mobilna fotografia 88 oneplus ace 2 pro
Zobacz też: mobilna fotografia (przegląd tygodnia) #88 – OnePlus Ace 2 Pro/11T (foto: OnePlus)

Hej, interesuję się mobilną fotografią i postanowiłem promować jej możliwości w autorskim cyklu agregującym rynkowe nowości. Nie tylko te smartfonowe, ale też instaxowe, dronowe, sferyczne, czy kamerek akcji.

W moich cotygodniowych podsumowaniach znajdziecie skondensowane treści na temat najnowszych telefonów, użytych w nich sensorów, nowych technologii i rozwiązań związanych z mobilnym obrazowaniem.

Będą też ciekawostki, zapowiedzi i info z przecieków na temat nadchodzących rozwiązań. Pojawią się też moje skromne fotki oraz prace innych twórców w ramach popularnych hashtagów, które krążą w mediach społecznościowych.

Już prawie dziewięćdziesiąty przegląd za nami! Od jakiegoś czasu sygnowany oddzielnym logotypem (jeszcze nad nim popracuję). Gotowi na najświeższy zestaw wieści? Te poprzednie nie tracą na czasie, więc zapraszam też do poprzednich artykułów.

  • Michał Sitnik Instax SQ40Nothing z updatem Nothing OS 2.0.2a
  • nadciąga nubia Z50S Ultra z sensorem 1″
  • składany Oppo Find N3 Flip ze wsparciem Hasselblad to drugi na rynku flip-phone z potrójnym aparatem
  • w Chinach debiutuje Huawei Mate 60 Pro z potrójnym otworkiem w ekranie i zmienną przesłoną
  • WhatsApp startuje z aktualizacjami do HD video (przesyłanie jakości w 720p)
  • iPhone’y 15 Pro Max mają sprzedawać się najlepiej w całej nowej serii Apple
  • jak zwykle na koniec przykłady najciekawszych zdjęć z kanałów społecznościowych popularnych marek

1. Nothing Phone (2) z aktualizacjami

Nothing to świeża i wciąż jeszcze niszowa marka, ale dla wielu to żaden problem, szczególnie, gdy sprzęt wygląda na przygotowany z pomysłem. Producent przedstawił niedawno drugą generację swojego przezroczystego smartfona i przez ten niedługi okres wydał pierwsze aktualizacje systemu. Właśnie pojawiła się kolejna. Update obejmuje poprawki błędów, ale też sporo ulepszeń dla podwójnego aparatu na tyle i kamerki selfie na przodzie urządzenia. Wsparcie aktualizacjami potwierdza poważne zaangażowanie w walce o klienta, co warto przy wyborze telefonu uwzględnić.

Co konkretnie Nothing przygotował w ramach aktualizacji Nothing OS 2.0.2a?

  • poprawiona wyrazistość zdjęć w trybie 50 mpx
  • poprawiona stabilizacja i kontrast przy nagrywaniu video
  • poprawia jakości zdjęć przy trudniejszych warunkach świetlnych
  • poprawki w efektach Bokeh (głębia) i kontraście w trybie portretowym
  • poprawki w odwzorowaniu twarzy w trybie portretowym (szczególnie wewnątrz pomieszczeń)
  • szybsza praca trybu HDR (+ wskaźnik działania HDR w trakcie pracy)
  • redukcja efektów halo w trybie HDR
  • poprawki wyrazistości, jakości przy mniejszym świetle i szybsze HDR przedniej kamerki

Czytaj więcej o: Nothing Phone (2)


2. nubia Z50S Ultra z sensorem 1″ 35 mm?

Rozwój modułów fotograficznych w smartfonach jest zauważalny zwłaszcza po coraz mocniej wystających z obudowy „wysepkach”. Producenci ulepszają elementy, ale czasem miniaturyzację ciężko przeskoczyć, więc obiektywy odstają na „pleckach” coraz wyraźniej. We flagowych jednostkach widać to coraz bardziej. Amatorom mobilnej fotografii to nie przeszkadza. ZTE zresztą właśnie w ten sposób podchodzi do tematu swoich high-endowych smartfonów.

ZTE nubia Z50S Ultra z sensorem 1" 35 mm
ZTE nubia Z50S Ultra z sensorem 1″ 35 mm (foto: Digital Chat Station na Weibo)

Marka oferuje 35 mm optykę w dwóch swoich Androidach (nubia Z50S Pro i Axon 40 Ultra). Trzeci z modeli z takim aparatem będzie pierwszym z calową matrycą. Digital Chat Station (tipster z Weibo) podzielił się obrazkami prototypu urządzenia. Na zdjęciu prawdopodobny Z50S Ultra zapewne z czujnikiem Sony IMX989 1″. Dla porównania leży obok wspomnianego już Z50S Pro z sensorem 1/1.49″. Prawda, że robi wrażenie? Przy okazji tymi rozmiarami demonstruje ewentualny potencjał fotograficzny.

