Honor Magic 6
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) #107 – Honor Magic 6 (foto: Weibo)

Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te smartfonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.

Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.

Jest! Setny przegląd za nami! To już kolejny cykl na moim blogu, który przekracza tę symboliczną barierę. Z tygodnia na tydzień z coraz bogatszymi zasobami, co potwierdza, że w mobilnej fotografii dzieje się coraz więcej. Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie wcale nie tracą na czasie, więc zapraszam też do przejrzenia wcześniejszych artykułów.

  • Michał Sitnik Instax SQ40debiutuje seria Oppo Find X7 (model Ultra pierwszym z podwójnym teleobiektywem w peryskopie)
  • HyperTone Image Engine dla starszych smartfonów Oppo
  • debiutuje seria Honor Magic6 (ale o niej szerzej dopiero w przyszłym tygodniu)
  • testuje Honor 90 z aparatem 200 mega
  • prezentacja Realme 12 Pro jeszcze w styczniu
  • ASUS ROG Phone 8 to pierwszy gamingowy smartfon z teleobiektywem
  • Oppo imagine IF – startuje kolejny konkurs fotograficzny Oppo (8 stycznia – 28 lipca)
  • co nowego w iPhone’ach 16 Pro i iPhone’ach 17 według Ming-Chi Kuo?
  • jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek

1. Oppo Find X7 Ultra – podwójny peryskop

Potwierdziły się informacje na temat podwójnego teleobiektywu w peryskopowym wydaniu w smartfonie Oppo Find X7 Ultra. Chiński producent przygotował pierwszy na świecie telefon z tego typu układem podwójnym. High-endowa odmiana telefonu otrzymała cztery aparaty po 50 megapikseli. Wszystkie z bardzo interesującymi właściwościami i kilkoma nowymi technologiami. Na początek parametry:

  • 50 mpx z f/1.8 (sensor wide 23mm), typ 1.0″ Sony LYT-900, z wielokierunkowym PDAF, laserowym AF i OIS
  • 50 mpx z f/2.0 (obiektyw ultrawide 123˚), 1/1.95″ Sony LYT-600, z PDAF i makro z 4 cm
  • 50 mpx z f/2.6 (peryskopowy teleobiektyw 65mm), 1/1.56″ Sony IMX980, z optycznym zbliżeniem 2.8x, wielokierunkowym PDAF (25cm – nieskończoność) i OIS
  • 50 mpx z f/4.3 (peryskopowy teleobiektyw 135mm), 1/2.51″ Sony IMX858, z optycznym zbliżeniem 6x, Dual-Pixel PDAF (35cm – nieskończoność) i OIS
  • selfie: 32 mpx z f/2.4 (sensor wide 21 mm), 1/2.74″ z PDAF

Oppo Find X7 Ultra

Więcej o całym potencjale fotograficznych rozwiązań tego Androida napisałem w oddzielnym wpisie (przekierowanie na końcu). Tutaj tylko kilka skrótowych konkretów:

Główny aparat do druga generacja sensora Sony LYT-900 o przekątnej typu 1″ (czyli prawie calowej). Matryca japońskiej marki jest oszczędniejsza i oferuje o 50% mniej odbić w optyce. Z kolei ultraszerokokątny aparat ma dodatkowo tryb makro z ostrzeniem z 4 cm (to nie żaden rekord, ale warto mieć w zanadrzu i taką opcję). To ponoć najszybszy ultra wide tej klasy.

  • Sony IMX980 z optycznym 3x jest „trzy razy większy od konkurencji”. Ma rozwiązania „Prism OIS”, 65 ogniskową i AF 25 cm, co sprawdzi się przy fotografii portretowej z lepszym efektem Bokeh
  • Sony IMX858 to z kolei zbliżenie 6x (135 mm) i ostrzeniem łapiącym z 35 cm. Z zoomem wspieranym algorytmami AI uzyskamy nawet 12x zoom i dobrej jakości ekwiwalent 14-270mm

Warto jeszcze nadmienić, że w zasobach Oppo Find X7 są rozwiązania dopracowywane wspólnie z Hasselblad. Oppo oferuje też kilka technologii poprawiających przetwarzanie danych: HyperTone Camera System, HyperTone Image Engine i Hasselblad Master Mode.

