mobilna fotografia 116 nothing phone 2a
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) 116 – Nothing Phone (2a) – foto: Nothing

Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te smartfonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.

Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.

Jest! Już ponad sto przeglądów za nami! To już kolejny cykl na moim blogu, który przekracza tę symboliczną barierę. Z tygodnia na tydzień z coraz bogatszymi zasobami, co potwierdza, że w mobilnej fotografii dzieje się coraz więcej. Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie wcale nie tracą na czasie, więc zapraszam też do przejrzenia wcześniejszych artykułów.

  • Michał Sitnik Instax SQ40Honor Magic6 Pro w testach selfie DxOMark (mamy nowego lidera tego rankingu!)
  • Honor zwiastuje model Magic6 Ultimate i Magic6 RSR Porsche Design (bazujący na Pro)
  • Apple promuje kamerki iPhone’ów 15 Pro w ramach kolejnego filmiku Shot On iPhone
  • Samsung z infografiką poświęconą możliwościom silnika ProVisual Engine w Galaxy S24 Ultra
  • koreański gigant promuje też zdjęcia wykonane Galaxy S24 Ultra w przestrzeni kosmicznej
  • pojawiły się przecieki na temat zestawów fotograficznych w duecie składanych vivo X Fold3 i X Fold3 Pro
  • jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek

1. Honor Magic6 Pro (selfie) w DxOMark

Seria Honor Magic6 czeka jeszcze na pełną ocenę możliwości fotograficznych, ale serwis DxOMark ruszył z analizami. Opublikował właśnie punktację wariantu Pro w dziedzinie selfie. Ostateczna ocena telefonu zapowiada się nieźle, bowiem Magic6 Pro uzyskał aż 151 punktów za możliwości frontowej kamerki. To o dwa więcej od iPhone’ów 15 Pro, które dotąd dzierżyły pierwsze miejsce w rankingu.

Czytaj więcej o: Honor Magic 6 Pro


2. Pierwszy zwiastun Magic6 Ultimate (z 15 EV)

Już 16 marca w Chinach zobaczymy kolejne dwie odmiany flagowej serii smartfonów Magic6. Do bazowego i Pro dołączą wariacje Ultimate oraz RSR Porsche Design. Ta pierwsza wygląda mi na exclusive’a dla Państwa Środka. RSR może dotrzeć do Europy. W przypadku tego najlepiej wyposażonego wariantu widać wyraźne oznaczenie zbliżenia 100x (na bank cyfrowego, ale być może ze wsparciem jakichś specjalnych polepszaczy). Zupełnie inna

mobilna fotografia 117 magic6 ultimate
Honor Magic6 Ultimate (foto: hihonor.com)

jest też estetyka modułu z sensorami. Jest inny od modeli głównych, no i i zupełnie inny ogółem (od tego co oferowane na rynku). Z kolei Porsche Design otrzyma jeszcze odpowiednie oznaczenia i motyw niemieckiej „stajni”. Pytanie, czy RSR będzie bazował na tym samym hardwarze, ale z inną obudową, czy jednak na modelu Pro. Honor rozpoczęło w Chinach rezerwację jednostek, więc pewnie niebawem pojawi się więcej szczegółów na temat obu telefonów.

Honor Magic6 Ultimate będzie oferowany w dwóch opcjach kolorystycznych: ciemnej Rock Black i fioletowej Sky Purple (na załączonym obrazku). W obu widać skórkowe wykończenie. Oczywiście konfiguracja pamięci maksymalna, tj. 512 GB lub 1 TB. Aparat główny utrzyma zmienną przesłonę f/1.4-2.0) oraz peryskopowy teleobiektyw 180 mega. Liczę, że będą jakieś konkretne ulepszenia.

EDIT: w chwili przygotowywania artykułu na Weibo (kanał Honor) potwierdzono obecność sensora 1″ od OmniVision (OV50K) – to właśnie od otrzyma zmienną przesłoną. Czujnik ten ma uzyskać 15 Exposure Value (EV) i wspierać technologię LOFIC poprawiająca zakres dynamiki (Honor informuje o 600% wzroście).


3. Nidnight nagrywane w ramach Shot On iPhone

Apple stosunkowo często przypomina zdolności video swoich smartfonów. Trwa promocja piętnastej generacji, w której nagrywanie filmów jest przez spółkę z Cupertino mocno chwalone. Faktycznie, kamerki potrafią sporo, szczególnie od strony jakościowej. Na kanale YouTube pojawiły się dwa nowe pliki. Promują iPhone’y 15 Pro w ramach serii Shot On iPhone. Film na bazie mangi Midnight (od OSamu Tezuki) w reżyserii Takashi Miike został zarejestrowany nowymi telefonami Apple. Załączam efekty oraz 5-minutowy zapis, w jaki sposób przygotowano cały materiał przy użyciu iPhone’ów.

