowa wersja high-endowych modeli. Poprzednik oferował ANC w atrakcyjnej cenie i efektownym, przezroczystym designie. Tegoroczna konstrukcja utrzyma stylistykę, ale przejdzie warty uwagi upgrade. Nothing Ear (2) mają otrzymać wsparcie LHDC 5.0 (Low Latency HD Audio Codec), czyli wyższą jakość brzmienia przez Bluetooth z kompatybilnymi źródłami. Oprócz tego poprawiono szczelność do IP54. Pojawiły się też przecieki na temat ceny słuchawek i daty premiery. Według SnoopyTech słuchawki wejdą do sprzedaży 28 marca i będą kosztowały ok. 160 euro.

Wyróżniam za: kodeki LHDC 5.0 (wyższą jakość dźwięku)


10. Apple przypomina o AirPods Pro 2

Apple uruchomił w Polsce oficjalny kanał na YouTube i nawet wrzucił ostatnią reklamówkę żółtego iPhone’a 14, ale clipu promującego AirPods Pro 2 jeszcze nie opublikował. Firma z Cupertino przypomina o swoich nowych flagowych słuchawkach TWS na głównym koncie jutuba. Filmik Quiet the noise trwa ponad dwie minuty, w trakcie których producent prezentuje m.in. możliwości ANC (aktywnej redukcji szumów). Przypomnę, co poprawiono w drugiej generacji Pro. Apple zapewnia, że ANC jest dwa razy efektywniejsze względem poprzednika. Chip H2 radzi sobie z przetwarzaniem sygnału skuteczniej. Poprawiono jakość dźwięku i wydłużono czas pracy o jedną trzecią.

Wyróżniam za: drobne, ale niezbędne poprawki (choć IMO niezbyt liczne)

Czytaj więcej o: AirPods Pro 2


11. ChatGPT na smartwatchach

Od końca zeszłego roku karierę robią algorytmy GPT w wersji chatu, a więc pierwszej tego typu propozycji, w której efekty Sztucznej Inteligencji uzyskujemy po „rozmowie” z AI. W trakcie Środy Dzień Bloga posłuchałem o potencjale najnowszych narzędzi i wraz z wiedzą, którą gromadziłem do tej pory, mogę tylko potwierdzić, że czeka nas rewolucja. Bardzo możliwe, że na rynku pojawią się nowe marki, które wyprzedzą obecnych gigantów, jeśli ci nie pokażą, jak wdrażają GPT w swojej ofercie. ChatGPT pojawił się na zegarki Apple Watch i Amazfity. Możliwość komunikacji z AI z poziomu smartwatcha? Brzmi intrygująco. Czas pokaże, jakie korzyści z tego napłyną. W wersji na Apple Watche (4$) można zadawać tylko pojedyncze pytanie, ale to zawsze coś. Kompatybilne z ChatGPT Amazfity to modele: GTR/GTS 3/4, GTS Mini i najnowszy GTR Mini.


12. Najciekawsze smartwatche (2023)

Galaxy Watch 4 update 2022
Foto: samsung.com

Jak zwykle na zakończenie przypomnienie o moim subiektywnym podsumowaniu najciekawszych smart zegarków, które w 2023 roku rywalizują o uwagę klienta. Raczej tego z zasobniejszym portfelem. Przygotowałem listę modeli z wyższej półki, ale w szerokim spektrum cenowym (ale też funkcyjnym). Wybrałem najlepsze propozycje dla sportowców, czy podróżników, ale też osób kierujących się estetyką, no i oczywiście praktycznością. Zestawienie będę się starał w ciągu roku aktualizować.

Czytaj więcej o: najciekawsze smartwatche na rynku (2023)