mobilna fotografia 77 moto razr 40 ultra
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) #77 – Motorola Razr 40 Ultra (foto: motorola)

Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te smartfonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.

Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.

Już prawie osiemdziesiąt przeglądów za nami! Od jakiegoś czasu sygnowany oddzielnym logotypem (jeszcze nad nim popracuję). Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie nie tracą na czasie, więc zapraszam też do poprzednich artykułów.

mobilna fotografia 57 Michał Sitnik Huawei P50 Pocket

  • Xiaomi 13 Ultra dopiero na czternastym miejscu rankingu DxOMark! Dość daleko w zestawieniu
  • ASUS Zenfone 10 kolejnym smartfonem z sensorem 200 mega? Premiera pod koniec czerwca
  • iOS 17 pozwoli na rozpoznawanie zwierząt na zdjęciach
  • Sony Xperia Pro-I II może otrzymać dwa calowe sensory
  • vivo wychodzi z Polski (trudniej będzie o zakup dobrego fotosmartfona tej marki)
  • Apple z poradnikiem dot. udostępnianych albumów
  • są pierwsze konkretne przecieki nt aparatów Pixeli 8
  • jak zwykle kącik z najlepszymi zdjęciami z kanałów społecznościowych popularnych marek smartfonów

1. Xiaomi 13 Ultra w DxOMark

Gdy podczas chińskiej premiery pisałem o nowym Xiaomi 13 Ultra, byłem niemal pewien, że smartfon uzyska barierę 150 punktów w rankingu DxOMark. Zestaw fotograficzny w high-endowym flagowcu na papierze robił wrażenie. Wypadł jednak gorzej niż się spodziewałem (i sądzę, że nie tylko ja). Serwis specjalizujący się w analizach telefonów ocenił możliwości fotograficzne urządzenia i dał mu 140 punktów. To wynik pozwalający na uzyskanie dopiero czternastej pozycji w zestawieniu najlepszych fotosmartfonów.

Lista wad serwisu DxOMark jest dłuższa od tej z zaletami. Xiaomi 13 Ultra przegrało z flagowcami chyba wszystkich liczących się rywali. Model ma nawet gorszy wynik od Xiaomi Mi 11 Ultra sprzed dwóch lat. Dla przypomnienia pełna lista specyfikacji zestawu sensorów:

  • 50 mpx (Sony IMX989 1″, 23 mm) z OIS i dwustopniową przesłoną f/1.9 (lepszy efekt głębi/rozmycia/bokeh) i f/4.0 dla ostrzejszych. Senor ma oczywiście łącznie pikseli (12.5 mpx w 3.2µm)
  • 50 mpx z f/1.9 (Sony IMX858 1/2.51″, 12 mm) – ultra wide 122 stopnie z makro z 5 cm (AF)
  • 50 mpx z f/1.8 (Sony IMX858 1/2.51″, 75 mm ) – portretowe tele z optycznym 3.2x), OIS
  • 50 mpx z f/3.0 (Sony IMX858 1/2.51″, 120 mm) – peryskopowe tele 5x, OIS
  • selfie: 32 mega z f/2.0 z pikselami 4do1 (8 mpx)

Czytaj więcej o: Xiaomi 13 Ultra


2. ASUS Zenfone 10 z 200 mega?

ASUS próbuje utrzymać się wśród marek, które oferują w swojej ofercie smartfony, ale od kilku lat ich flagowiec stawia na kompaktowość, by trafić do konkretnej grupy klienckiej. Wiele osób narzeka na mały wybór topowych propozycji z mniejszym ekranem, więc tajwańska firma zaczęła celować właśnie w ten segment telefonów. Nowy Zenfone 10 ma kontynuować tę strategię. Producent zapowiedział datę premiery swojego Androida na 29 czerwca. Ponownie stawiając na niższy prób cenowy i mniejszą liczbę sensorów na tyle obudowy. Część specyfikacji już została potwierdzona. Na pokładzie na pewno znajdziemy najmocniejszego obecnie Snapdragona 8 Gen 2. Można być też pewnym poprawek w zakresie mobilnej fotografii (mimo mniej licznego zestawu aparatów).

