mobilna fotografia 71 vivo x fold2
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) #71

Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te smartfonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.

Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.

mobilna fotografia 57 Michał Sitnik Huawei P50 PocketJuż ponad siedemdziesiąt przeglądów za nami! Od jakiegoś czasu sygnowany oddzielnym logotypem (jeszcze nad nim popracuję). Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie nie tracą na czasie, więc zapraszam też do poprzednich artykułów.

  • w maju Sony Xperia 1 V z sensorem 48 mpx
  • DJI Mavic 3 Pro to pierwszy dron z potrójnym sensorem na gimbalu (w teleobiektywy)
  • Shiftcam ma nowy zestaw optyki do iPhone’ów
  • nadchodzi kolejny update Galaxy S23 Ultra
  • Xiaomi promuje Leica Summicron
  • najlepsze prace w social media poszczególnych producentów smartfonów

1. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na Insta zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi smartfonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG:


2. DJI Mavic 3 Pro z potrójnym sensorem

DJI już od kilku lat przoduje w dronowych technologiach dla mas. Zbudowało przewagę, dzięki której rozkręca swój biznes kolejnymi nowinkami. Najnowszy Mavic zaoferuje podejście znane ze współczesnych smartfonów, czyli ofertę wielu obiektywów w jednym module fotograficznym. Kilka aparatów o różnych właściwościach sprawdza się w naszej kieszeni, dlaczego nie zaproponować tego przy nagrywaniu ujęć z powietrza? Kompaktowy i jak zwykle składany DJI Mavic 3 Pro otrzymał kamerki do rejestracji w szerokim kącie i dwa teleobiektywy. Każdy z inną ogniskową, a więc szerszym zakresem objęcia kadru. Do tego ze wsparciem rozwiązań szwedzkiego Hasselblad.

W Mavicu Pro trzeciej generacji znajdziemy czujniki: 4/3 24 mm, 70 mm oraz 166 mm. Oczywiście w główce na gimbalu. To naturalnie pierwszy na świecie dron z potrójnym aparatem.

  • 20 mpx z f/2.8-11 (sensor główny) 3/4 24mm Hasselblad z nagrywaniem w 5.1K (5120×2700) do 50 fps, DCI 4K (4096×2160) oraz 4K (3840×2160) do 120fps z 10-bit D-Log
  • 48 mpx z f/2.8 (sensor 1/1.3″ 70mm) ze zbliżeniem optycznym 3x z nagrywaniem 4K/60fps i 10-bit D-Log
  • 12 mpx z f/3.4 (sensor 1/2″ 166 mm) ze zbliżeniem optycznym 7x z nagrywaniem Apple ProRes w 10-bit lub 8-bit H.264/H.265

DJI obiecuje wsparcie Natural Color Solution (HNCS) od Hasselblad, wielokierunkowe czujniki do omijania otoczenia, transmisję O3+ (1080p) na żywo do 15 kilometrów (w zasięgu wzroku, czyli nie licząc przeszkód), z czasem utrzymania w powietrzu do 43 minut oraz większością smart funkcji znanych z Mavica 3: Waypoint Flight, Cruise Control, Advanced Return, FocusTrack, QuickShots oraz MasterShots. Cena startowa to 2099€.


3. Sony Xperia 1 V z 48 mega już w maju (zapowiedź)

11 maja Sony zaprezentuje piątą generację flagowej Xperii 1. Mija już rok od premiery poprzednika, więc to najwyższy czas na kolejnego Androida. Japońska marka przedstawiła pierwszy oficjalny zwiastun, ale nie pokazujący nic konkretnego – nawet zarysów telefonu. Można oczekiwać, że smartfon zachowa główny design wcześniejszej konstrukcji, natomiast upgrade odczujemy wewnątrz. Od kilku miesięcy w sieci znajdowałem różne przecieki dotyczące Xperii 1 V i jedyne co zapamiętałem to zastosowanie najnowszego Snapdragona 8 Gen 2 przy możliwie smukłej obudowie (prawdopodobnie najsmuklejszej z tym układem na rynku).