Czytaj więcej o: Oppo Find X7


2. HyperTone Image Engine dla starszych smartfonów Oppo

Silnik HyperTone Image Engine, który zadebiutował wraz z Oppo Find X7 pojawi się też w zasobach wcześniejszych smartfonów chińskiej marki. Podczas prezentacji telefonu producent zapowiedział, że opracowywane od dwóch lat oprogramowanie do przetwarzania efektów HDR i kilku dodatkowych elementów mobilnej fotografii będzie dostępne też na nieco starszych telefonach z Androidem. Konkretnie składanych Oppo Find N3 i N3 Flip oraz Reno11 Pro.

oppo find x7 ultra sample

O czym w ogóle mówimy? HypeTone Image Engine to rozwiązania przyszykowane specjalnie dla skoncentrowanych na fotografii telefonach Oppo. Silnik będzie działał na mocniejszych jednostkach, które będą zdolne do przetwarzania danych sygnału obrazu (nie tylko chyba jego). Algorytmy korzystają m.in. z potencjału Sztucznej Inteligencji dla plików RAW. Umożliwiają korekcję jasności pikseli w specjalnej technologii. Silnik ma poprawić jakość o 30% (przejrzystość) przy jednoczesnej redukcji szumów o 60%. Cały proces ma utrzymywać naturalność obrazu po przetwarzaniu komputerowym, które często pozostawia pewne artefakty. Najczęściej w postaci prześwietlenia, czy nadmiernej ostrości.

Załączyłem próbkę obrazu, która pokazuje ostrość nawet na pojedynczych włosach. Zakładam, że część potencjału HyperTone Image Engine również ma związek z takimi efektami (np. odciążąjąc pewne procesy związane z momentem ostrzenia obrazu).


3. Honor 90 i jego natywna apka aparatu

Od grudnia testuję model smartfona Honor 90, którego główne sensory fotograficzne już w poprzednich przeglądach przedstawiałem. Napisałem sporo o aparacie 200 megapikseli, ale i frontowym czujniki 50 mega do ujęć selfie. Teraz chciałbym krótko przedstawić ogólne właściwości natywnej aplikacji aparatu tego telefonu. Choć mówimy o klasie Androida ze średniej półki to muszę przyznać, że zaoferowane oprogramowanie do celów fotograficznego zostało wyposażono bardzo szeroko. Postaram się przedstawić wszystkie najważniejsze opcje dostępne w telefonie. Przynajmniej pokrótce.

Michał Sitnik Honor 90

O części już wspominałem przy okazji wspomnianych testów sensorów 200 i 50 mpx, ale o nich krótko zbiorczo tutaj również będzie. No to po kolei. W apce aparatu Honor 90 znajdziemy

  • opcję wykonania zdjęcia w 0.6x , 1x i 2x (tu już bardziej cyfrowo) – maksymalne „zbliżenie” to 10x
  • tryb portretowy z opcjonalnym wykorzystaniem filtrów poprawiających efekty oraz uzyskiwanie efektu rozmycia, czyli bokeh (jest to opcja wykorzystania pewnego zbliżenia – 2x)
  • tryb nocny też obejmuje obiektywy z 0.6x, 1x i opcją 2x
  • Super Macro ma służyć do lepszych zbliżeń. Niestety ostrzenie kuleje i wszystko działa bardzo wolno (przycisk migawki nie reaguje lub działa z opóźnieniem – trafiają się przestrzelone ujęcia). Większe zbliżenie przełączy obraz w tryb ultra wide
  • tryb AI Photography (uruchomiony domyślnie) podkręca efekty na fotkach. Nie zawsze jednak jest warty stosowania, bo wpływa na pojawianie się dziwnych artefaktów na zdjęciach. Trzeba z tych opcji umiejętnie korzystać i porównać właściwości. Czasem jest na korzyść, czasem odwrotnie
  • tryby możliwości nakładania filtrów (np. poprawy twarzy przy portretach)
  • tryb selfie w trybie nocnym (z podjaśnianiem sceny ekranem) i portretem (łącznie z szerszym kątem)
  • możliwość nagrywania video obiema stronami (w różnych układach, także z PIP)
  • tryb wykonywania zdjęć w pełnej rozdzielczości 200 megapikseli (pozwalający na kadrowanie zbliżeń) – najlepsze efekty uzyskamy wyłącznie w centrum kadru i głównie przy dobrym oświetleniu
  • rejestrowanie zdjęć i nagrywanie video w trybie HDR
  • opcja zapisu filmów w zwolnionym tempie (Slow-Mo), panoramie
  • tryb ujęcia solo (pozwalający w odległości 4 metrów śledzić osobę i jej ruch)
  • tryb ruchomych zdjęć (a’la tych znanych z iOS w iPhone’ach)
  • tryb Pro pozwala na manualne ustawienia najważniejszych parametrów: szybkość migawki, czułość ISO, kompensację ekspozycji, balans bieli itd.
  • w trybie Pro jest opcja zapisu zdjęć w formacie RAW
  • nagrywanie video odbywa się w jakości 4K z 30 fps (tu również jest opcja AI, która automatycznie dobierze ustawienia m.in. Video Portretowe, HDR Video, Z bliska, Multi-Video, czy Solo)
  • przydatnym narzędziem w apce aparatu jest skaner dokumentów z Honor Lens