Niektóre źródła wskazują na zastosowanie w Zenfonie 10 dwustumegapikselowej matrycy i „sześcioosiowego” gimbala. Na pierwszych grafikach niewiele widać. Właściwie tylko przód telefonu. Myślę, że urządzenie ponownie będzie bazowało na tylko dwóch sensorach, więc oba mogą mieć konkretne właściwości. Możliwe, że właśnie dlatego spekuluje się o sensorze 200 mpx. Trudno w tej chwili jeszcze cokolwiek przewidywać, ale powyższe plotki mają sens. Do prezentacji jeszcze dwa tygodnie, ale może do tego czasu ASUS zdradzi jakieś detale na temat swojego nowego modelu?


3. iOS 17 z rozpoznawaniem zwierząt na zdjęciach

iPhone 14 Pro i 14 Pro Max Dynamic Island
iPhone 14 Pro (foto: apple.com)

iOS 17 zostało zapowiedziane na zeszłotygodniowym WWDC. Apple przedstawiło nowości związane z nową odsłoną systemu na iPhone’y. Część z informacji dociera do mediów z małym opóźnieniem. Najgłośniej było o głównych ulepszeniach. Powoli dowiadujemy się o tych drobniejszych. Przykładem będzie jedna z opcji dostępnych w aplikacji Zdjęcia, gdzie docierają materiały z aparatów smartfona Apple.

Oprogramowanie w rolce będzie potrafiło rozpoznawać zwierzęta. Dotychczas natywna apka rozpoznawała osoby. Rozwiązanie zostało odkryte w wersji beta iOS 17. Testerzy już sprawdzają funkcję. Ma ona działać podobnie do aktualnej, czyli ułatwiać wyszukiwanie ujęć z naszym zwierzakiem oraz ich agregowanie w konkretnym zbiorze.


4. Xperia Pro-I drugiej generacji z dwoma sensorami 1″?

Sony Xperia Pro-I debiutował pod koniec 2021 roku jako jeden z nielicznych smartfonów wyposażonych w calowy sensor fotograficzny. Spekuluje się już na temat jego następcy. Pisałem o tym zresztą w którymś z poprzednich przeglądów tygodnia. Najwyższy czas na drugą generację high-endowego modelu stricte pod cele fotograficzne (i rejestrowanie video). Im bliżej daty potencjalnej premiery, tym każde nowe info z przecieków wydaje się bardziej wiarygodne. W sieci pojawiały się już szkice telefonu japońskiego giganta, a nawet wizualizacje na ich podstawie (m.in. te widoczne w załączonym tweecie).

Na podstawie rysunków specjaliści sugerują obecność podwójnego sensora 1″ w Xperii Pro-I II. Dwa „oczka” są znacznie większe i faktycznie mogą oznaczać wykorzystanie dwóch matryc o calowej przekątnej („1.0″ Type”). Wciąż to tylko przypuszczenia i nakręcanie tematu, ale może coś w tym jest? Smartfony z pojedynczym aparatem o calowym charakterze to wciąż rzadkość (tylko kilka modeli), więc zastosowanie podwójnego byłoby naprawdę wyjątkowe.


5. Vivo z aktualizacjami i… wyjściem z Polski

vivo x90
vivo X90 (foto: vivo)

Podobały wam się ostatnie fotograficzne propozycje vivo? Mi bardzo (choć nie dane mi było potestować smartfonów, choć starałem się o wypożyczenie któregoś flagowca od agencji PR reprezentującej chińską markę w Polsce). Vivo niestety opuszcza nasz rynek, więc o zakup niezłego Androida tej marki będzie w Polsce trudniej. Gwarancja i wsparcie aktualizacji dla obecnych klientów pozostaną, ale producent rozwiązał umowy z oficjalnymi dystrybutorami, więc nowym użytkownikom pozostanie zakup urządzenia nieoficjalnymi kanałami (a tu o wsparcie i serwis znacznie trudniej).

Cóż, złe wieści, ale ostatnio producent wycofywał się też z innych europejskich krajów, m.in. Niemiec. Wciąż nie do końca wiadomo z jakiego powodu. Mówi się coś o naruszeniach patentowych, ale nie to nie jest jeszcze potwierdzone.

