wearables tygodnia 36 huawei Watch GT 3 SE
Zobacz też poprzedni: wearables tygodnia #36

Zauważyłem, że lubicie moje cotygodniowe podsumowania, więc dorzucam do kilku moich flagowych serii (ogólnego TechMixa, przeglądów crowdfundingu, smartfonów, mobilnego grania oraz fotograficznych nowości w telefonach) kolejną. Tym razem skupiającą się na ubieralnych urządzeniach. Wearables z kwartału na kwartał mają wyraźne wzrosty sprzedaży. W segmencie tym dzieje się sporo, a ja znajduję czas tylko na najważniejszy przekaz tygodnia. Trochę to zmienię i postaram się zmieścić więcej wieści o nowinkach i premierach w odrębnym zestawieniu.


1. Fitbit Sense 2 na moim nadgarstku (testy tygodnia)

Michał Sitnik Fitbit Sense 2Kilka tygodni temu byłem gościem polskiej prezentacji nowych wearables marki Fitbit. Teraz jeden z tych zegarków trafił na mój nadgarstek. Od razu ten najbardziej zaawansowany – Fitbit Sense 2. Sportowy smartwatch z doładowaniem rozwiązaniami Google – nowego właściciela Fitbit. Model ma tak dużo funkcji, że swoje testy postanowiłem rozbić na kilka miesięcy. Chcę odpowiednio zapoznać się z potencjałem trackera i sukcesywnie przedstawiać swoje wrażenia w regularnych, krótszych wpisach.

O nowych wpisach dot. urządzenia będę przypominał w każdym przeglądzie wearables tygodnia. W tym analizuję nowe tryby zdrowotne zegarka.

Czytaj więcej:

I jeszcze porcja aktualnych danych zebranych przez mój tracker w ostatnim tygodniu:

  • 75 – tyle km (piesze) zrobiłem w ostatnie 7 dni
  • 73 – tyle pięter pokonałem w ostatnie 7 dni
  • 108 000 – tyle kroków przeszedłem w ostatnie 7 dni
  • 603– takie średnie tętno spoczynkowe wskazuje mi zegarek
  • 2828 – tyle kcal dziennie (średnio) spalał mój organizm w ostatnich 7 dniach

2. Diesel Griffed Gen 6 z Wear OS 3

Diesel Griffed Gen 6Fossil Group rozszerzył katalog smartwatchy szóstej generacji o kolejną markę. Do rodziny serii Gen 6 dołączył Diesel. Ma w większości te same specyfikacje, które znajdziemy w Fossilu, Michealu Korsie, czy Skagenie. Różnice będą głównie w estetyce. Charakterystycznej, bo przerośniętej, ale już nie tak, jak to było w przypadku pierwszych propozycji. Najważniejsze, że zegarek jest kolejnym przedstawicielem z systemem Wear OS 3. Teoretycznie dopracowanym i lepiej zoptymalizowanym, ale na ocenę poprawek dopiero przyjdzie czas. W tej chwili rynek przyjmuje pierwsze jednostki z softem Google trzeciej generacji.

  • chip: Snapdragon Wear 4100+
  • personalizacja: koperta 45.5 mm (srebrno-czarna lub czerń w edycji gunmetal)
  • pamięć: 1 GB RAM i 8 GB na dane (aplikacje, muzykę itp.)
  • analizy: tętno, SpO2, strefy tętna, stres, sen, aktywność
  • łączność: Bluetooth 5 i Wi-Fi, GPS oraz NFC
  • wsparcie płatności zbliżeniowych Google Wallet (Google Portfel)
  • szybkie ładowanie: 80% już po pół godziny
  • szczelność zgodna z normą 3ATM

Wyróżniam za: aktualniejsze parametry w stylistyce Diesela

Czytaj więcej o: Diesel Griffed Gen 6


3. Apple promuje AirPods Pro (2022)

Apple umie w promo. To wiadomo od dawna. Dział marketingu mają sprawny. Swoje produkty gigant z Cupertino wydaje w dłuższych interwałach czasowych, więc przez ten czas musi o swoich gadżeta odpowiednio przypominać. W najnowszym clipie promocji poddano najnowszą generacją flagowych słuchawek TWS. AirPods Pro drugiej generacji nie wniosło nic specjalnie ciekawego, ale nadal mówimy o bardzo dobrze wyposażonym hearable. Materiał ma prawie 2 minuty. W jego trakcie prezentowana jest m.in. opcja Share Audio (połączenie dwóch par słuchawek z jednym smartfonem).