W tym miejscu chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na opcje związane z aparatem w aplikacji zdjęć. Honor proponuje tam m.in. tryb AI „Natychmiastowy film”, który samodzielnie wybierze najlepsze ujęcia z dłuższego zapisu, by „posklejany”, krótszy efekt był gotowy do szybkiej publikacji w sieci (przez popularne platformy społecznościowe).


4. Seria Realme 12 Pro jeszcze w styczniu

Pod koniec zeszłego roku w Chinach debiutował nowy flagowiec marki Realme z peryskopowym teleobiektywem. Teraz odpowiednik GT5 Pro jest zwiastowany w globalnej odmianie (albo smartfon, który skorzysta z kilku jego nowych rozwiązań). Także na polskim kanale serwisu X zwiastowane są nowe elementy modułu fotograficznego nadchodzącej serii Realme 12 Pro. Indyjski oddział zapowiada dodatkowo debiut w styczniu. Czego spodziewać się po Realme 12 Pro (i być może 12 Pro+)?

Myślę, że wszystko wyjaśnia załączona do posta grafika, ale wszystko dopiszę jeszcze w tekście (bo posty z Twittera/X lubią czasem znikać). Realme 12 Pro/12 Pro+ mają dysponować:

  • sensorem Sony IMX890 z OIS i ogniskową 24 mm
  • portretowe 3x (71 mm) i matrycowe 6x (m.in. dzięki peryskopowemu teleobiektywowi)
  • bezstratny zoom dla 0.6x, 1x, 2x, 3x i 6x (częściowo wspierany software’owo)
  • system wieloogniskowy (16-142 mm)
  • teleobiektyw w peryskopowym to sensor OV64B 1/2″
  • maksymalne zbliżenie cyfrowe to 120x (tzw. Super Zoom)
  • algorytmy obrazowanie Realme Mastershot

5. Teleobiektyw w gamingowym ROG Phone 8

Rzadko do tych przeglądów trafiają gamingowe telefony. Przeważnie te pokazujące frontowe kamerki ukrywane pod wyświetlaczem (poprawiające odbiór gier bez żadnego wcięcia lub otworu na sensor). Tym razem o głównym zestawie fotograficznym smartfona do grania. Nowy ASUS ROG Phone 8 to chyba pierwszy Android pod gry, w którego module znalazł się teleobiektyw. Producenci tej grupy urządzeń skupiają uwagę zwykle na innych aspektach specyfikacji (płynnych ekranach, wydajnych podzespołach, dodatkowych funkcjach dla graczy). Tajwańska firma chce dostarczyć w nowym modelu odpowiedni zestaw aparatów.

ASUS ROG phone 8 foto
ROG Phone 8 (foto: rog.com)

ROG Phone 8 to high-endowiec do grania, który nie będzie szedł na większe kompromisy pod względem funkcji fotograficznych. Wciąż nie będzie to topowy zestaw, ale w końcu w zasobach gamingowego smartfona znajdzie się teleobiektyw. ASUS proponuje poniższy zestaw potrójnego aparatu:

  • 50 mpx z f/1.9 (sensor Sony IMX890 24 mm), 1/1.56″, z PDAF i gimbalowym OIS (sześcioosiowy Hybrid Gimbal Stabilizer 3.0 z trzynastostopniową korekcją ruchu) i software’owym Super HyperSteady Video
  • 32 mpx z f/2.4, (teleobiektyw), 1/3.2″, z PDAF, OIS, optycznym 3x + 10x Hyper Clarity AI oraz cyfrowym zbliżeniem 30x. To niezły zestaw jak na telefon do grania
  • 13 mpx z f/2.2 (ultra szeroki kąt 120˚)
  • seflie: 32 mps z f/2.5, 22mm (sensor wide RGBW 90° 22mm), 1/3.2″ z łączeniem pikseli (8 mpx)