Jeszcze wrócę na moment do aktualizacji. Marka zapowiedziała update dla vivo X90 oprócz łatek bezpieczeństwa i kilku poprawek optymalizacji/stabilności dostarcza też ulepszenia w zakresie aparatu:

  • optymalizacja przejrzystości ujęć w trybie Super Night Mode dla selfie
  • optymalizacja ogólna dla lepszego wykorzystania aplikacji aparatu

6. Udostępnianie albumów (poradnik Apple)

Apple opublikowało na swoim jutubowym kanale kolejny poradnik. Tym razem dotyczący udostępniania albumów w aplikacji Zdjęcia. Od dłuższego czasu gigant z Cupertino poszerza bazę krótkich filmików w ramach wsparcia technicznego dla swoich urządzeń. W ponad trzyminutowym video Apple tłumaczy usługę Albumy udostępniane. Przypomina jak tworzyć albumy, dodawać do nich zdjęcia/video oraz jak udostępniać je wybranym osobom. W udostępnionych albumach możliwe jest dodawanie zdjęć i filmów przez innych użytkowników, więc jest szansa na współdzielenie galerii i jej uzupełnianie (lub nawet komentowanie). Udostępniany album może liczyć nawet 5000 zdjęć/video.


7. Przecieki na temat aparatów Pixeli 8

Premiera smartfonów Pixel 8 i Pixel 8 Pro dopiero w październiku (przynajmniej tak to zwykle bywało), więc już czas na precyzyjniejsze przecieki na temat kolejnych flagowców Google. Serwis Android Authority dotarł do informacji na temat specyfikacji modułów fotograficznych ósmej generacji Pixeli.

Google Pixel 7
Google Pixel 7 (foto: Google)

Według pierwszych konkretnych wieści aparat główny w obu telefonach otrzyma poprawiony sensor 50 megapikseli (nowy ISOCELL GN2 od Samsunga zastąpi ISOCELL GN1 z Pixeli 7). Pixele 8 utrzymają 12-megapikselowy Sony IMX386 (ultra wide), ale z nieco szerzszym polem widzenia (0.55x vs 0.67x).

Pixel 8 Pro skorzysta z nowego sensora Sony IMX787 w rozdzielczości 64 megapikseli. Ten ultraszerokokątny obiektyw ma oferować 0.49x. Aparat do tele pozostanie ten sam. Będzie to Samsung GM5 z 48 mega i optycznym 5x. Ostrzenie zyska na nowym czujniki ToF 8×8. Z przodu oba Pixele 8 mają oferować te same możliwości hardware’owe tj. 11-megapikselowy sensor Samsung 3J1. Potwierdzają się też plotki na temat czujnika temperatur obok aparatu selfie w Pixelach 8 Pro.

Są też informacje na temat softu, czyli jednego z ważniejszych elementów wyróżniających możliwości fotograficzne Google. Oprogramowanie ma automatycznie dobierać ustawienia LED (flash), by ograniczyć prześwietlenia przy zdjęciach i video rejestrowanych w trudniejszych warunkach świetlnych. Nowością ma być też segmentacja sceny, a więc dopieszczanie poszczególnych warstw planu przy użyciu narzędzi AI. Nagrania video mają skorzystać z nowego trybu kinowego z lepszym rozmyciem bokeh.


Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)

Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. W ostatnich miesiącach dodawałem zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale nieregularnie i pomiędzy hardwarem z nowinkami funkcyjnymi dla aparatów. Uporządkowałem schemat i zrobiłem mały kącik dla tych prac. Będzie czytelniej. Poniżej krótka galeria najciekawszych obrazków wyłapanych na TT i IG:

8. Realme z własnym konkursem fotograficznym

Dzisiaj każdy z producentów stara się odpowiednio promować fotograficzne możliwości swoich smartfonów, a jak zrobić to najlepiej, jak nie galeriami najlepszych zdjęć pochodzących z czujników oferowanych urządzeń? Realme ma dopiero pięć lat, ale już oferuje telefony potrafiące wykonywać niezłej jakości zdjęcia. W związku z tym podjęło się organizacji własnego konkursu fotograficznego. Chiński producent zorganizował go w letniej porze, choć zgłoszenia wystartowały już 8 czerwca. Do 20 sierpnia można zgłaszać swoje prac. Do końca tego miesiąca, czyli jeszcze w wakacje ogłoszony zostanie zwycięzca.

Warto zaznaczyć, że #PhotographyContest w ramach Shot on Realme obejmuje trzy tematy. Każdy dla nowego miesiąca. Jako pierwszy (czerwiec) proponowany jest temat „Corners of the City”, czyli tematyka miejska. Dwie kolejne nie są jeszcze odsłonięte. Konkurs jest promowany hasłem #ZoomtotheNextLevel, więc niewykluczone, że w lipcu lub sierpniu trzeba będzie pstryknąć coś ze zbliżeniem. Realme planuje wyróżnić na pięciu poziomach. Każdy wygrany otrzyma Realme 11 Pro+ 5G (wkrótce premiera całej serii w Europie). Pierwsze miejsce dodatkowo z nagrodą pieniężną – 3000$.


