mobilna fotografia 132 Alice Camera
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) 132 – Alice Camera (foto: alice.camera)

Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te smartfonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.

Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.

Jest! Już ponad sto przeglądów za nami! To już kolejny cykl na moim blogu, który przekracza tę symboliczną barierę. Z tygodnia na tydzień z coraz bogatszymi zasobami, co potwierdza, że w mobilnej fotografii dzieje się coraz więcej. Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie wcale nie tracą na czasie, więc zapraszam też do przejrzenia wcześniejszych artykułów.

  • Michał Sitnik Instax SQ40Xperia z przeprojektowaną aplikacją Camera
  • OnePlus Ace 3 Pro bez zmian w sensorach
  • Samsung przedstawia nowe sensory ISOCELL HP9 (200 mpx) HP9, GNJ i JN5 (po 50 mpx)
  • jakie sensory otrzyma CMF Phone 1?
  • składany Xiaomi Mix Fold 4 w przeciekach
  • Xiaomi 15 Pro bez zmiennej przesłony?
  • jak zwykle przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek

1. Przeprojektowana apka Xperia Camera

O przeprojektowanej aplikacji aparatu Sony dla smartfonów Xperia już informowałem przy okazji premiery flagowego modelu Xperia 1 VI. Japoński gigant przypomina teraz w serwisie X o zmianach jakie wprowadził do Xperia Camera. Przede wszystkim zebrał wcześniej proponowane rozwiązania z trzech aplikacji do jednego programu. Uspójnił też UI nawiązując do rozwiązań oferowanych w aparatach Alpha. Od debiutu nowych Androidów funkcje znane z Photography Pro, Videography Pro i Cinema Pro otrzymamy w jednym miejscu.


2. OnePlus Ace 3 Pro bez zmian w aparatach (Chiny)

OnePlus Ace 3 Pro
OnePlus Ace 3 Pro (foto: OnePlus na Weibo)

OnePlus oferuje swoje Androidy w różnym wydaniu (w zależności od regionu, w którym jest dostępne). W Chinach promowana jest seria Ace. Aktualnie proponowana w trzeciej generacji. Właśnie zadebiutowała jej nowa odmiana Pro. Telefon zaskoczy głównie nową technologią akumulatorów, ale w swoich zasobach będzie miał też odpowiedniej klasy zestaw aparatów. Niestety, porównując go do bazowego Ace 3 (lub 12R w wersji międzynarodowe) nie ma tu praktycznie żadnych zmian. Miałem nadzieję, że nowy telefon zaoferuje w tym obszarze jakieś poprawki. Szkoda. Przypomnę jednak, o jakim zestawie sensorów mówimy. Jeśli smartfon dotrze na rynek europejskie to prawdopodobnie pod nazwą OnePlus 12R Pro.

  • 50 mpx z  f/1.8 (sensor 1/1.56″ 24mm) z PDAF, OIS
  • 8 mpx z f/2.2  (sensor ultrawide 1/4.0″ ze 112˚, 16 mm)
  • 2 mpx z f/2.4, (czujnik do ujęć makro)
  • selfie: 16 mega z f/2.4 (sensor wide 1/3″, 26 mm)

3. Samsung ISOCELL HP9 (200 mpx) HP9, GNJ i JN5 (po 50 mpx)

Samsung zaprezentował nowe generacje trzech swoich sensorów fotograficznych z linii ISOCELL. Trio nowych matryc objęło jeden model w wysokiej rozdzielczości 200 megapikseli oraz dwa modele w 50 megapikselach. Według koreańskiej firmy mają one zacierać granicę między poszczególnymi kamerkami modułu fotograficznego. W zamyśle, trzymać poziom głównego aparatu, który zwykle w smartfonach jest podkreślano jako ten najlepiej pracujący. Nie chcę zanudzać specyfikacjami sensorów, więc podam tylko najciekawsze z właściwości matryc, które niebawem zaczną trafiać do Androidów.

ISOCELL HP9 to kolejna wersja sensora z matrycą 200 megapikseli. Dotąd oferowane były już HP1, HP2, HP3 i HPX. Czas na HP9 (wyraźny skok w samej iteracji). Sensor ma tu przekątną 1/1.4″ i piksele w rozmiarze 0.56 μm. Ma wyłapywać więcej światła bezpośrednio do filtra RGB. Najlepiej porównać go do poprzednika. Samsung podaje, że HP9 ma o 12% większą czułość i o 10% lepszy autofocus. Wciąż oferuje łączenie aż szesnastu sąsiadujących pikseli w jeden większy (i czulszy) o wielkości 2.24 μm. Wygeneruje w ten sposób obraz w rozdzielczości 12 megapikseli. ISOCELL HP9 ma też oferować matrycowe zbliżenia 2x i 4x, a w połączeniu z teleobiektywem nawet 12x. Nadmienię, że HP9 pojawił się już w jednym ze smartfonów, a konkretnie w teleobiektywie dla vivo X100 Ultra.

