mobilna fotografia 114 xioami 14 ultra
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) 114 – Xiaomi 14 Ultra (foto: Xiaomi)

Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te smartfonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.

Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.

Jest! Już ponad sto przeglądów za nami! To już kolejny cykl na moim blogu, który przekracza tę symboliczną barierę. Z tygodnia na tydzień z coraz bogatszymi zasobami, co potwierdza, że w mobilnej fotografii dzieje się coraz więcej. Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie wcale nie tracą na czasie, więc zapraszam też do przejrzenia wcześniejszych artykułów.

  • Michał Sitnik Instax SQ40Xiaomi 14 Ultra oficjalnie (będzie w Polsce)
  • Tecno Camon 30 Premier 5G z własnym ISP
  • iPhone 16 Pro z optycznym 5x?
  • Huawei Pocket 2 to pierwszy flip-phone z poczwórnym aparatem fotograficznym
  • Honor Magic6 na targach Mobile World Congress
  • Google Pixel Fold 2 (pierwsze przecieki)
  • tryb MasterCinema w Xiaomi 14 Ultra (nakręcono nim cały film)
  • jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek

1. Xiaomi 14 Ultra na MWC 2024

Kilka poprzednich przeglądów częściowo poświęciłem nadchodzącemu Xiaomi 14 Ultra. High-endowy smartfon dotarł na rynek i w wersji globalnej (kilka dni po chińskiej prezentacji pojawił się też na targach Mobile World Congress w Barcelonie). Napisałem o urządzeniu już praktycznie wszystko, więc tutaj tylko ostateczne przypomnienie o demonstracji telefonu.

Najważniejszą informacją na temat tego Androida jest jego obecność na europejskim rynku, czego nie można było powiedzieć o poprzedniku. Xiaomi 14 Ultra będzie oferowany też w Polsce – za aż 6799 zł. W tej cenie poczwórny aparat 50 mega, podwójny teleobiektyw, wsparcie Leica, a także opcjonalny body kit do wygodniejszego focenia (o ile będzie też do kupienia w naszym kraju).

Czytaj więcej o: Xiaomi 14 Ultra


2. Tecno Camon 30 Premier 5G z obrazowaniem PolarAce i Sony ISP

tecno camon 30 premiere
Tecno Camon 30 Premiere (foto: Tecno)

Z ciekawszych modeli smartfonów pokazanych na MWC moją uwagę przyciągnęła jeszcze rodzinka Tecno serii Camon 30, zwłaszcza topowa odmiana. Telefon ten ma zadebiutować na rynku w drugim kwartale roku, więc to  odpowiedni moment (szczególnie z uwagi na targi), aby odkryć przed światem jego możliwości. Tecno Camon 30 Premier 5G to najmocniejsza z odmian nowej serii. Skupiająca się na module fotograficznym. Producent przygotował swój własny pakiet obrazowania zwany Tecno PolarAce Imaging System. Został on opracowany na bazie chipa Sony ISP (Image Signal Processor). Oferuje on 4.6 TFLOPS przy FP16 (16-bit floating point), a więc więcej niż może zaoferować układ Dimensity 8200 Ultra, na którym pracuje nowy telefon. Efektem mają być lepszej jakości zdjęcia.

Tecno Camon 30 Premier 5G wygląda nawet na smartfon z dobrym zestawem fotograficznym. Ma okrągły, spory moduł z trzema czujnikami 50 mpx oraz czwartym na froncie:

  • 50 mpx (sensor wide Sony IMX890, 1/1.56″) z PDAF i OIS
  • 50 mpx (peryskopowy teleobiektyw 70 mm) z PDAF i optycznym 3x i hybrydowym 60x. Posłuży m.in. do ujęć portretowych oraz trybu makro
  • 50 mpx (sensor ultrawide) z PDAF
  • selfie: 50 mpx (sensor wide) z AF


Rozwiązania w dziedzinie wspomnianego obrazowania spełnią się m.in. przez narzędzia AI do odszumiania pełnej sceny w trybie HDR dla video (Tecno przekonuje, że to pierwsze takie podejście na rynku) oraz przy rejestrowaniu filmów 4K Ultra Night Vision (czyli w trybie nocnym). Dedykowany ISP wykorzystuje przy tym znacznie mniej energii niż odpowiednik dla zwykłego 4K przy 30 fps. Tecno dostarczy też odwzorowanie kolorystyki skóry z AI w opcji Universal Tone. Z kolei AIGC Portrait pomoże w modyfikacji ujęć portretowych. Mowa o przeróbkach ubioru. Ma to ułatwić podrasowanie zdjęć nie tylko jakościowo, ale i kadrowo. Do tego dołożono też AI One Click Eraser, a więc szybkie usuwanie niechcianych obiektów.