źródło


3. Oppo Find N3 Flip z Hasselblad

smartfony tygodnia 85 oppo find n3 flip
Oppo Find N3 Flip (foto: Oppo na Weibo)

Oppo przedstawia drugą generację flip-phone’a, czyli składanego smartfona z klapką. W odróżnieniu od prawie całej konkurencji, nie idzie w kierunku maksymalizacji zewnętrznego wyświetlacza. Woli skupić się na rozbudowie możliwości przedniego zestawu fotograficznego. W nowym Find N3 Flip zobaczymy potrójny aparat, co w tej konkretnej grupie smartfonów jest rzadkością. Większość rywali oferuje podwójne aparaty, więc najnowszy telefon chińskiej marki wyróżni się na ich tle szerszym zakresem mobilnej fotografii. Pod tym względem konkurencyjny jest jedynie Huawei P50 Pocket.

Sam wyświetlacz na klapce nie urósł i choć jest wyraźnie mniejszy od Galaxy Z Flip 5, czy Motoroli Razr 40 Ultra, to wystarczy jako „wizjer”. Pionowy układ idzie w parze z dzisiejszym formatem zdjęć, więc też nie powinien robić problemów z kadrowaniem. Mniejszy panel dał miejsce sensorom. Oppo podkreśla oznaczeniem wsparcie rozwiązaniami szwedzkiej marki Hasselblad. Tak wyglądają specyfikacje modułu:

  • 50 mpx z f/1.8 (piksele 1.0µm) i wsparciem OIS
  • 48 mpx (sensor ultra wide 114˚)
  • 23 mpx (portretowy sensor z optycznym 2x)

Czytaj więcej o: Oppo Find N3 Flip


4. Huawei Mate 60 Pro z XMAGE

Huawei Mate 60 Pro
Huawei Mate 60 Pro (foto: Huawei)

W ostatnich dniach natrafiłem w sieci na kilka bardzo konkretnych przecieków nowego generacji serii Mate 60 od Huawei. Zwiastowało to rychłą premierę nowego telefonu chińskiej marki. Na kilka dni przed targami IFA w Berlinie firma przedstawiła kolejnego flagowego Androida. Huawei Mate 60 Pro korzysta z najnowszych technologii XMAGE i oferuje nietypowo wkomponowane w ekran sensory. To chyba pierwszy smartfon na rynku z potrójnym otworkiem. Otworkiem-potworkiem, bo nie wszystkim przypadnie do gustu. Producenci starają się zmniejszać wcięcia i przestrzeń zajmowaną przez przednie aparaty, ale nie wiem, czy taka propozycja jest estetyczna. Zwracająca uwagę, ale niekoniecznie stylowo.

Przedni zestaw to w zasadzie czujniki znane z Mate 40 Pro i Mate 50 Pro, czyli aparat 13 megapikseli (ultra wide) ze wsparciem sensorów głębi i laserowego 3D ToF (m.in. do face ID i mapowania twarz). Tylny pierścień z potrójnym aparatem też wygląda znajomo. W tej generacji hardware’owo Mate niczym nie zaskoczył, ale nadal wyróżnia się zmienną przesłoną:

  • 50 mpx z f/1.4-f/4.0 i PDAF oraz OIS
  • 12 mpx z f/2.2 (ultra wide)
  • 48 mpx z f/3.0 (teleobiektyw) z AF i OIS

5. vivo iQOO 12 Pro z peryskopowym 64 mega

mobilna fotografia 51 iQOO 11
iQOO 11 Pro (foto: vivo)

Peryskopowe teleobiektywy są na rynku już od lat, ale wciąż nie należą do powszechnych. Na szczęście powoli się to oczywiście zmienia. Smartfon bez porządnego zbliżenia wiele traci. Vivo w swoich topowych jednostkach daje takie opcje, ale już w serii iQOO brakuje odpowiedniego aparatu o takich właściwościach. Według Digital Chat Station dwunasta generacja flagowego wariantu Androida tej submarki ma otrzymać 64-megapikselowy teleobiektyw w peryskopowej konstrukcji.

Według przecieków iQOO 12 Pro będzie posiadał w swoich zasobach:

  • 64 mpx peryskopowy teleobiektyw (OmniVision OV64B) z zoomem 5x
  • 50 mpx aparat główny (OmniVision OV50H z 1/1.28”)
  • 50 mpx z f/2.3 (ultra wide 150 stopni) – jak w kilku poprzednikach

Pierwsze informacje wskazują też na zastosowanie najnowszego układu do obrazowania – chipa V3 ISP, który miałby też wesprzeć Snapdragona 8 Gen 3 w topowym vivo X100 Pro (planowanym na listopad 2023 roku). Bardzo prawdopodobne jest, że seria iQOO 12 zadebiutuje w grudniu. Vivo i iQOO nie są oficjalnie dostępne w Polsce, ale nie pomijałbym ich przy wyborze, zwłaszcza w kwestiach mobilnych zdolności fotograficznych.