ISOCELL GNJ to sensor z technologią dual-pixel, przekątną 1/1.57″ i pikselami 1.0 μm. W czujniku zastosowano ulepszone materiały izolujące (DTI) przechodząc z polikrzemu na tlenek krzemu. Ma to minimalizować przesłuchy, które powodują szumy pomiędzy sąsiadującymi pikselami. Zakładam, że poprawi to sposób zbierania światła. Samsung chwali się, że zredukowało zużycie energii aż o 29% w trybie podglądu i o 34$ przy rejestrowaniu obrazu video w 4K przy 60 fps.


ISOCELL JN5 to drugi z sensorów 50 mega. Ten ma mniejszą matrycę i mniejsze piksele. Samsung proponuje w nim 1/2.76″ i fotodiody w rozmiarze 0.64 μm. Przy tym module producent chwali zastosowaną technologię Dual Vertical Transfer Gate (VTG). Ma ona redukować szumy w ekstremalnie słabym świetle. Oprócz tego w zasobach znajdzie się też Super QPD (Quad-Phase Detection) poprawiające AF przez porównywanie fazy w ujęciu wertykalnym i horyzontalnym. To element, który znamy z sensorów lepszej klasy. Ten czujnik ma oferować odpowiednie rozwiązania dla każdego typu kamerek modułu fotograficznego aparatu. Zarówno tego głównego, jak i wide, ultra-wide, tele, czy kamerki frontowej.

Czas pokaże, jak będę prezentować się zdjęcia z aparatów smartfonów korzystających w wymienionych matryc.


4. CMF Phone 1 z sensorem 50 mega

Staram się w swoich przeglądach zwracać uwagę głównie na telefony z topowymi zestawami fotograficznymi, ale od czasu do czasu zerkam też na tańsze jednostki. Nothing oferował dotąd Androidy średniej klasy, ale ich submarka CMF 8 lipca planuje premierę bardziej budżetową odmianę telefonu. Przez ostatnie tygodnie firma z siedzibą w Londynie zwiastowała poszczególne cechy nowego CMF Phone 1. Właśnie pojawiły się pełne rendery urządzenia, na których widać podwójny obiektyw. Nothing zapowiedziało, że aparatem głównym w smartfonie będzie matryca Sony z 50 megapikselami oraz f/1.8. Aparat ma wykonywać „naturalnie piękne zdjęcia” poprzez zaawansowane algorytmy (uwzględniając Ultra XDR). Nie wspomniano nic o optycznej stabilizacji obrazu, więc myślę, że o OIS możemy zapomnieć. Drugim czujnikiem będzie zapewne sensor ultra wide.


5. Xiaomi Mix 4 Fold w przeciekach

Zbliżająca się premiera składanego Galaxy Z Fold6 zapoczątkuje serię kolejnych premier podobnych jednostek od konkurentów. Kilka chińskich marek chce skorzystać z momentu i pokazać swoich rywali. Tak ma być w przypadku Honor Magic V3 oraz Xiaomi Mix Fold 4. Obie firmy pokażą swoje „składaki” niedługo po Samsungu (liderze segmentu). W sieci pojawiły się rendery tego drugiego. Xiaomi zaoferuje swój składany telefon z poczwórnym sensorem – jak w trzeciej generacji. Oczywiście czujniki poprawią swoje właściwości. Podobno w tym samym czasie zadebiutuje pierwszy z mniejszych modeli foldable – Xiaomi Mix Flip.