Czytaj więcej o: iPhone 15 Pro


4. Możliwości silnika ProVisual Engine w Galaxy S24 Ultra

Samsung przygotował kolejną w ostatnim czasie infografikę poświęconą swoim mobilnym urządzeniom. Tym razem podkreślono najważniejsze elementy kryjące się za silnikiem ProVisual Engine dla topowych smartfonów oferty serii Galaxy S24. Koreański gigant w zwięzły sposób zebrał najważniejsze wyróżniki silnika modelu Ultra. Praktycznie o wszystkich już na blogu pisałem, ale jeszcze je przypomnę (skoro jest okazja).

Camera Shift Enhanced X
Camera Shift w ramach narzędzi Enhanced X z AI (foto: Samsung)

Co zatem Samsung podkreślił w ramach systemu Quad Tele z ProVisual Engine?

  • Nightografię z nowym zoomem 5x (z dwa razy większymi pikselami i o 60% większie zbliżeń jest wsparcie procesora ISP z AI, którego NPU (przetwarzanie) jest o 42% szybsze, natomiast migawka przy zoomach o 30% sprawniejsza.
  • narzędzia Generative Edit do edytowania materiałów (AI lepiej wypełni luki i obszary do zmian)
  • opcja Exper RAW działa teraz w trybie 24 mpx (łączenie 12-megapikselowych klatek z sensora wysokiej rozdzielczości 50-megapikseli). AI Fusion 24MP posiadają HDR i mogą być eksportowane do JPGE, RAW lub obu.
  • Enhance-X, czyli Sztuczną Inteligencję z nowym Camera Shift (zmiana perspektywy ujęcia po wykonaniu zdjęcia – do wyboru trzy opcje: Camera Switch (on the left), Height oraz Tilt ). Pozwalają lepiej dobrać kąt widzenia zależnie od obiektu, który nas interesuje. Dość ciekawe narzędzie, ale wolałbym je sprawdzić w praktyce.

Czytaj więcej o: Galaxy S24 Ultra


5. Foty z kosmosu (wykonane Galaxy S24 Ultra)

Smartfony już bywały w kosmosie (przynajmniej w obszarze niskiej orbity, gdzie „dryfuje” m.in. stacja kosmiczna ISS. Teraz również Samsung wysłał w tamte rejony swój telefon. Na platformie X (dawniej Twitter) koreańska marka pochwaliła się obecnością w kosmosie ich najnowszego, najbardziej high-endowego Androida (opisywanego wyżej Galaxy S24 Ultra). Urządzeniem wykonano zdjęcia naszej planety. Jedno ze zdjęć dołączyłem do sekcji z galerią.


6. vivo X Fold3 i X Fold3 Pro (pierwsze przecieki)

Wyciekły materiały promujące najnowszy duet składanych vivo X Fold3 i X Fold3 Pro. Chiński producent zamierza przedstawić go pod koniec marca na terenie swojego państwa. Wśród informacji na grafikach przygotowanych dla „składaków” znalazły się też konkrety na temat zestawu fotograficznego obu telefonów. Nowa para ma być najsmuklejszą od vivo na rynku (ok. 5 mm, ale po rozłożeniu konstrukcji).

Moduł fotograficzny obejmie część rozwiązań zastosowanych w serii X100 – ze wsparciem elementów ZEISS na czele. Mocniejszy z duetu będzie pierwszym składanym telefonem ze Snapdragonem 8 Gen 3, więc skorzysta z mocnego procesora do obrazowania (ten nie Pro ma pracować na Snapdragonie 8 Gen 2, więc też będzie git). Przejdę do konkretów związanych z sensorami. Na pokładzie ma być 2x po 50 megapikseli oraz 64 mpx (teleobiektyw z makro). Wszystkie z pomocą optycznej stabilizacji obrazu (OIS). Wspomaganiem ma być chip V3 do ISP, co vivo stosuje już w kilku Androidach. Model Pro odróżni się obecnością peryskopowej tele.

Chciałem napisać, że czekamy na nowe modele, ale vivo w Polsce jest w tej chwili nieobecne…


Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)

Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. We wcześniejszych przeglądach dodawałem już zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale teraz je uporządkowałem w oddzielną sekcję. Wpis będzie dzięki temu bardziej czytelny, a miałem też na celu zachęcenie czytelników do inspirowania się pracami innych. Galeria obejmie zdjęcia z serwisów znanych marek, ale też fotki użytkowników udostępniane przez producentów smartfonów. Większość z X (dawniej Twitter) oraz IG. Okazjonalnie na konńcu również i moje zdjęcia.

