wearables 57 garmin instinct 2X solar
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #57

Mamy wtorek, a to dzień dla wearables. Mam dla was kolejne wieści z działu ubieralnej elektroniki. Nie tylko smart zegarków, trackerów fitness, czy inteligentnych okularów, ale też wielu innych noszonych czujników. Przeważają oczywiście te wymienione, ale prawie w każdym tygodniu udaje mi się znaleźć coś wychodzącego poza typowe rozwiązania. Urządzenia wearables stanowią już sporą grupę urządzeń, więc należy im się adekwatna uwaga. Załączam też przekierowanie do poprzedniego zestawienia.

W każdym nowym przeglądzie znajdziecie informacje o najciekawszych premierach, zapowiedziach, ale też przeciekach na temat nadchodzących gadżetów.

Na początek każdego wpisu kącik z listą drobnych ciekawostek (wypatrzonych w sieci):

  • Michał Sitnik avatarMicrosoft zaktualizował swoje gogle AR HoloLens 2 do Windows 11
  • system watchOS 10 ma być największym updatem od początku istnienia Apple Watchy
  • nadchodzące gogle/okulary AR od Apple otrzymają ćwiczenia i aktywności (czyżby programy treningowe?) | wg Gurmana
  • smart zegarki Samsung Galaxy Watch6 Pro przywrócą obrotowy pierścień sterowania (poprzednia generacja zrezygnowała z tej opcji – jest tylko wirtualna)

1. Fitbit Sense 2 na moim nadgarstku (testy tygodnia)

Michał Sitnik Fitbit Sense 2

Coś nie idzie mi testowanie Fitbit Sense 2 (idzie do mnie drugi model). Sportowy smartwatch został doładowany rozwiązaniami Google – nowego właściciela Fitbit, ale coś właśnie te rozwiązania nie pozwalają mi skończyć podsumowania analizy całościowej urządzenia. Ani Mapy Google, ani płatności przez Google Portfel nie funkcjonują. Cały czas jestem w kontakcie z przedstawicielami marki w Polsce, ale coś nie udaje się rozwiązać problemu. Załączam linki do tej części testów, które już wykonałem i z których jestem zadowolony, natomiast brakuje jeszcze oceny inteligentnych funkcji. Przy okazji tej recenzji przygotuję też pewien schemat testów dla kolejnych zegarków, by łatwiej było je ze sobą porównywać.

Czytaj więcej:

I jeszcze porcja aktualnych danych zebranych przez mój tracker w ostatnim tygodniu:

  • 67 – tyle km (pieszo) zrobiłem w ostatnie 7 dni
  • 415 – tyle pięter pokonałem w ostatnie 7 dni (nie korzystam z windy) – jednego dnia aż 345 (wizyta w parku wodnym ze zjeżdżalniami)
  • 98000 – tyle kroków przeszedłem w ostatnie 7 dni
  • 61 – takie średnie tętno spoczynkowe wskazuje mi zegarek
  • 2624 – tyle kcal dziennie (średnio) spalał mój organizm w ostatnich 7 dniach

2. Samsung Galaxy Watch 4 (właśnie testuję)

Fitbit Sense 2 opiera się instalacji dodatkowych aplikacji (głównie tych od Google), więc skierowałem wzrok na inny zegarek z systemem amerykańskiego giganta. Trafiła na fajną promkę w Media Markt i kupiłem Galaxy Watch 4 44mm z LTE za 550 zł netto. Prawda, że żal nie wziąć? Najnowszy Wear OS 3 z praktycznie wszystkimi rozwiązaniami, smart funkcje od Samsunga, a do tego modem eSIM. Co prawda przesiadałem się na iPhone’a, ale Androidy testuję bardzo często, więc smartwatch na pewno mi posłuży (m.in. do głębszego dostępu do platformy Wear OS). Moduł eSIM pozwoli korzystać z zegarka niezależnie.

Aha, w promce był tylko jeden kolor, ale akurat subiektywnie najładniejszy. W info o promocji zaznaczono, że możliwa dostępność wyłącznie powystawowych, ale mi się udało trafić na nóweczkę (i jeszcze z bezpłatnym nałożeniem żywicznej warstwy na ekranik!). Niezły deal? 🙂 Będę testował model i niebawem publikacja testu (zaraz po Fitbicie). Na razie nie działa mi tylko ciśnieniomierz – wymaga doinstalowania apki, ale coś w telefonie Xiaomi jej nie odpala.