3. iPhone 16 Pro z optycznym 5x

W sieci pojawiły się kolejne doniesienia potwierdzające obecność peryskopowego teleobiektywu w mniejszym z modeli iPhone’ów Pro szesnastej generacji. O tych rewelacjach pisałem w kilku poprzednich przeglądach już w zeszłym roku. Teraz potwierdzają to również informacje serwisu analitycznego TrendForce.

Iphone 15 Pro
iPhone 15 Pro (foto: apple.com)

iPhone 16 Pro zdobędzie zatem rozwiązana wprowadzone do iPhone’ów 15 Pro Max, gdzie było po prostu więcej przestrzeni na większy teleobiektyw w innej konstrukcji. Obecnie odpowiednik przyszłego modeli, czyli 15 Pro ma 3x zoom optyczny. Tetrapryzmat z lepszą ogniskową (struktura odbijająca wiązkę czterokrotnie) z OIS 3D i automatyczną stabilizacją matrycy oraz AF będzie do dyspozycji w obu odmianach iPhone’a 16 Pro. Dobrze, bo teleobiektyw tego formatu staje się powoli standardem i to nie tylko w klasie wyższej.


4. Huawei Pocket 2 z czteroma sensorami

Huawei wprowadził na terenie Chin drugą generację składanego smartfona w tym bardziej kompaktowym wydaniu. Huawei Pocket 2 zachowuje główną stylistykę

Huawei Pocket 2 icon
Huawei Pocket 2 (foto: huawei.com)

poprzednika, tj. charakterystyczny, okrągły wyświetlacz na klapce, ale z drugim pierścieniem wzbogaconym o nowe czujniki. Huawei wolało postawić na jakość zdjęć niż wielkość zewnętrznego wyświetlacza. W zasadzie mogłoby pogodzić oba elementy, ale być może byłoby już za drogo.

Huawei Pocket 2 to pierwszy na świecie składany flip-phone z poczwórnym aparatem fotograficznym. Nie jest on oczywiście topowy, ale każda z kamerek ma wystarczająco dobre specyfikacje, by zaoferować niezbędny zestaw potencjału. IMO w zasobach są wszystkie standardy, popatrzcie:

  • 50 mpx z f/1.6 (sensor wide 23 mm), z PDAF, laserowym AF i OIS
  • 8 mpx z f/2.4 (teleobiektyw 80 mm), z PDAF, optycznym 3x i OIS
  • 12 mpx z f/2.2 (ultrawide 13 mm), z AF
  • 2 mpx (spectral camera) i czujnikiem UV
  • selfie: 10.7 mpx z f/2.2, (sensor ultrawide)

Oczywiście największą zaletą składanej konstrukcji jest możliwość wykorzystania wszystkich aparatów w celach selfie. Odginany ekran jako statyw, opcja podglądu w panelu klapki itd. To wszystko cechy typowe dla „składaków”. Nie zabraknie też technologii obrazowania XMAGE, które Huawei wdraża we wszystkich swoich najlepszych smartfonach.

Czytaj więcej o: Huawei Pocket 2


5. Honor Magic6 globalnie [MWC 2024]

mobilna fotografia 109 honor magic6
Honor Magic 6 Pro (foto: Honor)

Targi Mobile World Congress w Barcelonie były momentem globalnego debiutu kilku chińskich smartfonów. Także Honor przywiózł na expo swoje flagowe telefony. Wśród nich był składany Magic V2 (także w edycji Porsche Design) oraz najnowsza seria Magic6. O tym Androidzie też pisałem już wielokrotnie, więc aby się specjalnie nie powtarzać, przypomnę tylko, że telefon wyróżni się nietypowym zestawem fotograficznym, w skład którego wejdzie aparat łączący cechy teleobiektywu w peryskopowym wydaniu z naprawdę wysokiej rozdzielczości matrycą (aż 180 megapikseli). To nowatorskie rozwiązanie, na którego efekty i ocenę trzeba będzie jeszcze chwilkę poczekać. Jestem ciekaw, jak przeanalizuje je serwis DxOMark i które miejsce w rankingu zajmie model Magic6 Pro. Smartfon na pewno trafi do Polski, ale producent nie przekazał mi jeszcze żadnych informacji na ten temat. Niebawem spodziewam się jakiegoś krajowego eventu.