Czytaj więcej o: AirPods Pro (2022)


4. Dziecięcy smartwatch Garmin Bounce

Marka Garmin oferuje swoje trackery aktywności w wersji dla najmłodszych już od kilku lat. Zwykle w postaci mniejszych opasek lub smartbandów. Teraz dołącza do nich format większego zegarka. Garmin Bounce to model z namierzaniem GPS, czyli elementem, na którym rodzicom zależy najbardziej. Oczywiście z modułem LTE, by na bieżąco przesyłać położenie dziecka. Przez tę łączność możliwa będzie też bezpośrednia komunikacja między stronami. Aplikacja na telefonie opiekuna będzie również sygnalizowała wyjście dziecka z wyznaczonej strefy (geofencing). Oczywiśćie nie zabraknie na pokładzie czujników aktywności. Będą analizować ruch czy sen.

Wyróżniam za: łączność LTE i geofencing


5. Health Connect jako agregat danych

Ruszyła platforma Health Connect od Google. Inicjatywa jeszcze w wersji beta, ale z wieloma wartościowymi partnerami, mogącymi pomóc w zainteresowaniu rozwiązaniem. Koncepcja projektu jest prosta: ułatwić użytkownikom dzielenie się zebranymi przez różne serwisy danymi dot. aktywności i zdrowia. Pomysł przedstawiono na majowym Google I/O. Wtedy najbardziej zaangażowany we wszystko był Samsung. Teraz do grona partnerów dołącza Peloton, Oura, MyFitbessPal i kilka innych. Wcześniej we wszystkim uczestniczyły Samsung Health, Google Fit i Fitbit, czyli systemy w rękach obu wielkich gigantów.

W bazie Health Connect jest ponad 40 różnych typów danych w sześciu kategoriach głównych. Włączenie się w system wymaga od developerów aplikacji dopisanie ledwie kilku linijek kodu, więc powinno to przyspieszyć proces adaptacji standardu. Trzymanie danych z różnych serwisów w jednym miejscu to spora elastyczność i dodatkowe możliwości. Twórcy zapewniają, że przy zachowaniu bezpieczeństwa prywatności.

Wyróżniam za: serwis do przechowywania danych wielu serwisów


6. Snapdragon dla okularów AR

wearables tygodnia 37 snapdragonW trakcie Snapdragon Tech Summit 2022 Qualcomm pokazał też nowe rozwiązania w obrębie obsługi urządzeń ubieralnych. Konkretnie okularów AR (Augmented Reality). Marka wspiera tę kategorię kolejnymi platformami już od wielu lat. W tym roku proponuje odświeżoną. Snapdragon AR2 Gen 1 to w sumie trzy chipy dla okularów kolejnej generacji linii XR (extended reality, czyli rozszerzonej rzeczywistości). Układ współtworzą:

  • procesor AR (4 nm) w prawym zauszniku (do skanowania przestrzeni i obsługi sensorów, czyli działań 6DoF, ale też wyświetlaniem obrazu)
  • koprocesor we froncie ramki (do przetwarzania informacji dot. śledzenia oczu i renderowania obrazu optymalizowanego pod nasze patrzenie na panel)
  • chip Qualcomm FastConnect 7800 do łączności w lewej części wearable (z Wi-Fi 7, 5.8Gbps i 2 ms opóźnieniem synchronizacji z telefonem)

Rozproszony układ (dla lepszej mobilności i ergonomii hardware’u) współdzieli przetwarzanie danych z podłączonym smartfonem, tabletem, PC lub innych urządzeniem. Dzięki temu zajmuje o 40% mniej przestrzeni niż propozycja w Snapdragonie XR2. Obliczenia AI są o 50% wydajniejsze, a przy tym o 50% oszczędniejsze. W rozwoju nowego zestawu chipów brał udział Microsoft, ale swoje jednostki z tym układem pokażą krótce (zapewne w przyszłym roku) takie marki jak: Lenovo, LG, Nreal, Oppo czy Xiaomi. Qualcomm zwykle opracowywuje też model referencyjny, więc sądzę, że niebawem zobaczymy i taki sprzęt.