Warto dopisać, że wśród funkcji jest Super Night Mode i AI Object Sense z dzieleniem obrazu na sekcje i ich osobną optymalizację. Gimbalowa stabilizacja obrazu ma wspomóc m.in. portretowanie w trudniejszych warunkach świetlnych. Sensor główny oferuje też bezstratny zoom 2x, czyli niejako ekwiwalent 50 mm. Na uwagę zasługuje też zastosowanie sensora RGBW na froncie. Ciekawym efektem jest opcja Light Trail do długiego naświetlania „z ręki”. Na wybranych rynkach ROG Phone 8 ma posiadać obiektyw makro zamiast tele. Odmiany Pro będą wyposażone w teleobiektyw niezależnie od regionu.


6. iPhone 16 Pro z peryskopem, iPhone 17 z nowym selfie

Wieści o nowych iPhone’ach pojawiają się niemal w każdym tygodniu roku. Flagowe smartfony Apple interesują wielu, więc nawet najdrobniejsze szczegóły na temat przyszłym generacji telefonów przyciąga uwagę. Tym razem w sieci pojawiły się wiadomości na temat modeli na 2024 i 2025 rok. Znany analityk Ming-Chi Kuo ma ciekawostki na temat iPhone’a 16 Pro i iPhone’a 17. Oba urządzenia mają zyskać konkretny upgrade.

  • iPhone 16 Pro otrzyma peryskopowy teleobiektyw znany z teraźniejszego, większego iPhone’a 15 Pro Max (ale przy okazji powiększy ekran do 6.27″, więc miejsca na taki moduł będzie więcej)
  • iPhone 16 Pro otrzyma nowy aparat 48 mpx (1/2.55-inch z pikselami 0.7µm)) dla ultra wide, które zwrócą zdjęcia w rozdzielczości 12 mpx przez połączenie pikseli do 1.4µm
  • iPhone 17 ma otrzymać frontowy aparat 24 mpx (6 soczewek) vs 12 mpx (5 soczewek) jak obecnie)

7. Oppo imagine IF – zapowiedź kolejnego konkursu

Oppo ogłasza start kolejnego konkursu fotograficznego. 8 stycznia, czyli w dniu prezentacji flagowego Find X7, rusza Oppo imagine IF. Przez ponad pół roku możliwe będzie zgłaszanie prac w ramach OPPO imagine IF Photography Awards 2024. W sumie dostępnych ma być dziewięć kategorii: moda, Unfading Moment (niesłabnąca chwila), krajobraz, podróż, kolory, portret, snapshot, światło i collection (chyba ogólny).


Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)

Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. W ostatnich miesiącach dodawałem zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale nieregularnie i pomiędzy hardwarem z nowinkami funkcyjnymi dla aparatów. Uporządkowałem schemat i zrobiłem mały kącik dla tych prac. Będzie czytelniej. Poniżej krótka galeria najciekawszych obrazków wyłapanych na TT i IG:

8. #ShotonZTE

Nowy Rok już dawno za nami, ale zapisy z tego dnia jeszcze przewijają się przez portale społecznościowe. ZTE chciało pokazać, jak ich Axon 40 Ultra radzi sobie z nocnymi ujęciami i rejestracją fajerwerków. Być może nie perfekcyjnie, ale smartfon daje radę.


9. #ShotOnNubia

Fotki od nubii też wrzucam tu rzadko, więc załączyłem pstryknięte nowym modelem Z60 Ultra. Chińska marka (należąca zresztą do grupy ZTE) pokazuje nocne ujęcie i wysoki poziom szczegółowości. Jestem pewien, że to zdjęcie ze statywu. Fajnie ujęte.


10. #ShotOnSnapdragon

Qualcomm opublikował obrazek od swojego insidera (globetrottera). Marka liczy na więcej kadrów od podróżników. Chce je oczywiście promować oznaczeniami #ShotOnSnapdragon. Po raz setny proszę markę, by precyzowała, jakim modelem smartfona wykonano zdjęcie (będzie wiadomo przy okazji jaki chip pomógł w obrazowaniu).