Czytaj więcej o: Honor Magic6


6. Google Pixel Fold 2 na pierwszych renderach

Google opracowuje już drugą generację swoich składanych Foldów i to od dłuższego czasu. Pierwszy raz jednak w necie pojawiły się jakieś grafiki, które sugerują zmiany w konstrukcji telefonu. Amerykański gigant przeprojektuje „wyspę” z sensorami, która od kilku generacji Pixeli ma swój charakterystyczny kształt. Nadal będzie widać, że to linia Google, ale podłużny pasek przeformowano w kwadratowy kształt. CADy przekazują, że w większości cały telefon będzie jednak podobny. W tej chwili nie da się przekazać nic ciekawego na temat specyfikacji samych czujników. Widać jedynie trzy konkretniejsze aparaty na tyle i kamerkę selfie w ekranie (zapewne drugim również). Wyświetlacz ma węższą ramkę, więc powinien prezentować więcej. To pierwsze przecieki graficzne. Spodziewam się niebawem kolejnych.


7. MasterCinema w Xiaomi 14 Ultra

Xiaomi jest teraz marketingowej ofensywie. Promuje czternastą generację swoich smartfonów, szczególnie ich fotograficzne właściwości. W poprzednim tygodniu informowałem o instytucie na rzecz poprawek fotograficznych (wspólnie z Leica), a teraz na YouTube pojawiła się zapowiedź filmu „Roma Noir”, który nakręcono topowym Xiaomi 14 Ultra. Materiał prezentuje zakulisowe ujęcia i sposób wykorzystania trybu MasterCinema (z 10-bit Rec. 2020 HDR). Do pracy zaangażowano reżysera Adama Bernsteina (Breaking Bad, Californication) oraz Sama Chase’a. Wspólnie pracowali przy nagraniach Roma Noir: Triple Jeopardy. Chyba w całości nakręconego high-endowym Androidem. To nie pierwszy film na świecie nagrywany telefonem (wcześniej iPhone i Samsung), ale kolejny, który chce udowodnić, że do dobrej jakości kina wystarczyć ma smartfon. Oczywiście wspierany przystawkami i narzędziami poprawiającymi komfort zapisu obrazu. Filmowcy mieli do dyspozycji ustawienia przesłony, migawki, ISO, a także zmiennego klatkażu. Premiera filmu wkrótce.


Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)

Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. We wcześniejszych przeglądach dodawałem już zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale teraz je uporządkowałem w oddzielną sekcję. Wpis będzie dzięki temu bardziej czytelny, a miałem też na celu zachęcenie czytelników do inspirowania się pracami innych. Galeria obejmie zdjęcia z serwisów znanych marek, ale też fotki użytkowników udostępniane przez producentów smartfonów. Większość z X (dawniej Twitter) oraz IG. Okazjonalnie na konńcu również i moje zdjęcia.

8. #ShotOnOppo (Find X7 Ultra)

Oppo zaczęło promować funkcje fotograficzne wskazując wyraźnie, jakim smartfonem wykonano ujęcie. Na pierwszy post w serwisie X trafiła praca wykonana najnowszym topowym Find X7 Ultra. Proste zdjęcie w zimowych jeszcze klimatach, które uchwycono po zmroku. Raczej na pewno przy użyciu statywu. Klimatyczne. Polecam też zajrzeć w zdjęciach załączane w komentarzach. Użytkownicy telefonów Oppo chętnie dzielą się tam swoimi fotami.


9. #ShotOnXiaomi (Light Fusion 900)

Xiaomi z kolei promuje na X (dawniej Twitter) konkretne możliwości stosowanego w serii Xiaomi 14 przetwornika obrazu z Light Fusion 900. Czujnik ma 1/1.31″, a więc sporą przekątną. Dzięki niej możliwy jest wysoki zakres dynamiczny 13,5 EV oraz natywna głębia kolorów z aż 14-bitami. Zalety? Bardzo wysokie szczegóły tzw. światłocieni. Poziom światła i cienia jest bogatszy. Zerknijcie na dwa poniższe przykłady:


10. #ShotOnOnePlus

OnePlus honoruje ładne zdjęcia swoich użytkowników. „Retweetowało” ujęcie angielskiego mostu pieszo-rowerowego – Infinity Bridge nad rzeką Tees. Ma swój urok, zwłaszcza nocą, gdy jest podświetlony.


11. #ShotOniPhone

W ostatnim tygodniu na Instagramie Apple pojawiła się „certyfikowana” galeria z islandzkiego lodowca. Zdjęcia lądolodu z różnej perspektywy wykonano iPhonem 15 Pro. Kilka naprawdę wartych uwagi kadrów!


12. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na Insta zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi smartfonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG. W tym tygodniu wrzuciłem trochę przypadkowe zdjęcie. Niby już prawie wiosna, ale zima, a tak na dobrą sprawę jakby jesień:


13. Honor 90 i jego 200 megapikseli (test)

Honor 90 testJak niedawno obiecywałem publikacja moich wrażeń spędzonych z Honorem 90 trafia na blog. Przez cały grudzień i styczeń wrzucałem w przeglądzie poszczególne uwagi na temat możliwości fotograficznych tego średniopółkowca z Androidem, a teraz czas na zbiorcze podsumowanie smartfona. Nie czuję bym wydobył wszystko co możliwe z modułu z sensorami, ale i pora roku utrudniała wyjścia z aparatem (tylko w jeden słoneczny dzień miałem chwilę w swoim napiętym harmonogramie, by sprawdzić urządzenie w terenie). Wnioski? Honor 90 to telefon korzystający z kilku flagowych rozwiązań chińskiego producenta. Jeden z wciąż nielicznych, który postawił na sensor 200 megapikseli. Jak wypadł? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i kilku zdjęć.

Czytaj więcej: mój test Honora 90


14. Honor Magic 5 Pro (mój foto test)

Honor Magic 5 Pro

Po kilku tygodniach intensywnego pstrykania zdjęć Honorem Magic 5 Pro w końcu przygotowałem zapis i krótką relację z tego okresu. Przez ponad miesiąc użytkowania udałem się na kilka dłuższych sesji tematycznych oraz kilka mniejszych nieplanowanych. Sprawdziłem potrójny zestaw 50-megapikselowych sensorów i z efektów jestem bardzo zadowolony.

W trakcie testów miałem przy sobie swojego iPhone’a 14 Pro, więc przy okazji udało się porównać możliwości obu telefonów. Honor wygrał, szczególnie przy ujęcia tele. Z tych opcji korzystałem w trakcie analiz najczęściej. Moje wrażenia? Zapraszam do czytania i oglądania (załączyłem obszerne galerie zdjęć):

Czytaj więcej: test Honor Magic 5 Pro


15. Instax Square SQ40 (ostatnio testowany)

Michał Sitnik Instax SQ40W lipcu miałem okazję „pobawić się” aparatem natychmiastowym. Jak wiecie z moich relacji oraz kilku ostatnich przeglądów tygodnia, zapoznawałem się z tym rodzajem kamerki. Najnowszy Instax Square SQ40 to model analogowy, do którego ograniczeń trzeba się przyzwyczaić. Podjąłem wyzwanie i spróbowałem popstrykać urządzeniem Fujifilm oraz zrozumieć ideę istnienia takiego rejestratora. Początkowo mi nie szło, ale na szczęście miałem aż pięć pakietów filmu, co pozwoliło mi zmienić podejście do wykonywania tego typu ujęć. To sprzęt o innych właściwościach i innej koncepcji. Doświadczenie ciekawe, inne.

Ciekawi efektów? Poniżej przekierowanie do testu. Jestem pewien, że to nie jest ostatnia styczność z fotografią natychmiastową. Teraz kieruję wzrok na modele hybrydowe. Instax ma kilka takich.

Czytaj więcej o: test Instaxa Square SQ40


16. Ostatnie foto smarthacki:

smarthacki maksymalne zbliżenie aparat iphoneOd kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i zapewne wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). Obecnie w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.


17. Czym „strzelam”?

iPhone 14 Pro i 14 Pro Max Dynamic IslandNo w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych właściwościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, że trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.

Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.

Załączam ostatnie zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022), ale powoli czas szykować aktualniejszą listę na 2023 rok.


18. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2024)

najlepsze fotosmartfony 2024
Realme 12 Pro+ (foto: Realme.com)

Odświeżyłem listę najciekawszych smartfonów do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba piąte takie zestawienie. W 2024 roku lista propozycji się pokrywa, ale każdy z producentów zaoferował w mobilnej fotografii swoje ulepszenia. Tegoroczne zestawienie pokazuje pewien trend – teraz układ aparatów praktycznie każdej marki musi być wyposażony w peryskopowy teleobiektyw!

Poniżej przekierowanie do najaktualniejszej listy najciekawszych smartfonów premium (i nie tylko), które dysponują high-endowymi opcjami fotograficznymi. W zestawieniu ceny, dostępność i najlepsze funkcje. Nie siliłem się na porównanie. To nie ranking. Zbudowałem wstępny pomocnik wyboru wartych uwagi propozycji.

Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2024)