Według przecieków, Xiaomi Mix 4 Fold ma zaoferować całkiem atrakcyjne zestaw aparatów:

  • 50 mpx (sensor główny 1/1.55″) ze wsparciem OIS
  • 60 mpx (teleobiektyw OmniVision OV60A z 1/2.8″ i zbliżeniem 2x)
  • 12 mpx (sensor ultra wide)
  • 10 mpx (peryskopowy teleobiektyw z optycznym 5x)

6. Xiaomi 15 Pro bez zmiennej przesłony?

Xiaomi 14 Pro
Xiaomi 14 Pro (foto: Xiaomi)

Po sieci krążą jeszcze informacje na temat innego telefonu Xiaomi – flagowej serii w piętnastej generacji, która zadebiutuje pod koniec roku jako jedna z pierwszych z nowym Snapdragonem 8 Gen 4. Digital Chat Station (jeden z popularniejszych, azjatyckich leaksterów/tipsterów) twierdzi, że Xiaomi 15 Pro otrzyma nowy aparat główny 50 mpx z „super wielkiem” sensorem. Ma on posiadać spory otwór zastępujący zmienną przesłonę z poprzedniej generacji smartfonów. Najwyraźniej nie zdała ona egzaminu lub nowy moduł fotograficzny będzie po prostu posiadał korzystniejsze właściwości.

Oprócz tego w zasobach smartfona ma być 50-megapikselowy teleobiektyw w peryskopowej konstrukcji (z sensorem Sony IMX882) ze zbliżeniem optycznym 3x. Przypomnę jeszcze wcześniejsze doniesienia na temat Xiaomi 15 Pro. Mówiły one, że głównym aparatem urządzenia będzie nowa matryca OmniVision OV50K typu 1″. Optyka najprawdopodobniej wciąż ze wsparciem Leica.


Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)

Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. We wcześniejszych przeglądach dodawałem już zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale teraz je uporządkowałem w oddzielną sekcję. Wpis będzie dzięki temu bardziej czytelny, a miałem też na celu zachęcenie czytelników do inspirowania się pracami innych. Galeria obejmie zdjęcia z serwisów znanych marek, ale też fotki użytkowników udostępniane przez producentów smartfonów. Większość z X (dawniej Twitter) oraz IG. Okazjonalnie na końcu również i moje zdjęcia.

7. #ShotOnXiaomi

To jak już jestem przy Xiaomi to i od niego zacznę galerię zdjęć. Na początek zachodzik słońca, a więc bardzo wdzięczny motyw dla każdego fotografia (także tego okazjonalnego). Przy takim widoku nawet przechodnie się zatrzymują i wyjmują z kieszeni smartfon (przynajmniej ja jestem często świadkiem takich sytuacji). Poniżej efekt złapany topowym modelem Xiaomi 13 Ultra, a więc high-endową wersją Androida poprzedniej generacji. Akurat ten model smartfona nie dotarł do Europy. Jeśli dobrze kojarzę to był dostępny wyłącznie w Chinach.


8. #ThePortraitMaster od Honor

Ostatnie #HonorMagicMoments to zdjęcia promujące modele serii Honor 200 (które jutro będę miał okazję testować na warsztatach fotograficznych). W kanałach społecznościowych chińskiej marki promowane są portrety, dla których kalibrację algorytmów przygotowano we współpracy z francuskim studio fotograficznym Harcour. Jest ich całkiem sporo. Wszystkie w stylu vintage. Wybrałem jeden, który ewidentnie nawiązuje do stylu Audrey Hepburn i Śniadania u Tiffany’ego.


9. #OPPOimagineIF Sports Summer

Oppo lubi ostatnio przyciągać amatorów fotografii tematycznymi motywami. W lipcu chińska marka zachęca do wrzucania ujęć sportowych. Trwa Euro w Niemczech, nadchodzą też Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. W sumie okazja na ciekawe zdjęcia większa, o ile jesteśmy na którejś z tych imprez. Ja miałem okazję być na londyńskich Igrzyskach w 2012 roku i udało mi się wtedy uchwycić kilka typowo sportowych kadrów (wtedy jeszcze Nikonem, a nie smartfonem). #OPPOimagineIF w ramach Sports Summer potrwa do 28 lipca.


10. Realme 13 Pro Series z Professional AI Camera Phone

Marka Realme zwiastuje swój kolejny smartfon, który zaoferuje wyższej jakości funkcje i rozwiązania fotograficzne. Producent zapowiedział serię Realme 13 Pro, która ma być pierwszą producenta z „profesjonalnym aparatem AI”. Teraz każda firma wdraża nowinki związane z dopieszczaniem algorytmów Sztuczną Inteligencją, więc należy się spodziewać przede wszystkim efektów podrasowujących zdjęcia przez AI. Na kanałach społecznościowych demonstrowane są pierwsze sample zdjęć.

