mobilna fotografia 81 calf
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) #81 – Calf (foto: kickstarter.com)

Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te smartfonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.

Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.

Już ponad osiemdziesiąt przeglądów za nami! Od jakiegoś czasu sygnowany oddzielnym logotypem (jeszcze nad nim popracuję). Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie nie tracą na czasie, więc zapraszam też do poprzednich artykułów.

  • mobilna fotografia 57 Michał Sitnik Huawei P50 Pocketskładany Xiaomi Mix Fold 3 ponownie z aparatami Leica, ale wciąż dostępny tylko w Chinach
  • ZTE szykuje upgrade głównego sensora dla flagowej nubii
  • we Francji rozważana jest inwigilacja obywateli przez kamerki telefonów (szczególne przypadki)
  • jak prezentuje się zestaw sensorów składanego Honor Magic V2 (na razie tylko Chiny)
  • debiutuje Nothing Phone (2) z podwójnym aparatem
  • Samsung aktualizuje apkę Expert RAW
  • jak zwykle przegląd najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych wszystkich liczących się marek smartfonów

1. Sony Xperia 5 V w DxOMark

Sony produkuje sensory fotograficzne do smartfonów i zdecydowana większość producentów z nich chętnie korzysta. W ofercie japońskiej marki to głównie topowe Androidy pokazują ich potencjał, a jak wyglądają efekty niższych kategorii telefonów? DxOMark sprawdził niedawno przedstawioną Xperię 10 V. Względem czwartej generacji udało się poprawić ekspozycję i łapanie ostrości (zarówno przy zdjęciach jak i video). 78 punktów to dopiero 118 miejsce w rankingu serwisu. Sony zastosowało w Xperii 10 V taki układ aparatów:

  • 48 mpx z f/1.8 (wide, 1/2″), z PDAF, OIS
  • 8 mpx z f/2.2 (teleobiektyw 54mm, sensor 1/4.4″) z PDAF i 2x zoomem optycznym
  • 8 mpx z f/2.2 (ultrawide 120 ˚, sensor 1/4.0″)
  • selfie: 8 mega z f/2.0 (sensor 1/4.0″)


2. Xiaomi Mix Fold 3 z Leica

Xiaomi MIX Fold 2
Xiaomi Mix Fold 2 (foto: mi.com)

Mam dobrą i złą wiadomość odnośnie planowanego Xiaomi Mix Fold trzeciej generacji. Zacznę od tej gorszej. Chiński producent kolejny raz ograniczy sprzedaż swojego składanego flagowaca do rodzimego rynku. Inne marki z Azji starają się wychodzić z ofertą poza granice Państwa Środka, ale Xiaomi woli jeszcze skupić się na własnym regionie.

Teraz dobre info. Lu Weibing – prezydent Xiaomi – zapowiedział, że prezentacja smartfona odbędzie się w sierpniu. Mix Fold 3 ma być pierwszym urządzeniem produkowanym masowo w nowej fabryce Smart Factory. Urządzenie zostanie oczywiście udoskonalone. Ponownie z kamerkami sygnowanymi logo Leica. Trwa kilkuletnia umowa strategiczna między Xiaomi i Leica. Telefon ponownie zostanie odchudzony, a frontowy aparat ma zostać ukryty pod wyświetlaczem.


3. ZTE szykuje ulepszenie sensora dla flagowej nubii

ZTE nubia 35 mm
Nowy Ultra Sensor ZTE dla nubii (foto: ZTE na Weibo)

ZTE stara się włączyć do walki z najlepszymi smartfonami do mobilnej fotografii i trzeba przyznać, że ostatnie propozycje wyglądały ciekawie. Nie zagroziły może liderom branży, ale oferta była oryginalne, m.in. dając potrójne sensory 64 megapiksele, czy obiektywy 35 mm. ZTE Mobile Devices opracowuje kolejną generację telefonu, w którym aparaty mają zyskać na jakości. Firma opublikowała na Weibo porównanie czujników. Obecnego i tego planowanego. Na zdjęciu widać wyraźnie powiększenie otworu, co da więcej światła (czyli też więcej danych).

Pojawiły się też rendery modułu fotograficznego dla nadchodzącego smartfona. Na obrazku widać wspomniane przeze mnie wyżej oznaczenie „35 mm” oraz dopisek „Ultra sensor”. Ten pierwszy jest kojarzony z serią Z i niektórymi Axonami. Producent zapowiada wyjście kamerki „beyond an inch”, ale wydaje się, że nie chodzi o rozmiary matrycy, a jakiegoś rodzaju efekty. W marcu firma przedstawiła model nubia Z50 Ultra, więc ciężko przewidywać, do jakiego urządzenia szykowany jest nowy sensor. Brzmi jednak intrygująco.