6. Peryskopowy tele podbije sprzedaż iPhone’a 15 Pro Max

Oppo 5x zoom
5x zoom w peryskopowym module Oppo (foto: Oppo)

Apropos peryskopowego teleobiektywu. Głośno mówi się, że taki aparat pojawi się w najmocniejszym i największym z iPhone’ów piętnastej generacji, o czym już wielokrotnie w swoich przeglądach informowałem. Znany analityk rynku – Ming-Chu Kuo – twierdzi, że iPhone 15 Pro Max z uwagi na otrzymanie tego obiektywu będzie jednym z najchętniej kupowanych w całej serii „piętnastek”. Jego przewidywania mówią o 35-40% zamówień. Kuo przewiduje też, że sprzedaż tego wariantu będzie wyższa od 14 Pro Max o 10-20%.

Słowo komentarza? Apple jak zwykle wdraża niektóre standardy dużo później niż robią to producenci Androidów (choć w wielu obszarach jest też „pionierem”). Peryskopowy teleobiektyw w przyszłym roku ma trafić do oby iPhone’ów w edycji Pro (mówi się, że większy będzie określany mianem Ultra). W sieci widnieją dane o zamówieniach Apple u Largan, które specjalizuje się w produkcji peryskopowych aparatów do smartfonów. To najlepsze potwierdzenie debiutu takiego modułu w telefonach Apple.


Kącik zdjęć (prace z kanałów społecznościowych)

Lekka modyfikacja mojego przeglądu, ale tylko czysto estetyczna. W ostatnich miesiącach dodawałem zdjęcia publikowane na kanałach społecznościowych producentów telefonów, ale nieregularnie i pomiędzy hardwarem z nowinkami funkcyjnymi dla aparatów. Uporządkowałem schemat i zrobiłem mały kącik dla tych prac. Będzie czytelniej. Poniżej krótka galeria najciekawszych obrazków wyłapanych na TT i IG:

7. #CapturedOnHuawei

Zachody słońca to bardzo wdzięczne motywy. Były uwieczniane na dziełach malarskich, są teraz zapisywane w rolkach aparatu. A gdy odbijają się jeszcze w lustrze wody? Podwójne wrażenie!


8. #ShotOnNokia

Lubię kadry artystyczne. Wymagają od fotografia większej kreatywności. Oczywiście obiekt w ujęciu też musi być ciekawy, a często to właśnie umiejętności jego pokazania na stopklatce są najważniejsze. Poniżej efekt jednego z posiadaczy Nokii. Po prostu latarnia morska.


9. #ShotOnOnePlus i #ShotOnSnapdragon

Noc, a właściwie wczesny poranek, to ciekawy moment na zdjęcia. Poniżej Floryda w którymś z tych momentów, gdy jeszcze nikogo nie ma na ulicach i można wykonać klimatyczne ujęcie. Autor wykonał je ultraszerokokątnym obiektywem OnePlusa 11. Zaznaczył, że z autoedycją softu Adobe.


10. #HonorMagicMoments

Honor trzyma się ostatnio zwierząt. Post w social media tej marki promują ujęcia z w ramach #PawsandPeople. Przy każdej pracy widnieje też zachęta do zgłaszania prac do Honor Magic Awards, czyli konkursu fotograficznego organizowanego przez chińskiego producenta.


11. #ShotOniPhone

Apple wyznaczyło na 12 września prezentację nowości produktowych, zapewne m.in. iPhone’ów 15. Smartfony amerykańskiego giganta potrafią dużo, ale już teraz zastanawiam się, co (oprócz peryskopowe tele w Max) zostanie dodane w natywnej aplikacji aparatu iOS. W galerii amerykańskie parki narodowe z różnej perspektywy.


12. #PstryknieteFonem (mój Instagram)

Od kilku miesięcy do TechMixa dołączam okazjonalnie wrzucane na Insta zdjęcia w ramach fotograficznego cyklu #PstryknieteFonem. Ujęcia wykonywane przeróżnymi smartfonami (mobilna fotografia). Okazjonalnie z wykorzystaniem dodatkowej optyki lub filtrów na obiektyw. Tym razem obrazek opublikowałem na X (dawniej Twitter), ale wrzucę je też na IG. Kadr ogrodowy.


13. Honor Magic 5 Pro (mój foto test)

Honor Magic 5 Pro

Po kilku tygodniach intensywnego pstrykania zdjęć Honorem Magic 5 Pro w końcu przygotowałem zapis i krótką relację z tego okresu. Przez ponad miesiąc użytkowania udałem się na kilka dłuższych sesji tematycznych oraz kilka mniejszych nieplanowanych. Sprawdziłem potrójny zestaw 50-megapikselowych sensorów i z efektów jestem bardzo zadowolony.