Wyróżniam za: bogaty zestaw analiz fitness i zdrowia oraz płynnie działający Wear OS (przynajmniej na razie – zobaczymy jak będzie potem)

Czytaj więcej o: Galaxy Watch 4


3. iFi Go Pod – DAC dla słuchawek IEM

Mogłem śmiało wrzucić ten gadżet do sekcji wearables, ale miałem tam już wcześniej przygotowany inny materiał. iFi Go trafia zatem do projektu tygodnia, bo właściwie za taki można go uznać. iFi Audio przygotowało bardzo ciekawy wzmacniacz (przenośny DAC) dla słuchawek typu IEM (przewodowych monitorów dousznych) stała się najlepiej brzmiącymi słuchawkami typu TWS (prawdziwie bezprzewodowych).

Odłączamy od słuchawek przewód, wtykamy wzmacniacz iFi Go pod, parujemy przez Bluetooth i już! iFi przygotowało sześć zestawów wspólnie z kilkoma partnerami. Kompatybilność BT wspiera kilka wysokiej jakości protokołów/kodeków, m.in. LDAC i LHDC (HWA) przy 32 bit/96 kHz. W smartfonach potrzebny będzie odpowiedni Snapdragon Sound. Można korzystać też z 24-bitowych aptX HD i aptX Adaptive od Qualcomm. Nie zabraknie też aptX Low Latency, standardowego aptX, AAC i SBC. Jest jeszcze więcej ciekawych rozwiązań dla audiofila, ale nie sposób zawrzeć wszystko w krótkiej notce.

Dodam tylko na koniec, że zestawy Go pod są limitowane do 1000 sztuk, a najtańsza z propozycji została wyceniona na 799$ (najdroższa na aż 1399$). Same wzmacniacze to koszt 399$ (jeśli korzystacie już ze słuchawek IEM).

Wyróżniam za: high-endowe właściwości audio w przeróbce IEM do TWS


4. Xiaomi Smart Band 8 (wearable tygodnia)

xiaomi smart band 8Mi Bandy już dawno wyrobiły sobie markę. Ich ostatnie generacje dysponują mnóstwem funkcji, fajnym designem i stosunkowo atrakcyjną ceną. Czas na ósmą generację naręcznego trackera Xiaomi. Przy okazji prezentacji Xiaomi 13 Ultra odbyła się też premiera Xiaomi Smart Banda 8. Zmian hardware’owych nie ma zbyt wielu. Uwagę skoncentrowano na estetyce. Producent rozwinął ofertę akcesoriów i to nie tylko samych pasków, ale też alternatywnych dla naręcznego noszenia rozwiązań, np. naszyjnika czy mocowania na but. Personalizacja bardziej biżuteryjnymi odmianami pasków i bransoletek przyciągnie wzrok zwłaszcza pań.

Wyróżniam za: bogatą ofertę akcesoriów i pasków (nowe postrzeganie gadżetu)

Czytaj więcej o: Xiaomi Smart Band 8


5. Smartband Huawei Band 8 (Chiny)

wearables 57 huawei band 8Nie tylko Xiaomi pokazało w minionym tygodniu swój smartband. Także Huawei odświeżyło hybrydowy smartwatch. Niestety również z myślą o rodzimym rynku, przynajmniej na początek. Huwei Band 8 pojawia się na rynku dość szybko po poprzedniku. Ósma generacja odświeżyła gadżet, m.in. odchudzając konstrukcję (9 mm w profilu i tylko 14 gramów).

Budżetowy fitness tracker wykorzysta kilka technologii monitorowania ruchu i zdrowia z droższych zegarków Huawei (m.in. HRV, sen i SpO2). Nie ma co prawda wbudowanego GPS, ale tutaj producent ma jeszcze nieco droższego Huawei Watch Fit 2 z lokalizowaniem.

Wearable ma niezłe specyfikacje przy zachowaniu rozsądnej ceny:

  • ekran: AMOLED 1.47 cala (spory jak na smartband)
  • personalizacja: trzy wykończenia i ponad 1000 tarczek (choć większość niezbyt atrakcyjna). Część przygotowana do wyświetlania w trybie Always On Display
  • nawet 2 tygodnie pracy na jednym ładowaniu
  • analizy TruSeen 4.0 (praca serca), TruSleep 3.0 (sen), TruSport i pulsoksmetria
  • analiza ponad 100 trybów/aktywności
  • jest wbudowany chip NFC, ale w Europie nie widziałem go w użytku

Cenowo jest świetnie, przynajmniej w Chinach, gdzie producent proponuje Huawei Band 8 za ledwie 269 juanów (model bez NFC). To niewiele więcej od Xiaomi Smart Banda 8 (249$). Czy smartband od Huawei pojawi się na Starym Kontynencie?