Najpierw kilka z informacji o hardware. Producent ma zaoferować dwie odmiany Androida nowej serii. Będą to modele Realme 13 Pro i Realme 13 Pro+. W obu moduł fotograficzny ma posiadać lepszej klasy potencjał i okrągły, ładnie podkreślony moduł z sensorami (co widać na pierwszym teaserze). Kilka źródeł potwierdza, że telefon zadebiutuje we wrześniu. Podobno w Indiach, ale wyczuwam, że może pojawić się też na targach IFA w Berlinie (które zawsze odbywają się właśnie we wrześniu). W sieci znalazłem wieści na temat czujników mających trafić do nowych Pro. Będą to matryce 50 mpx. Głównym sensorem ma być Sony IMX890, natomiast trzykrotnym zbliżeniem zajmie się Sony IMX882.

Sztuczna Inteligencja ma być ważną częścią nowego aparatu. W serwisie X pokazano jedną z funkcji zasobów AI. Oprogramowaniem na wyostrzać obraz przy zbliżeniach

poprzez narzędzia AI Ultra Clarity. Przedstawiono próbki nowych technologii, ale trzeba mieć na uwadze, że są to materiały marketingowe, podkreślające efekty. Jak będzie w rzeczywistości? Trzeba poczekać jeszcze kilkanaście tygodni. Przez ten okres Realme na pewno odsłoni kolejne szczegóły na temat nowych jednostek. Tak przynajmniej dotąd robiło.


11. #ShotOnOnePlus

OnePlus ma na lipiec nietypową propozycję tematyczną. W ramach #ShotOneOnePlus proponuje zdjęcia w motywie metalowym. Po prostu. Bardzo szeroki zakres, więc można się wykazać kreatywnością. Oczywiście najlepsze prace będą „retweetowane” (widać te pojęcia przyjęły się już na dobre mimo zmiany serwisu na X).


12. #TakenWithXperia

Sony lubi wyróżniać zdjęcia użytkowników. Tym razem natura okiem trybu makro, czyli kadrów z bliska. Wszystkie wykonane modelem Xperia 1 VI. Nie jestem tylko pewien, który z obiektywów otrzymał tę funkcję. Zdaje się, że jest on obecny w teleobiektywie (stąd te wyraźne rozmycia w tle).


13. #ShotOnNubia

Rzadko w mojej galerii pojawiają się zdjęcia od ZTE (a konkretnie nubii), więc tym chętniej załączam prace wykonane telefonami chińskiej marki. Oba krajobrazowej ujęcia wykonano modelem nubia Z60 Ultra (z sensorem Sony IMX800), czyli aktualnie najnowszych flagowcem producenta. Oba uchwycone innymi aparatami modułu smartfona (18 i 85 mm). 


14. #TeamPixel

Na IG Google dominują zdjęcia krajobrazowe i nocne. Właśnie dlatego, trochę na przekór wybrałem fotkę kota (chociaż ten wcale nie jest mnie popularnym tematem zdjęć – a możliwe, że w światowym rankingu zająłby drugie miejsce). Przed Wami Floren, a konkretnie jego majestatyczne oko z mocno zwężoną źrenicą (pod światło). Poziom szczegółowości zachwyca (chociaż przy idealnym świetle o nie zdecydowanie łatwiej).


15. #ShotOniPhone

Jak to bywa u Apple, zdjęcia dodawane na grid Instagrama są czarno-białe. Czasem mam wrażenie, że ten rodzaj „filtra” jest w ramach #ShotOnoiPhone trochę nadużywany. To jednak fotografowie decydują, jak chcą uchwycić kadr. Jedna z galerii wyróżnionych przez giganta z Cupertino nie jest może topowa jakościowo, ale wygląda bardzo autentycznie i naturalnie. Autorka wykonała po prostu kilka zdjęć swojej córce.


16. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na Insta zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi smartfonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG:

17. Nowości dla Zdjęć w iOS 18 (iPhone)

Apple Inntelligence Zdjęcia ico
Zdjęcia z elementami Apple Intelligence (foto: apple.com)

W trakcie konferencji WWDC 2024 przedstawiono nowe rozwiązania dla systemu operacyjnego dla iPhone’ów. Apple zapowiedziało nowości w ramach iOS 18, które obejmą swoim zakresem także aplikację Zdjęcia oraz narzędzia związane z obrazem. Producent przygotował kilka elementów mających wpływ na przeglądanie zdjęć, ale też ich wyświetlanie lub edycje. Wybrane modele iPhone’ów otrzymają też dostęp do Apple Intelligence, które udostępnią kilka opcji związanych z generatywnym tworzeniem orazu oraz usuwaniem niechcianych obiektów z naszych fotek. Wszystkie szykowane nowości podsumowałem w oddzielnym artykule. Update do iOS 18 zostanie uruchomiony jesienią (wraz ze startem sprzedaży iPhone’ów 16, na pokładzie których system w tej wersji będzie już preinstalowany).