7. Foto Ziemi z Galaxy

Zacznę od Samsunga, bo jego zdjęć praktycznie w tych galeriach nie ma. Koreański producent jako jeden z nielicznych nie promuje zdjęciami swoich Galaxy, a to dziwne. Wyżej zaznaczałem, że w kosmos udał się Galaxy S24 Ultra. Producent wykonuje nim zdjęcia naszej planety. Przekazał, że to selfie i w teorii ma rację. Zawsze ktoś z nas gdzieś tam na Ziemi jest 😉 BTW: nazwa serii smartfonów Samsunga jest tu w tej chwili bardzo adekwatna.


8. #ShotOnSnapdragon

Qualcomm kontynuuje promocję kadrów z głównym motywem linii prowadzących. To bardzo szeroki, a dzięki temu atrakcyjny w przedstawianiu temat. Na dwóch nowych zdjęciach pokazany w przeróżny sposób. Inna perspektywa, ale mniej więcej te same techniki kadrowania. Szukasz dominującej linii i wokół niej budujesz foto. Podoba mi się najnowsze (marcowe) podejście do #ShotOnSnapdragon.


9. #ShotOnZTE

ZTE wykorzystało moment Oskarów i zaprezentowało kinowe ujęcie 65:24, które oferuje w swojej aplikacji aparatów dla nubii Z60 Ultra. Ultra szeroki kąt, a właściwie panoramiczna klatka to zawsze szansa na nieco inne przedstawienie obrazu.


10. #ShotOnOnePlus

W zeszłym przeglądzie informowałem o konkursie fotograficznym OnePlusa. Chińska marka aktualnie promuje wydarzenie. W marcu przez studolarowe kupony – chyba dla najlepszych zdjęć? Zgłaszacie prace do #OnePlusPhotoAwards 2024?


11. #TakenWithXperia

Sony z kolei wrzuca na swoje kanały prace klientów (użytkujących ich smartfony). W ostatnich dniach jest to zdjęcie wykonane modelem Xperia 5 V z optyką ZEISS i powłokami ZEISS T* Coating. Kąpiel leśna (Shinrin-yoku) w ramach #TakenWithXperia.


12. #PROtraits by vivo

Ponownie zaznaczam, że choć vivo jest u nas nieobecne to warto na ich telefony zerkać. Najlepiej na indyjski oddział X (dawniej Twitter), gdzie marka chętniej wrzuca zdjęcia i informacje związane z ich aparatami. W najnowszym poście chiński producent przypomina o trybie ZEISS Distagon Style Bokeh dla vivo V30 Pro (i nie tylko dla tego modelu, bo opcja startowała wraz z flagowym X70). Jest okazja to przypomnienia, czym ten styl jest. W 2021 roku producent chwalił się przełomowym podejściem do mobilnych portretów.

ZEISS Distagon Style Bokeh to jeden ze stylów portretowych ujęć inspirowany ZEISS Contax 2.0/28 (‘Hollywood Distagon’). Estetyka polega na naturalny winietowaniu i delikatnym zniekształceniu ostrości. Wykorzystywany jest tu obiektyw ultra wide. Ma podkreślać bardziej artystyczny wyraz sylwetki. Nie wiem czy dobrze to wytłumaczyłem. Zresztą, może zdjęcia ułatwią zrozumienie.


13. #CapturedOnHuawei

Wiosna is coming! Powoli natura budzi się z zimowego snu, co widać po pierwszych kwiatkach przebijających się do słonecznego światła (już powoli wychodzącego z zachmurzonego nieba). Pierwsze jak zwykle Przebiśniegi, które są tematem najnowszego #CaputredOnHuawei. Tu artystycznie ujęte. Z efektem bokeh i skąpaniem w pierwszych promieniach słońca. Sądząc po nazwie konta autorki, prosto z Polski 🙂


14. #TeamPixel

Nie każdy ma równy dostęp do fajnych kadrów. Często po prostu trzeba zainwestować w wyprawę lub mieć to szczęście, że mieszka się w miejscu ciekawych lokalizacji. Każdy z nas ma w okolicy potencjalne miejsca na super foty, ale mówię o konkretniejszych, o które ciężej jeśli nie jesteśmy zbyt mobilnie. Poniżej przykład z Porto, w którym jeden z posiadaczy Pixeli pokazał jeden z tamtejszych mostów kolejowych w ciekawych warunkach. Autor jest turystą i pasjonatem fotografii, więc ładnie się złożyło.