W trakcie testów miałem przy sobie swojego iPhone’a 14 Pro, więc przy okazji udało się porównać możliwości obu telefonów. Honor wygrał, szczególnie przy ujęcia tele. Z tych opcji korzystałem w trakcie analiz najczęściej. Moje wrażenia? Zapraszam do czytania i oglądania (załączyłem obszerne galerie zdjęć):

Czytaj więcej: test Honor Magic 5 Pro


14. Instax Square SQ40 (ostatnio testowany)

Michał Sitnik Instax SQ40W lipcu miałem okazję „pobawić się” aparatem natychmiastowym. Jak wiecie z moich relacji oraz kilku ostatnich przeglądów tygodnia, zapoznawałem się z tym rodzajem kamerki. Najnowszy Instax Square SQ40 to model analogowy, do którego ograniczeń trzeba się przyzwyczaić. Podjąłem wyzwanie i spróbowałem popstrykać urządzeniem Fujifilm oraz zrozumieć ideę istnienia takiego rejestratora. Początkowo mi nie szło, ale na szczęście miałem aż pięć pakietów filmu, co pozwoliło mi zmienić podejście do wykonywania tego typu ujęć. To sprzęt o innych właściwościach i innej koncepcji. Doświadczenie ciekawe, inne.

Ciekawi efektów? Poniżej przekierowanie do testu. Jestem pewien, że to nie jest ostatnia styczność z fotografią natychmiastową. Teraz kieruję wzrok na modele hybrydowe. Instax ma kilka takich.

Czytaj więcej o: test Instaxa Square SQ40


15. Ostatnie foto smarthacki:

smarthacki maksymalne zbliżenie aparat iphoneOd kilkunastu tygodni prowadzę na blogu nową serię wpisów. Smarthacki obejmują różne kategorie urządzeń, ale skupiają się gównie na mobajlu. Kilka takich lifehackowych podpowiedzi objęło fotografię (i zapewne wiele podobnych jeszcze w tej sekcji przybędzie). Nie wszystkie uznacie za warte uwagi, ale to mini poradniczki kieruję również do startujących w temacie mobilnego focenia. Drobne sugestie, ale mogące podnieść gotowość do ujęcia lub wygodę przy wykonywaniu zdjęcia. Poniżej przekierowania do ostatnich foto smarthacków (jedne techniczne, inne software’owe). Obecnie w mojej kieszeni dostępny jest iPhone, więc większość wpisów dot. iOS.


16. Czym „strzelam”?

iPhone 14 Pro i 14 Pro Max Dynamic IslandNo w końcu… Mam nowy telefon o naprawdę dobrych właściwościach fotograficznych. Zakup zajął mi sporo czasu, ale głównie z powodu strasznie szerokiego wyboru. High-endowe Androidy tak „utrudniały” mi decyzję, że trochę dla przekory nabyłem iPhone’a. Nieco wbrew swoim zasadom, bo nie jestem jakimś wielkim fanem rozwiązań Apple, ale postanowiłem dać szasnę iOS i sensorom proponowanym przez lidera branży.

Androidy trafiają w moje ręce dość regularnie, więc będę dysponował konkurentem, do którego postaram się odnosić – w końcu jest bardzo wysoko (w top 3) rankingu DxOMark. iPhone 14 Pro będzie zatem niejako benchmarkiem. Przy okazji będę już regularniej publikował zdjęcia wykonane odpowiednim aparatem. Obiektywy iPhone’a nie są może topowe, ale oferują wysoką jakość. Wolałbym zbliżenie 10x, jak w Samsungach, ale iPhone’a pod ręką też warto mieć.

Załączam ostatnie zestawienie najlepszych fotograficznych smartfonów (2022), ale powoli czas szykować aktualniejszą listę na 2023 rok.


17. Najlepsze fotosmartfony na rynku (2023)

najlepsze fotosmartfony 2023
Xiaomi 13 Ultra (foto: Xiaomi)

Odświeżyłem listę najciekawszych smartfonowych propozycji do robienia zdjęć i nagrywania filmów. To już chyba czwarte takie zestawienie. Tegoroczne modele w większości pokrywają się z poprzednimi, bo segment zdominowała grupa producentów, którzy z roku na rok dopracowują swoje układy aparatów.

Jeśli zastanawiasz się nad topowym telefonem do mobilnej fotografii to poniżej załączam przekierowanie do mojej listy z kategorii premium. Spróbowałem zawrzeć w niej najważniejsze informacje dot. poszczególnych smartfonów. Nie jest to jednak porównanie

Czytaj więcej: najlepsze fotosmartfony (2023)