Wyróżniam za: bogaty zakres funkcji przy zachowaniu budżetowej ceny, ekran AMOLED i długi czas pracy


6. Casio G-SHOCK DW-D5600 w retro stylu

Casio G-SHOCK DW-D5600
foto i źródło informacji: wareable.com

Pamiętacie niedawny deal Casio z Polarem? W marcu obie marki przygotowały model G-SQUAD GBD-H2000, w którym analizami ruchu zajął się ten drugi z partnerów. Teraz firmy mają kolejną jednostkę Powered by Polar. G-SHOCK DW-D5600 jest jednak bardziej retro. Zegarek powstał w ramach okrągłej rocznicy, którą obchodzą G-Shocki. W zeszłym roku linia skończyła 40 lat! Nowy model ma oktagonalny kształt koperty i dwa zmienne bezele.

Analizami pracy serca zajęły się algorytmy Polara (Running Index, Cardio Load, Energy Sources i Nightly Recharge). W odróżnieniu od wcześniejszego modelu, tutaj nie ma wbudowanego GPS. Lokalizowanie uzyskamy po sparowaniu z telefonem. Jest też mniej trybów fitness. W sumie cztery: bieg, chód/spacer, gym i interwały. Czas pracy smartwatcha został ustalony na około tydzień, ale sam czas będzie wskazywany znacznie dłużej, bo jest jeszcze solarne doładowanie. Wystarczą dwie godziny ekspozycji, by godzina widniała przez siedem kolejnych dni (oczywiście aktualna :P). Casio wyceniło G-SHOCKa DW-H5600 na 269-389£ zależnie od wariacji.

Wyróżniam za: retro stylistykę na czterdziestolecie G-shocka


7. Citizen CZ Smart PQ już dostępny

Citizen CZ Smart PQZaprezentowany cztery miesiące temu (chyba na CES 2023) smart zegarek Citizen z Wear OS 3 jest już dostępny. Producent wprowadził go w końcu do sprzedaży. Największym wyróżnikiem naręcznego urządzenia ma być wykorzystanie technologii NASA w kwestii oceny samopoczucia (testowaną na astronautach z wykorzystaniem AI z IBM Watson). 10-dniowe analizy snu mają ocenić nasz okołodobowy rytm, by poprawniej wskazywać najlepszy dla organizmu moment skupiania i gotowości.

Nowa seria obejmuje w sumie trzy odmiany modelu: Sport Touchscreen, Casual Touchscreen oraz Hybrid (ten bez Wear OS).

Wyróżniam za: wdrożenie technologii NASA do pomiarów i nowy Wear OS 3

Czytaj więcej o: Citizen CZ Smart PQ


8. Marvel Move (fitness tygodnia)

Na rynku znajdziemy mnóstwo trackerów do motywowania nas do ruchu, ale nie na wszystkich to działa. Wearables mobilizują do większej aktywności zwykle już bardziej usportowionych. Brakuje rozwiązań, dzięki którym aktywizowani będą ci bardziej oporni. Rozwiązaniem może być Marvel Move, dzięki której fitness zyskał element gamifikacji. Grywalizacja to pojęcie już znane, ale rzadko stosowane. Najczęściej wśród dzieci. To w wearables dla najmłodszych pojawiają się sztuczki zachęcające do ruchu. Co powiecie na współpracę z komiksowymi bohaterami Marvela?

Marvel Move to nic innego jak bardziej interaktywny program treningowy w formie aplikacji ZRX na smartfon. Apka zachęci do spacerów, biegu, a nawet jogi poprzez interaktywne historie. Pomocne będą wygodne słuchawki, przez które dotrą do uszu motywujące komunikaty. Podobne wyzwania już widziałem w sklepikach na smartfony, więc to nic nowego, ale marvelowski format może przyciągnąć więcej chętnych. Na początek do dyspozycji będzie pięć opowiadań z udziałem Lokiego oraz Thora, Hulka, X-Menów, Daredevila i Doctor Strange’a. Niestety nie za darmo i pewnie nie w każdym regionie.