9. #ShotOnSnapdragon

Dawno nie dodawałem postów od Qualcomm. Od kilku miesięcy producent chipsetów promuje zdjęcia wykonane telefonami wyposażonymi w Snapdragony. Układy te zajmują się obrazowaniem, więc mają ogromne znaczenie przy finalnym efekcie. Tym razem w ramach #ShotOnSnapdragon fotki zwierzaków. Jak zwykle podpowiem – dodawajcie modele smartfonów, którymi wykonano zdjęcia. Qualcomm, co wam szkodzi sprecyzować te informacje?


10. #ShotOnOnePlus

Czy wrzucałem już w swoich przeglądach prace z telefonów OnePlus? Nie pamiętam. Rzadko widzę tego typu posty na kanale tej marki. Załączony tweet też nie pochodzi z serwisów chińskiej marki, ale został przez nią retweetowany, a więc wyróżniony. Słusznie, bo faktycznie ważka uchwycona w makro całkiem nieźle! Jak na smartfon.


11. #CapturedOnHuawei (P60 Pro)

Huawei zachęca do podsyłania zdjęć w ramach #HUAWEIXMAGE Awards (@huaweixmageawards na Instagramie). Dwa poniższe zdjęcia wykonano nowym Huawei P60 Pro, czyli smartfonem aktualnie liderującym rankingowi DxOMark.


12. #ShotOnOppo (Find X6 Pro)

Oppo miał ostatnio gorący sportowo okres (jako sponsor Ligi Mistrzów i Rolland Garros), więc posty ze zdjęciami ginęły trochę pośród wrzutek związanych z finałem z udziałem Manchesteru City i Interu Mediolan oraz pojedynków na mączce paryskich kortów (przy okazji: gratulacje dla Igi!). Wczoraj Oppo powróciło do publikacji zdjęć wykonanych najnowszym flagowcem – modelem Find X6 Pro (wiceliderem rankingu DxOMark. Tym razem galeria z zorzą w roli głównej. Plus dla marki za dodawanie ustawień aparatu przy poszczególnych zdjęciach.


13. #HONORMagicMoments

Honor przejmuje pałeczkę Huawei, przynajmniej w tych regionach, w których wcześniej królował Huawei (jeszcze przed banami). W zakresie mobilnej fotografii też radzi sobie śmiało (ma kilka naprawdę efektownych fotograficznie flagowców). Ostatnim zdjęciem producent przypomina o #HONORMagicMoments, czyli galeriach poprzedniej edycji konkursu fotograficznego (link w załączonym niżej poście). Kadr, w którym przy ujmowaniu widoku lepiej wyłączyć HDR.


14. #XiaomiMasterClass z Xiaomi 13 Ultra

Mogłem tu wrzucić jedno ze zdjęć promowanych przez Xiaomi na Twitterze, ale na oficjalnym kanale marki pojawił się ciekawszy post. Chiński gigant szykuje roczny kurs mobilnej fotografii we współpracy ze swoim strategicznym partnerem, czyli marką Leica. Wspólnie z „Leica Akademie Instructors” uruchomiony będzie #XiaomiMasterClass. Niestety online, ale tak też można się sporo nauczyć. Jeszcze nie sprecyzowano kiedy ruszy, ale zaznaczono, że głównymi beneficjentami będą posiadacze topowego Xiaomi 13 Ultra.


15. #ShotoniPhone (48 mega)

iPhone’y 14 Pro zyskały sensor w rozdzielczości 48 megapikseli (podobnie jak tegoroczne Xperie). Matryce dobrze znane w Androidach już od lat. Apple wdraża pewne standardy wolniej od konkurencji, ale trzyma się swojej strategii – także w ramach promocji poszczególnych „nowości”. W tym tygodniu amerykańska marka opublikowała pracę podkreślającą wysoką szczegółowość zdjęć w wyższej rozdzielczości. Dzięki nim na obrazach znajduje się więcej detali. Widzicie kobietę ukrytą na zdjęciu?


16. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na Insta zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi smartfonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG:


17. Ostatnie foto smarthacki:

smarthacki maksymalne zbliżenie aparat iphoneOd kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i zapewne wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). Obecnie w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.


18. Czym „strzelam”?

iPhone 14 Pro i 14 Pro Max Dynamic IslandNo w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych właściwościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, że trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.

Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.

Załączam ostatnie zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022), ale powoli czas szykować aktualniejszą listę na 2023 rok.