Potrójny zestaw sensorów miałby zyskać wyższą rozdzielczość jednego z nich, co upodabnia strategie do tej Apple (zresztą… iPhone 14 Pro otrzymał 48 mega właśnie od Sony). Kamerki oferowałyby: 12 mpx (sensor główny) + 12 mpx (peryskopowe tele) + 48 mpx (ultra wide). Na pewno firma skupi się na właściwościach fotograficznych, co zresztą widać w załączonym teaserze.


4. Realme 11 Pro+ z sensorem 200 megapikseli

W przyszłym tygodniu zadebiutuje w Chinach jedenasta generacja podstawowej serii Realme. Jak zwykle w trzech odmianach. Najciekawiej będzie wyglądała oczywiście ta topowa. Jeszcze mało wiadomo o wnętrzu nowych Androidów, ale tego najbardziej reprezentatywnego pokazano w całej okazałości. Realme 11 Pro+ będzie stylowy, no i zwróci uwagę sporym, okrągłym modułem fotograficznym. To ostatni trendem, jak się okazuje, nie tylko w segmencie premium.

smartfony tygodnia 68 realme 11 pro plus
Realme 11 Pro+ (foto: Realme na Weibo)

Za projekt wizualny Realme 11 w wersji Pro+ odpowiedzialny jest sam Matteo Menotto (Head of Design w dziale materiałowym Bvlgari i Senior Designer w Gucci). Na ok. dwa tygodnie przed prezentacją pokazano odmianę Sunrise Beige, którą załączyłem na zdjęciu obok.

„Wysepka” wygląda imponująco, ale hardware’owo daleko jej będzie od podobnych pierścieni high-endowców. Wśród czujników na tyle znajdzie się jednak 200-megapikselowy Samsung ISOCELL HP3 z optyczną stabilizacją obrazu (OIS). Nie ten najlepszy (HP2 jest na wyłączność w Galaxy S23 Ultra), ale wciąż rzadki. Z pewnych informacji odnośnie fotografii podano też rozdzielczość przedniej kamerki. Będzie miała 20 mega.


5. Shiftcam LensUltra (crowdfunding)

Shiftcam możecie znać. Pisywałem na blogu o tej marce kilka razy. Już od wielu lat oferuje niezłej jakości obiektywy do telefonów. Na Kickstarterze uruchomiła kolejną zbiórkę funduszy na nowy zestaw optyki. LensUltra to siedem różnych nakładek i dwa filtry na moduł fotograficzny iPhone’a lub Androida. Każda z nich rozszerzy nam zakres rozwiązań, szczególnie w kwestii kreatywnego nagrywania i robienia zdjęć. Zestaw ma być możliwie kompleksowy, a więc kierowany chyba bardziej do osób chcących wykorzystać potencjał optyki, a nie amatorów (choć i oni spokojnie mogą nabyć komplet).

Jeśli dobrze zrozumiałem, LensUltra zastąpi serię ProLens. Nowa generacja podniesie jakość przejrzystości i spróbuje zaoferować elementy premium. Co otrzymamy w zestawie? 60 mm tele, 16 mm wide, rybie oko z polem widzenia 200° (5x zwiększające objęcie kadru), 75 mm makro (z 5-7cm), tradycyjne makro 10x (focus z 10-15 mm) i anamorficzne 1.33x i 1.55x. Do tego odpowiednie mocowanie do smartfona, by poprawnie zestawić optykę z aparatami telefonów. Nawiązałem kontakt z producentem, więc jest szansa na test każdego z obiektywów. Ceny w crowdfundingu startują od 109$ (pełny komplet dochodzi aż do 849$).

Znalezione na: Kickstarter (realizacja w lipcu)


6. Aktualizacja dla Galaxy S23 Ultra

mobilna fotografia 60 galaxy s23 ultraSamsung szykuje kolejną aktualizację dla swojego najmocniejszego Androida. Koreański producent wydaje ulepszenia dla aparatów we flagowych Galaxy w miarę regularnie. Dobrze, że cały czas znajduje obszary, w których da się coś poprawić. Ostatni taki update przedstawiono kilka tygodni temu (być może nawet nie dotarł jeszcze do każdego posiadacza telefonu Samsung), a już słychać o kolejnym.