Wyróżniam za: gamifikację sprzyjającą ruchowi


9. Czujnik temperatury w Galaxy Watch 5

O czujniku temperatury we współpracy z Natural Cycles w Galaxy Watch 5 już informowałem. Zegarki Samsunga otrzymują w końcu aktualizację, dzięki której pomiary temperatury skóry przez podczerwone światło są w końcu aktywne. Wśród państw nie zabraknie oczywiście Polski. Update powinien docierać również na zegarki dostępne w naszym kraju. Odczyty powinny działać automatycznie i chyba głównie w nocy. Skorzystają głównie panie, bo większość analiz dotyczy cyklu menstruacyjnego. Ogólne odczyty ciepła też powinny być dostępne, ale nie można ich porównywać do termometrów.

Wyróżniam za: aktywację obiecanego czujnika temperatury skóry

Czytaj więcej o: Galaxy Watch 5


10. Podgląd z kamerek na zegarkach Wear OS

Bawię się ostatnio apką Google Home na moim Galaxy Watchu i mam nadzieję, że długie wczytywanie mojego panelu to tylko kwestia bety i w finalnej wersji będzie szybciej. Mocno mi na tym zależy, bo chciałbym jednak z poziomu nadgarstka szybciej kontrolować swój smart home (niż sięgając po telefon). Apropos Wear OS, Google ogłosiło właśnie, że ich zegarkowy systemik zyska powiadomienia z kamerek i dzwonków do drzwi z trybem monitoringu, dzięki czemu zobaczymy obraz bezpośrednio na ekraniku smartwatcha. Na start Nesty w modelach od 2021 roku.

Wyróżniam za: kolejny update Google Home w wersji na nadgarstek


11. xMEMS Labs bez ruchomych głośniczków

Czy czeka nas rewolucja na rynku słuchawek? xMEMS Labs ma nadzieję na zmiany. Zaproponowało właśnie nową konstrukcję mikroukładów, w których nie ma typowej cewki i membrany przez nią poruszanej (i ogółem magnesów). Ma to dać niższe koszty produkcji, ale też mniejsze i trwalsze wnętrze. Według twórców audio ma być porównywalne z klasycznym podejściem, ale jak czytam komentarze w sieci, raczej ciężko będzie o aż takie efekty. Przypomnę, że obecne rozwiązania mają już chyba ze sto lat, więc jakieś zmiany to zawsze coś ciekawego dla całej branży. Nowe Montara Plus zaoferuje najwyższą moc wyjściową, natomiast Skyline Dynamicvent odpowiednią wentylację. Cowell ma być właściwie najmniejszym głośniczkiem jaki da się obecnie wyprodukować. Bez ruchomych części system powinien być faktycznie wytrzymalszy. Słuchawki mają być nawet do 90% lżejsze od klasycznych odpowiedników. Mnie bardziej zastanawia, jakie korzyści nowe technologie dadzą słuchawkom TWS, które bazują na streamingu.

„Specjaliści” już krytykują rozwiązanie, ale pomyślmy o zaletach. Są obszary, w których mniejsze i trwalsze moduły będą miały większe znaczenie. Gdzie konkretnie? Oprócz słuchawek True Wireless Stereo skorzystają też hearables w postaci aparatów słuchowych, smart okulary, słuchawki do spania, czy gogle AR/VR.

Wyróżniam za: próbę zmian w technologiach, które mają już swój wiek (dosłownie!)


12. B&O Beoplay EX Atelier Editions Collection

I na sam koniec (nie licząc regularnie dołączanego w stopce zestawienia najlepszych smart zegarków) specjalna edycja słuchawek TWS od Bang & Olufsen. Jako taki mini bonus. Marka przygotowała różową wersję Beoplay EX Atelier Edition Collection. Konkretnie wariant Peach Pink. Kierowany raczej do damkiej części klientów. Producent przy produkcji swojej elektroniki skupia się nie tylko na dźwięku, ale i designie. W tej opcji słuchawki są jasne z różowymi wstawkami. Więcej różu znalazło się w transporterku z bankiem energii.

Wyróżniam za: rozwijanie oferty o kolejne edycje kolorystyczne


13. Najciekawsze smartwatche (2023)

Galaxy Watch 4 update 2022
Foto: samsung.com

Jak zwykle na zakończenie przypomnienie o moim subiektywnym podsumowaniu najciekawszych smart zegarków, które w 2023 roku rywalizują o uwagę klienta. Raczej tego z zasobniejszym portfelem. Przygotowałem listę modeli z wyższej półki, ale w szerokim spektrum cenowym (ale też funkcyjnym). Wybrałem najlepsze propozycje dla sportowców, czy podróżników, ale też osób kierujących się estetyką, no i oczywiście praktycznością. Zestawienie będę się starał w ciągu roku aktualizować.

Czytaj więcej o: najciekawsze smartwatche na rynku (2023)