11. #HONORMagicMoments i #WinterWonderJoy

Trwa zimowa kampania marki Honor i promocja zdjęć w ramach #WinterWonderJoy. Najnowsza praca dla #HONORMagicMoments jest świąteczna, ale z zimowych akcentów raczej tylko dekoracje. Mało śniegu, mało bieli, ale każdy wyczuje na obrazku porę roku.


12. #TeamPixel

Jest Pixel, jest nocny kadr nieboskłonu. W ostatnich dniach na Instagramie Google pojawiło się kilka efektownych zdjęć, ale ja mam słabość do gwiazd. Niebo nocą uchwycone Pixelem i jego trybem astrofotografii zawsze robi na mnie wrażenie. Poniżej jedno z większą gęstością gwiazd na cal.


13. #ShotOnApple

Prawdopodobieństwo zdjęcia o profesjonalnej charakterystyce na kanałach Apple jest znacznie wyższe od obrazków telefonami konkurencji z uwagi na ogromną popularność smartfonów z iOS. Ostatnie wrzucane na Instagrama może się podobać. Zostało wykonane pod słońce i z ciekawej perspektywy. Motyw wędrówki (korzystałem z niego przy pracy maturalnej).


14. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na Insta zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi smartfonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG:


16. Honor Magic 5 Pro (mój foto test)

Honor Magic 5 Pro

Po kilku tygodniach intensywnego pstrykania zdjęć Honorem Magic 5 Pro w końcu przygotowałem zapis i krótką relację z tego okresu. Przez ponad miesiąc użytkowania udałem się na kilka dłuższych sesji tematycznych oraz kilka mniejszych nieplanowanych. Sprawdziłem potrójny zestaw 50-megapikselowych sensorów i z efektów jestem bardzo zadowolony.

W trakcie testów miałem przy sobie swojego iPhone’a 14 Pro, więc przy okazji udało się porównać możliwości obu telefonów. Honor wygrał, szczególnie przy ujęcia tele. Z tych opcji korzystałem w trakcie analiz najczęściej. Moje wrażenia? Zapraszam do czytania i oglądania (załączyłem obszerne galerie zdjęć):

Czytaj więcej: test Honor Magic 5 Pro


17. Instax Square SQ40 (ostatnio testowany)

Michał Sitnik Instax SQ40W lipcu miałem okazję „pobawić się” aparatem natychmiastowym. Jak wiecie z moich relacji oraz kilku ostatnich przeglądów tygodnia, zapoznawałem się z tym rodzajem kamerki. Najnowszy Instax Square SQ40 to model analogowy, do którego ograniczeń trzeba się przyzwyczaić. Podjąłem wyzwanie i spróbowałem popstrykać urządzeniem Fujifilm oraz zrozumieć ideę istnienia takiego rejestratora. Początkowo mi nie szło, ale na szczęście miałem aż pięć pakietów filmu, co pozwoliło mi zmienić podejście do wykonywania tego typu ujęć. To sprzęt o innych właściwościach i innej koncepcji. Doświadczenie ciekawe, inne.

Ciekawi efektów? Poniżej przekierowanie do testu. Jestem pewien, że to nie jest ostatnia styczność z fotografią natychmiastową. Teraz kieruję wzrok na modele hybrydowe. Instax ma kilka takich.

Czytaj więcej o: test Instaxa Square SQ40


18. Ostatnie foto smarthacki:

smarthacki maksymalne zbliżenie aparat iphoneOd kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i zapewne wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). Obecnie w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.


19. Czym „strzelam”?

iPhone 14 Pro i 14 Pro Max Dynamic IslandNo w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych właściwościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, że trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.

Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.

Załączam ostatnie zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022), ale powoli czas szykować aktualniejszą listę na 2023 rok.


20. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2023)

najlepsze fotosmartfony 2023
Xiaomi 13 Ultra (foto: Xiaomi)

Odświeżyłem listę najciekawszych smartfonowych propozycji do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba czwarte takie zestawienie. Tegoroczne modele w większości pokrywają się z poprzednimi, bo segment zdominowała grupa producentów, którzy z roku na rok dopracowują swoje układy aparatów.

Jeśli zastanawiasz się nad topowym telefonem do mobilnej fotografii to poniżej załączam przekierowanie do mojej listy z kategorii premium. Spróbowałem zawrzeć w niej najważniejsze informacje dot. poszczególnych smartfonów. Nie jest to jednak porównanie

Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2023)