15. #ShotOniPhone

W ujęciach #ShotOniPhone bardzo często motywem głównym jest sylwetka. Na zdjęciach wyselekcjonowanych przez Apple zawsze wszystko wygląda perfekcyjnie (gigant z Cupertino ma z czego wybierać!). W ostatniej galerii bardzo fajnie przedstawiona perspektywa – trzeba chwili, by ją zrozumieć. To odbicie do góry nogami. Świetna pora dnia, super kompozycja i odpowiedni kąt spojrzenia.


16. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na Insta zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi smartfonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG:


17. Honor 90 i jego 200 megapikseli (test)

Honor 90 testJak niedawno obiecywałem publikacja moich wrażeń spędzonych z Honorem 90 trafia na blog. Przez cały grudzień i styczeń wrzucałem w przeglądzie poszczególne uwagi na temat możliwości fotograficznych tego średniopółkowca z Androidem, a teraz czas na zbiorcze podsumowanie smartfona. Nie czuję bym wydobył wszystko co możliwe z modułu z sensorami, ale i pora roku utrudniała wyjścia z aparatem (tylko w jeden słoneczny dzień miałem chwilę w swoim napiętym harmonogramie, by sprawdzić urządzenie w terenie). Wnioski? Honor 90 to telefon korzystający z kilku flagowych rozwiązań chińskiego producenta. Jeden z wciąż nielicznych, który postawił na sensor 200 megapikseli. Jak wypadł? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i kilku zdjęć.

Czytaj więcej: mój test Honora 90


18. Honor Magic 5 Pro (mój foto test)

Honor Magic 5 Pro

Po kilku tygodniach intensywnego pstrykania zdjęć Honorem Magic 5 Pro w końcu przygotowałem zapis i krótką relację z tego okresu. Przez ponad miesiąc użytkowania udałem się na kilka dłuższych sesji tematycznych oraz kilka mniejszych nieplanowanych. Sprawdziłem potrójny zestaw 50-megapikselowych sensorów i z efektów jestem bardzo zadowolony.

W trakcie testów miałem przy sobie swojego iPhone’a 14 Pro, więc przy okazji udało się porównać możliwości obu telefonów. Honor wygrał, szczególnie przy ujęcia tele. Z tych opcji korzystałem w trakcie analiz najczęściej. Moje wrażenia? Zapraszam do czytania i oglądania (załączyłem obszerne galerie zdjęć):

Czytaj więcej: test Honor Magic 5 Pro


19. Instax Square SQ40 (ostatnio testowany)

Michał Sitnik Instax SQ40W lipcu miałem okazję „pobawić się” aparatem natychmiastowym. Jak wiecie z moich relacji oraz kilku ostatnich przeglądów tygodnia, zapoznawałem się z tym rodzajem kamerki. Najnowszy Instax Square SQ40 to model analogowy, do którego ograniczeń trzeba się przyzwyczaić. Podjąłem wyzwanie i spróbowałem popstrykać urządzeniem Fujifilm oraz zrozumieć ideę istnienia takiego rejestratora. Początkowo mi nie szło, ale na szczęście miałem aż pięć pakietów filmu, co pozwoliło mi zmienić podejście do wykonywania tego typu ujęć. To sprzęt o innych właściwościach i innej koncepcji. Doświadczenie ciekawe, inne.

Ciekawi efektów? Poniżej przekierowanie do testu. Jestem pewien, że to nie jest ostatnia styczność z fotografią natychmiastową. Teraz kieruję wzrok na modele hybrydowe. Instax ma kilka takich.

Czytaj więcej o: test Instaxa Square SQ40


20. Ostatnie foto smarthacki:

smarthacki maksymalne zbliżenie aparat iphoneOd kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i zapewne wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). Obecnie w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.


21. Czym „strzelam”?

iPhone 14 Pro i 14 Pro Max Dynamic IslandNo w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych właściwościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, że trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.

Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.

Załączam ostatnie zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022), ale powoli czas szykować aktualniejszą listę na 2023 rok.


22. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2024)

najlepsze fotosmartfony 2024
Realme 12 Pro+ (foto: Realme.com)

Odświeżyłem listę najciekawszych smartfonów do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba piąte takie zestawienie. W 2024 roku lista propozycji się pokrywa, ale każdy z producentów zaoferował w mobilnej fotografii swoje ulepszenia. Tegoroczne zestawienie pokazuje pewien trend – teraz układ aparatów praktycznie każdej marki musi być wyposażony w peryskopowy teleobiektyw!

Poniżej przekierowanie do najaktualniejszej listy najciekawszych smartfonów premium (i nie tylko), które dysponują high-endowymi opcjami fotograficznymi. W zestawieniu ceny, dostępność i najlepsze funkcje. Nie siliłem się na porównanie. To nie ranking. Zbudowałem wstępny pomocnik wyboru wartych uwagi propozycji.

Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2024)