Czytaj więcej o: nowości iOS 18 dla aparatu iPhone’a


18. Honor 90 i jego 200 megapikseli (test)

Honor 90 testJak niedawno obiecywałem publikacja moich wrażeń spędzonych z Honorem 90 trafia na blog. Przez cały grudzień i styczeń wrzucałem w przeglądzie poszczególne uwagi na temat możliwości fotograficznych tego średniopółkowca z Androidem, a teraz czas na zbiorcze podsumowanie smartfona. Nie czuję bym wydobył wszystko co możliwe z modułu z sensorami, ale i pora roku utrudniała wyjścia z aparatem (tylko w jeden słoneczny dzień miałem chwilę w swoim napiętym harmonogramie, by sprawdzić urządzenie w terenie). Wnioski? Honor 90 to telefon korzystający z kilku flagowych rozwiązań chińskiego producenta. Jeden z wciąż nielicznych, który postawił na sensor 200 megapikseli. Jak wypadł? Poniżej przekierowanie do mojej oceny i kilku zdjęć.

Czytaj więcej: mój test Honora 90


19. Honor Magic 5 Pro (mój foto test)

Honor Magic 5 Pro

Po kilku tygodniach intensywnego pstrykania zdjęć Honorem Magic 5 Pro w końcu przygotowałem zapis i krótką relację z tego okresu. Przez ponad miesiąc użytkowania udałem się na kilka dłuższych sesji tematycznych oraz kilka mniejszych nieplanowanych. Sprawdziłem potrójny zestaw 50-megapikselowych sensorów i z efektów jestem bardzo zadowolony.

W trakcie testów miałem przy sobie swojego iPhone’a 14 Pro, więc przy okazji udało się porównać możliwości obu telefonów. Honor wygrał, szczególnie przy ujęcia tele. Z tych opcji korzystałem w trakcie analiz najczęściej. Moje wrażenia? Zapraszam do czytania i oglądania (załączyłem obszerne galerie zdjęć):

Czytaj więcej: test Honor Magic 5 Pro


20. Instax Square SQ40 (ostatnio testowany)

Michał Sitnik Instax SQ40W lipcu miałem okazję „pobawić się” aparatem natychmiastowym. Jak wiecie z moich relacji oraz kilku ostatnich przeglądów tygodnia, zapoznawałem się z tym rodzajem kamerki. Najnowszy Instax Square SQ40 to model analogowy, do którego ograniczeń trzeba się przyzwyczaić. Podjąłem wyzwanie i spróbowałem popstrykać urządzeniem Fujifilm oraz zrozumieć ideę istnienia takiego rejestratora. Początkowo mi nie szło, ale na szczęście miałem aż pięć pakietów filmu, co pozwoliło mi zmienić podejście do wykonywania tego typu ujęć. To sprzęt o innych właściwościach i innej koncepcji. Doświadczenie ciekawe, inne.

Ciekawi efektów? Poniżej przekierowanie do testu. Jestem pewien, że to nie jest ostatnia styczność z fotografią natychmiastową. Teraz kieruję wzrok na modele hybrydowe. Instax ma kilka takich.

Czytaj więcej o: test Instaxa Square SQ40


21. Ostatnie foto smarthacki:

smarthacki maksymalne zbliżenie aparat iphoneOd kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i zapewne wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). Obecnie w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.


22. Czym „strzelam”?

iPhone 14 Pro i 14 Pro Max Dynamic IslandNo w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych właściwościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, że trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.

Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.

Załączam ostatnie zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022), ale powoli czas szykować aktualniejszą listę na 2023 rok.


23. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2024)

najlepsze fotosmartfony 2024
Realme 12 Pro+ (foto: Realme.com)

Odświeżyłem listę najciekawszych smartfonów do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba piąte takie zestawienie. W 2024 roku lista propozycji się pokrywa, ale każdy z producentów zaoferował w mobilnej fotografii swoje ulepszenia. Tegoroczne zestawienie pokazuje pewien trend – teraz układ aparatów praktycznie każdej marki musi być wyposażony w peryskopowy teleobiektyw!

Poniżej przekierowanie do najaktualniejszej listy najciekawszych smartfonów premium (i nie tylko), które dysponują high-endowymi opcjami fotograficznymi. W zestawieniu ceny, dostępność i najlepsze funkcje. Nie siliłem się na porównanie. To nie ranking. Zbudowałem wstępny pomocnik wyboru wartych uwagi propozycji.

Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2024)