Ice Universe (popularny z Twittera tipster) przekonuje, że trwają prace nad tematem efektu halo w HDR. Beta oprogramowania ma potwierdzać ulepszenia przy słabszych warunkach świetlnych. Innymi słowy, dopracowanie nocnych ujęć.

Czytaj więcej o: Galaxy S23 Ultra


7. Leica Summicron w Xiaomi 13 Ultra

Od premiery topowej odmiany flagowej serii smartfonów Xiaomi nie minęło wiele czasu, więc chiński gigant stara się wykorzystać ten czas na promowanie swojej fotograficznej jednostki. Na kanałach społecznościowych wrzucono ostatnio filmik podsumowujący współpracę z Leica przy optyce Summicron. Pablo Acevedo Noda tłumacz w materiale, jak trudno jest uzyskać odpowiednią jakość przy produkcji tak małych soczewek. Zostały przygotowane w granicach limitów, no i ze specjalnymi warstwami do redukcji odblasków i ghostingu. Lubię oglądać takie materiały, mimo, że zdaję sobie sprawę, że ich główny wydźwięk jest marketingowy. Pokazują one jednak, jak obecnie wygląda inżynieria związana z budowaniem topowych modułów aparatów fotograficznych w sekcji smartfonów. Za rozwiązania biorą się firmy z długoletnim stażem w segmencie fotografii.   

Czytaj więcej o: Xiaomi 13 Ultra


Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)

Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. W ostatnich miesiącach dodawałem zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale nieregularnie i pomiędzy hardwarem z nowinkami funkcyjnymi dla aparatów. Uporządkowałem schemat i zrobiłem mały kącik dla tych prac. Będzie czytelniej. Poniżej krótka galeria najciekawszych obrazków wyłapanych na TT i IG:

8. #ShotOnNokia

Nokia nie jest może znana z wysokiej klasy aparatów w smartfonach, ale kiedyś (jeszcze za czasów Windows Phone) w ramach linii Pure budowała wyróżniające się telefony. Teraz w obrębie Androidów przechodzi kolejną, ale wyraźniejszą zmianę. Widać to zresztą po prowadzeniu kanałów społecznościowych. Producent należący do HMD Global publikuje w ramach #ShotOnNokia prace w ciekawszym wydaniu.


9. #CapturedOnHuawei

Huawei – w odróżnieniu od Nokii – jest w dziale mobilnej fotografii dobrze znany. Do tego jego smartfony od lat zdobywają szczyty rankingów agregujących najlepsze telefony do pstrykania zdjęć. Chińskiemu producentowi udaje się pod tym względem utrzymać wysoką jakość (aktualnie seria P60). W ramach #CaptureOnHuawei azjatycki gigant zaproponował trochę oklepany, ale lubiany motyw. Koty zawsze na propsie. Tutaj w ich ulubionych warunkach – ciemnościach.


10. Nocne #ShotOnOppo

Pozostajemy w mroku. Oppo też dodało w mediach społecznościowych kadry nocne, ale w pełni naturalne. #ShotOnOppo proponuje nocne, gwieździste niebo. W zasadzie to przypominając o kwietniowym konkursie #OppoNightLight. W maju powinniśmy poznać najlepsze prace. W przyszłym tygodniu załączę pewnie post.


11. Nocne #ShotOniPhone

Udało mi się w tym tygodniu zachować spójność przy wyborze zdjęć. Apple w jednym z postów na Instagramie również zauważyło nocną pracę. Efektowną, bo z perfekcyjnie obrysowanym kołem świetlnym.


12. #TeamPixel również nocnie

No i na koniec Google i jego software’owe sztuczki przy użyciu Pixeli. Zdjęcie gwiazd wykonane smartfonem amerykańskiego giganta wygląda IMO najlepiej. Szkoda, że nie określono, którym konkretnie.


13. Ostatnie foto smarthacki:

smarthacki maksymalne zbliżenie aparat iphoneOd kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i zapewne wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). Obecnie w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.


14. Czym „strzelam”?

iPhone 14 Pro i 14 Pro Max Dynamic IslandNo w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych właściwościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, że trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.

Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.

Załączam ostatnie zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022), ale powoli czas szykować aktualniejszą listę na 2023 rok.