4. Francja z dostępem do kamerek obywateli

Szczególna sytuacja we Francji powoduje, że tamtejszy Rząd szuka narzędzi do większej kontroli nad niesfornym społeczeństwem. Tak naprawdę to walczy po prostu ze skutkami swojej polityki migracyjnej i wdraża zbliżone do totalitarnych działania. Chce móc szpiegować obywateli przez kamery i mikrofony smartfonów. Francja forsuje nowe prawo, które wzbudza kontrowersje, wszak jasne jest, że raz zabrana wolność nigdy nie zostanie oddana (przykład paszportów covidowych – pandemia się skończyła, ale stare zasady zostały i pewnie zostaną).

Dostęp do kamerek, mikrofonów, ale i lokalizacji telefonu to w zasadzie znamiona inwigilacji. Wszystko wobec podejrzanych, ale z czasem takim może stać się każdy. Zaufanie do władz w tych kwestiach jest niskie i to niezależnie od partii. Minister sprawiedliwości kraju znad Sekwany – Eric Dupond-Moretti – ma przeforsować ustawę, w której policja będzie mogła zdalnie podsłuchiwać osoby podejrzewane o przestępstwa (tutaj wyznaczono limit w obrębie pięciu lat pozbawienia wolności). Całość pod otoczką pełnej legalności. Tego typu rozwiązania zapewne już funkcjonują i bez takich procedur, ale możecie przekonać mnie do zdjęcia foliowej czapeczki 😉 Pegasus pozdrawia.


5. Sensory w składanym Honor Magic V2

Honor Magic V2 Ultimate
Honor Magic V2 Ultimate

Zadebiutowała trzecia generacja składanego smartfon od Honor. Magic V2 został zaprezentowany w Chinach. Telefon może pochwalić się efektownymi specyfikacjami i choć zestaw aparatów troszkę od nich odbiega to ma wystarczające właściwości (tym konstrukcjom nieco trudniej o zaadaptowanie flagowych standardów)


6. Nothing Phone (2) – wciąż tylko dwa sensory

Nothing Phone 2Nothing Phone (2) to jeden z nielicznych modeli Androidów, które stawiają na podwójny aparat. Taki układ kamerek to w dzisiejszych czasach rzadkość. Podobną strategię zastosowano przy poprzednim modelu. Czasem less is more. Po co dopakowywać moduł zbędnymi czujnikami, jak starczą dwa, ale konkretne. Podobne podejście podjął ASUS w modelu Zenfone 10.

Producent z bazą w Londynie (co zresztą zawsze podkreśla) proponuje takie dwa aparaty (pierwszy jest inny, a ten drugi pozostał bez zmian):

  • 50 mpx z f/1.88 (Sony IMX890, 1/1.56”) z OIS i EIS ze zaktualizowanym HDR i trybem Motion Capture
  • 50 mpx z f/2.2 (ultra wide 114°- Samsung JN1, 1/2.76”) z EIS i z ulepszonym Advanced HDR
  • Selfie: 32 mega z f/2.45 (Sony IMX615) z nagrywaniem 1080p (60 fps)

Czy to w mobilnej fotografii wystarczy? Jeśli nie korzystacie z teleobiektywu to będzie ok. Obiektyw z ultra szerokim kątem wykonuje ujęcia macro z 4 cm. Producent podkreślił, że w zasobach poprawek są:

  • Advanced HDR (3x więcej danych oraz 8 klatek o różnych poziomach ekspozycji w RAW)
  • Night Mode z wykorzystaniem powyższych technologii dla redukcji szumów)
  • portretowanie przodem w dwa razy wyższej rozdzielczości) od poprzednika)
  • algorytmy Motion Capture 2.0 (AI wykrywające ruch w czasie rzeczywistym)
  • tryb zbliżenia 2X Super-Res Zoom
  • nagrywanie video w 4K z 60 fps, tryb Action Mode (z podwójną stabilizacją)

Czytaj więcej o: Nothing Phone (2)


7. Update apki Samsung Expert RAW

mobilna fotografia 60 galaxy s23 ultra
Galaxy S23 Ultra (foto: samsung.com)

Samsung cały czas aktualizuje swoje aplikacje i narzędzia do mobilnej fotografii. Ma ich coraz więcej. Jedno z ciekawszych rozwiązań otrzymało update poprawiający jakość zdjęć. Koreański gigant niestety nie sprecyzował, co konkretnie został i jak ulepszone w apce Expert RAW dla kilku generacji flagowych Galaxy z oferty producenta. Wersja Expert RAW 2.0.10.6 w Galaxy Store informuje jedynie ogólnym udoskonaleniu programu (i redukcji występujących błędów).

Przypomnę, że z narzędzi Expert RAW mogą korzystać użytkownicy topowych telefonów Samsunga wyprodukowanych od 2020 roku. Baza tych jednostek rośnie, ale powoli, bo dotyczy głównie tych droższych modeli (z większym potencjałem).


8. Instax SQ40 w moich rękach

Miałem pracowity tydzień, więc jeszcze bez konkretów z Instaxa SQ40, ale już w przyszłym tygodniu będą. Załączam jedno bardziej „artystyczne” ujęcie przez wizjerek najnowszego aparatu natychmiastowego od Fujifilm. Mam aż pięć różnych filmów do wykorzystania, więc fotek nie zabraknie.


Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)

Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. W ostatnich miesiącach dodawałem zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale nieregularnie i pomiędzy hardwarem z nowinkami funkcyjnymi dla aparatów. Uporządkowałem schemat i zrobiłem mały kącik dla tych prac. Będzie czytelniej. Poniżej krótka galeria najciekawszych obrazków wyłapanych na TT i IG:

9. #ShotOnZTE

Rzadko wrzucam prace ze smartfonów ZTE, więc galerię rozpocznę od obrazka wykonanego telefonem tej marki. Nie wyszło ostro i motyw dość oklepany, ale efekt uchwycony. Nie wiem czy to kwestia techniki wykonania, czy jakości sprzętu. W każdym razie, natura „okiem” któregoś Axona.


10. #HonorMagicMoments

Niebawem w moich rękach znajdzie się Honor Magic 5 Pro i już je zacieram do testów fotograficznych. Chińska marka wróciła do Polski, więc ocena ich telefonów stała się dużo łatwiejsza. Załączam ostatnie foto z kanałów Honor w ramach #HonorMagicMoments.


11. #CapturedOnHuawei

„Tunele” głębi są bardzo wdzięcznymi ujęciami. Mimo swojego powtarzalnego formatu niemal zawsze wyglądają ciekawie. Ciekawe, co to za miejscowość w kadrze #CapturedOnHuawei?


12. #ShotOnNokia

W przykładzie od Nokii ten sam motyw co w poście Huawei, ale w ujęciu nocnym. Z fajnym wykorzystaniem odbicia świetlnego w poręczy. Dobry punkt widzenia i stabilne ułożenie smartfona (bo zakładam, że wykorzystano podparcie).


13. #ShotOnOppo

Oppo wrzuciło mini galerię krajobrazów. Zdaje się, że z jednego miejsca. Wulkany? Liczyłem, że ktoś w komentarzach na Twitterze rozpozna lokalizację, ale na ten moment nie ma odpowiedzi. Szkoda, że twórcy kanału nie sprecyzowali informacji odnośnie widoku (i modelu smartfona, którym pstryknięto zdjęcia).


14. #ShotOnOnePlus i #ShotOnSnapdragon

A teraz przykład idealnie opisanego postu. Co prawda, retweetowanego przez producenta, ale chyba najlepiej właśnie w ten sposób. W dodatku 2 w 1, bo #ShotOnOnePlus i #ShotOnSnapdragon. W kadrze nomadzi z Indii. Ujęcie wykonane OnePlusem 9 Pro z trybie portretowym. Modelem sprzed kilku lat.


15. London Eye okiem Xperii

Chciałem pochwalić też Sony, bo w swoim poście zawarło niemal wszystko, co potrzebne. Jest autor, jest model telefonu, jest też lokalizacja i podkreślenie współpracy z ZEISS. Tylko hashtagu #ShotOnXperia brakuje. Ciekawe. Japoński gigant załączył nocne ujęcie London Eye. Oko stolicy Anglii okiem fotografa. BTW: byłem tam kilkanaście razy (rodzina) i zawsze ten obiekt omijałem. W sensie jako atrakcję, bo pod diabelskim młynem bywałem.


16. #TeamPixel (astrofotografia)

Teraz moje ulubione kadry – nocnego nieba! Jeszcze nie miałem okazji wykonywać takich zdjęć telefonem, ale powoli się przymierzam. Chciałbym zabrać odpowiedni smartfon na wycieczkę poza miasto i uwiecznić kawałek kosmosu. Tryb astrofotografii najlepiej Pixelem! Zastanawiam się, jak udało się uchwycić ten moment. Tu na pewno sporo wsparcia softem. Jest Droga Mleczna i zachód słońca na jednej fotce.


17. #ShotOniPhone

Od Apple troszkę portretów prosto z Mexico!


18. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na Insta zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi smartfonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Nie w każdym tygodniu uda się ustrzelić coś efektownego, wiec w zamian będę linkował do ogólnej galerii na IG:


19. Ostatnie foto smarthacki:

smarthacki maksymalne zbliżenie aparat iphoneOd kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i zapewne wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). Obecnie w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.


20. Czym „strzelam”?

iPhone 14 Pro i 14 Pro Max Dynamic IslandNo w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych właściwościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, że trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.

Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.

Załączam ostatnie zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022), ale powoli czas szykować aktualniejszą listę na 2023 rok.


21. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2023)

najlepsze fotosmartfony 2023
Xiaomi 13 Ultra (foto: Xiaomi)

Odświeżyłem listę najciekawszych smartfonowych propozycji do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba czwarte takie zestawienie. Tegoroczne modele w większości pokrywają się z poprzednimi, bo segment zdominowała grupa producentów, którzy z roku na rok dopracowują swoje układy aparatów.

Jeśli zastanawiasz się nad topowym telefonem do mobilnej fotografii to poniżej załączam przekierowanie do mojej listy z kategorii premium. Spróbowałem zawrzeć w niej najważniejsze informacje dot. poszczególnych smartfonów. Nie jest to jednak porównanie

Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2023)