Wyróżniam za: upgrade potencjału dla okularów AR następnej generacji


7. Update dla Fitbit Sense 2 i Versa 4

Fitbit Sense 2 i Apple Watch 7Podczas sierpniowej prezentacji nowych sportowych zegarków Fitbit obiecał późniejsze aktualizacje, które rozszerzą możliwości urządzenia. W końcu docierają one do modeli Sense 2 i Versa 4. Niestety, albo falami, albo jeszcze nie w naszym kraju. Kilka dni temu zrobiłem update, ale nie dodał żadnej z nowości. Bardzo możliwe, że nie chodzi wyłącznie o wgranie nowej aplikacji, ale i firmware’u. Wersja 1.184.52 poprawi błędy, ulepszy pewne działania, ale dorzuci też konkrety:

  • rozmowy telefoniczne przez wbudowany w zegarek głośnik i mikrofon
  • gaszenie ekranu przyłożeniem dłoni do wyświetlacza
  • płatności Google Pay (Google Portfel) obok Fitbit Pay

Wyróżniam za: wdrażanie obiecanych aktualizacji (czy wszędzie?)

Czytaj więcej o: Fitbit Sense 2 i Fitbit Versa 4


8. Update watchOS 9 z trybem oszczędzania energii

wearables tygodnia 29 apple watch ultraNie da się ukryć, że baterie inteligentnych zegarków z cięższymi systemami operacyjnymi odczuwają zużycie energii dużo bardziej od rywali z prostymi platformami. Apple obiecał, że w watchOS 9 dostarczy konkretniejszy tryb oszczędzania energii. Funkcja jest dostępna z panelu kontroli i może być aktywowana manualnie (lub zostanie zaproponowana, gdy energia w baterii spadnie do 10%). Ma wydłużyć czas działania

Oczywiście opcja ta dezaktywuje wiele akcji Apple Watcha, m.in. wyświetlanie Always On Display, powiadomienia z tętnem, śledzenie arytmii, pulsu i saturacji, ale też przypomnień o ruchu. Jeśli zegarek nie będzie miał kontaktu z iPhonem to urządzenie wyłączy też Wi-Fi i LTE oraz połączenia telefoniczne. Jeśli będziemy potrzebowali skorzystać z apki, której niezbędna łączność to system chyba na to pozwoli. Jeśli zegarek pozostanie w połączeniu ze smartfonem to co godzina dotrą na smartwatch zebrane powiadomienia. Wearable będzie też dysponowało mniej płynnymi animacjami.

Wyróżniam za: efektywniejszy tryb oszczędzania energii w Apple Watchu

Czytaj więcej o: Apple Watch series 8 i Apple Watch Ultra


9. Nowości Snapdragona dla słuchawek Bluetooth

Jeszcze inne interesujące wieści ze Snapdragon Tech Summit. Również dotyczące elektroniki ubieralnej. Qualcomm odświeżył chipy dla technologii audio. S3 Gen 2 Sound i S5 Gen 2 Sound to nowe układy mające podnieść jakość dźwięku. Zarówno w kwestiach spatial audio (czyli bardziej immersyjnego stereo ze śledzeniem ruchu głowy), jak i obniżaniu opóźnień w synchronizacji z obrazem gier (z 68 do 48 ms), czy adaptacyjną redukcją szumów. Niestety, pierwsze słuchawki z tymi procesorami zobaczymy na rynku dopiero w drugiej połowie 2023 roku. Będzie to jednak czas, w którym nawet tańsze słuchawki zaoferują rozwiązania zarezerwowane teraz dla modeli klasy wyższej. Mowa o bezstratnej jakości w segmencie mid-range. Oczywiście duże znaczenie będzie miało korzystanie z adekwatnego źródła Bluetooth, czyli telefonów ze Snapdragonem 8 Gen 2.

Qualcomm obiecuje ulepszenia w ANC (redukcji hałasów), które połączą siły z detekcją rozmów, by dopasować efekty transparentności pod konwersacje. Słuchawki automatycznie wykryją takie sytuacje i uruchomią „otwarcie” na dźwięki z zewnętrz, by nie trzeba było wyjmować słuchawek z uszu lub manualnie włączać opcji passthrough. Bardzo podoba mi się współpraca chipów z Auracast. Umożliwi jednoczesne słuchanie, ale też szybsze łączenie, np. przy komunikatach publicznych.

Wyróżniam za: podrasowanie możliwości bezprzewodowych standardów audio